Tak jsem se dočkala. Konečně napadlo pár centimetrů sněhu a můžu se zase o něco víc radovat z běhu. Běh ve sněhu je totiž jak návrat do dětských let.

Když jsem byla malá, pamatuji si tu zimu, která mi zmrazila obličej a to vytrávení, když jsme celé odpoledne bobovali na kopci. Něco podobného nyní prožívám při běhu. Už tedy necucám sníh, ale občas, když si myslím, že mě nikdo nevidí, chytám při běhu vločky do pusy. Je krásný, když se mi na řasy nalepí vločky a já cítím, jak mi pomalu tají a tečou mi obličeji.

Na běhání na sněhu ale miluju tu čistotu. Nevím, jestli to vnímáte stejně, ale když napadne sníh, mám při běhu pocit hrozného klidu. Všude je čisto a na cestě se dají stopovat nejen běžci, ale i cyklisti nebo divoká zvěř. A když na to přijde, můžete si cestou zpátky, pokud tedy běžíte tou samou i zpátky, diagnostikovat došlap.

A to ticho. Najednou jako by všechno utichlo a jediné, co vnímáte je ten uklidňující pocit křupání sněhu pod botama.

Ale sníh nebaví jen mě. Tohle počasí si užívá i Bibina. Najednou je z ní šílenec honící se po závějích a čenichající k zemi. Čumáčkem se boří do sněhu a pak se otřese, jako by chtěla všechen ten stud najednou setřást. Baví mě jí u toho pozorovat.

blank

A jaké zásady byste měli při běhu na sněhu a vůbec v zimě dodržovat? Mám pro vás jen pár tipů, které vám mohou zpříjemnit nebo dokonce usnadnit běhání v zimě.

Vyberte si správné oblečení – V zimě je lepší, než na sebe obléct jednu teplou bundu, zvolit raději víc vrstev. Na spodu by vždy mělo být funkční prádlo, které odvede vlhkost od těla, abyste neprochladli. Nejlepší je tedy si na sebe vzít termo triko s límečkem, dlouhé elasťáky a lehká bunda, která neprofoukne. Vhodné jsou určitě rukavice a čepice na hlavu, ze které odchází nejvíce tepla. Pokud běháte na horách a svítí sluníčko, nezapomínejte ani v zimě na krém s UV faktorem.

Boty s dobrou podrážkou -Abyste neklouzali při každém kroku, nezapomeňte na obuv s podrážkou, která nebude klouzat. V extrémních případech můžete obout i boty s hřeby nebo nesmeky. To, že vám nebudou klouzat boty, je i bezpečný způsob, jak si nezpůsobit nechtěné zranění svalů. Pokud běháte ve vysokém sněhu, je dobré zvážit obuv s Goretexem, případně návleky na boty, které zabrání napadání sněhu dovnitř obuvi.

Nezapomínejte na pitný režim – I přes to, že v zimě nepociťujeme tak extrémně žízeň, nezapomínejte pravidelně pít. A to jak v průběhu dne, tak i po doběhu. Kdo běhá delší vzdálenosti, měl by myslet i na hydrataci v průběhu běhu.

Dýchejte nosem –  Pokud běháte v mínusových teplotách, snažte se dýchat nosem. Nádech ledového vzduchu ústy může v konečném důsledku způsobit respirační onemocnění, které vás zbrzdí ve vaší zimní přípravě. Při velmi nízkých teplotách si můžete pomoci různými šátky nebo maskami, které si dáte přes obličej.

Po návratu domů se co nejdříve vysprchujte a převlečte do suchého a teplého oblečení, abyste zabránili prochladnutí.

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.