Kdo se těšil letošní rok na nové destinace běžeckého seriálu Běhej lesy, tak se v pátek dočkal. Běhej lesy totiž oficiálně oznámili své rozšíření za hranice a to rovnou k bratrům Slovákům pod názvem BEHAJ LESMI. V tuto chvíli jsou vyhlášený závody na Děvíně, Velké Fatře a ve Štiavnických vrších. Ale jestli to jsou jediné lokality, kam se v budoucnu podíváte, na co se mohou závodníci na Slovensku těšit anebo  jestli se chystají závody i v dalších zemích, tak to si přečtěte v mém rozhovoru s Honzou Hejdou, vedoucí projektu Běhej lesy.

Honzo, moc tě zdraví a jsem ráda, že od pátku, když jste oznámili, že BL se rozšíří i na Slovensko, si nemusím dávat pozor na pusu. A i když pár věcí, vím, tak bych se tě chtěla na pár věcí souvisejících s touto událostí zeptat. Nejdřív určitě na to, kde a kdy tahle myšlenka na Běhej lesy na Slovensku vznikla a jak dlouho trvala její celá realizace?  

Myšlenku expanze Běhej lesy máme v hlavách už pár let, nicméně intenzivní přípravy na spuštění projektu probíhaly v posledním zhruba půl roce. Určitě bychom si pro spuštění tak velkého projektu dokázali vybrat lepší situaci než je ta stávající covidová, ale na druhou stranu vidíme tento krok spíše jako velkou příležitost nabídnout na slovenském běžeckém trhu něco, co zatím chybělo. Tedy závody pro širokou veřejnost v přírodě na unikátních místech s důrazem na prvotřídní servis a služby.

Můžeš prozradit, jak jste hledali lokace a jestli tyhle tři jsou finální nebo v budoucnu počítáte s dalšími závody na Slovensku? 

Snažili jsme se závody na Slovensku stavět na stejných hodnotách jako v případě českých lokalit. Tedy maximální snaha o atraktivní, unikátní místo, kde běžci zažijí nejen skvělý zážitek z běhu samotného, ale zároveň v rámci závodu poznají opravdu zajímavou lokalitu vhodnou např. i pro trávení volného času s rodinou nebo přáteli. Věříme tomu, že o seriál Behaj lesmi bude podobný zájem jako o české závody a najde si svou fanouškovskou základnu. Pokud se tak stane, rozhodně budeme chtít nabídnout v dalších letech další atraktivní lokality.

Kolik vás ve finále na přípravách závodů pracovalo? 

Nejužší tým je tvořen čtyřmi lidmi, kteří na projektu intenzivně pracují již několik měsíců a věnují mu maximum času. A to jak v Česku, tak přímo lokálně na Slovensku. Samozřejmě se ale na přípravách podílí částečným zapojením i další kolegové.

A když už tedy Slovensko, budou Běhej lesy i v jiných zemích? V jedné komunikaci na fb se začalo spekulovat i o Maďarsku? 

Přiznám se, že tuto komunikaci jsme nezachytili, ale těší nás! Jak se říká, s jídlem roste chuť, takže proč nerozšířit tento skvělý a fungující koncept i do dalších zemí. Na druhou stranu ale musíme zůstat nohama na zemi. Je potřeba brát v potaz aktuální covidovou situaci a v konečném důsledku i zpětnou vazbu, kterou dostaneme na Slovensku. Věříme, že bude pozitivní a umožní nám další růst.

Úspěch Běhej lesy je hlavně díky srdcařům, kteří se pohybují u jeho příprav. Jak to je na Slovensku – budete jezdit i tam, nebo jste vytvořili nový slovenský tým? 

Za úspěchem Běhej lesy stojí určitě mnohem více aspektů, než jen skvěle sehraný tým. Byť je jasné, že je to základní stavební kámen. Je to společná práce všech našich partnerů, dodavatelů, ale i nadšených běžců, kteří šíří myšlenku Běhej lesy dál a dál. Slovenské závody budeme organizovat ve spolupráci s lokálním týmem, který už v rámci příprav prokázal, že je naší „krevní skupinou“ a jsme přesvědčení, že toto spojení bude velmi dobře fungovat.

Neodpustím si otázku: situace je jaká je, nic není jistého a vy vyjedete s takovou nadějnou zprávou! Nebojíte se, že budete muset závody posouvat nebo je dokonce rušit? 

Samozřejmě, že jdeme do rizika. Jsme si vědomi toho, že situace není ideální, ale na druhou stranu náš žene vpřed jednak velmi pozitivní odezva ze slovenského prostředí a také perfektně zvládnutá sezona Běhej lesy 2020, kdy se nám i přes nejrůznější omezení a hygienická opatření podařilo zrealizovat všech 8 závodů a dokonce překonat účastnický rekord s číslem 14 515 běžců. Bude-li to nutné, jsme připraveni například řešit termínové úpravy závodů tak, abychom byli schopni je realizovat v roce 2021.

Na co se mohou závodníci na Behaj lesmi těšit? 

Krásná slovenská příroda, unikátní lokality, nádherné trailové trasy po měkkém povrchu, distance pro celou rodinu od dětí, přes nesoutěžní 5km VoltaRUN až po půlmaratonské trasy, prvotřídní služby a v neposlední řadě – ekologický a zodpovědný přístup k životnímu prostředí!

Co si budeme povídat. Je to odvaha a já vám to moc přeji. Všechny závody stagnují, vy naopak koukáte za hranice. Nebojíte se, že v téhle době je to velké riziko? 

Jak jsem zmiňoval v předchozích otázkách. Vidíme v současném stavu spíše příležitost a snažíme se na něj nahlížet pozitivně. Celá situace ohledně covid věřme brzy odezní a jsme přesvědčeni, že po akcích podobného typu bude velký hlad. A na to chceme být již připraveni. Nehledě na to, že sport v přírodě je pro imunitu a obecné zdraví tou nejlepší možnou volbou.

Máte ambice, aby na tyhle závody jezdili i Češi a máš pro ně nějaké lákadlo, proč by měli dojet až za hranice. Nechystáte nějakou výzvu mezi Čechy a Slováky, aby je motivovalo jezdit na obě strany hranic?

Rozhodně ano! Věříme, že seriál bude atraktivní nejen pro Slováky, ale i Čechy, kteří si tak mohou zpestřit svou běžeckou sezonu a poznat nová, nádherná místa u našich sousedů. Připravujeme i určitou provázanost mezi seriály, ale detaily si ještě necháme pro sebe. Nechceme vše prozradit hned v úvodu 😊

A poslední otázka netýkající se jen běžců Běhej lesy, ale všech: kdybys měl do letošní sezóny běžcům cokoliv popřát, jakkoliv je povzbudit, co bys jim vzkázal? 

Popřál bych nejen běžcům, ale vlastně všem sportovcům, potažmo všem organizátorům sportovních akcí. Doba to pro většinu z nás rozhodně není jednoduchá, natož pak ve vztahu k organizování hromadných akcí. Přál bych nám všem, abychom v první řadě z celé této podivné doby vyvázli ve zdraví a aby na „zdraví“ neutrpěly ani naše sportovní projekty a můžeme tak nabídnout veřejnosti co nejvíce zajímavých sportovních výzev.

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.