Na konci loňského roku jsem dostala možnost otestovat svojí první čelovku Fénix HM61R Amber. Je to super čelovka a ani mi nevadila její vyšší váha. To asi i kvůli druhému popruhu, který vede přes hlavu a čelovka tak i přes všechno krásně sedí.

Nyní, skoro o půl roku později, jsem do ruky dostala do rukou další čelovku a jejich novinku Fénix HL 18R-T. Tentokrát přímo určenou pro běžce, což se projevuje i právě na nižší váze. Čelovka se tvarem dost podobá Petzlu, který jsem měla dříve, ale narozdíl od něj má jednu naprosto skvělou vychytávku. Tou je utahovací systém popruhu, výrobcem označovaný jako Sportfit systém, který se velmi podobá systému na utahování cyklistických treter, jak můžete vidět na obrázku a nejen díky tomu sedí na hlavě jako přibitá.

blank

Oproti výše zmiňovanému typu Amber má dosvit jen 82 m. Ale upřímně říkám, že tohle mi vůbec nevadí. V mé rychlosti to vlastně ani nepoznám. Asi bych to řešila, pokud bych vybírala čelovku na jízdu na kole. Bez problémů s ní vidím na silnici, ale i v lese, kde běhám mnohem častěji. Stejně tak mám pocit, že výkon 500 lm je naprosto dostačující. Co mi ale bylo naopak nepříjemné, tak světelný kužel, který vznikne při nesprávně nasazené a namířené čelovce vadí na oči. Naštěstí stačí jen jinak čelovku sklopit a je vyřešeno. Možná to je také nezvykem, protože jak jsem pročítala mou poslední recenzi, dost podobně jsem si stěžovala na světlo ze strany a časem jsem to přestala úplně vnímat.

blank

Při váze 91 g spolu se se zmíněným utahovacím systémem nemusíte bát, že by vám padala nebo se jakkoliv posouval. Jako u všech čelovek Fénix je i tady reflexní popruh.

Mezi důležité otázky patří cena a výdrž. Cena je velmi příznivá a myslím, že 1490,- Kč je vzhledem ke kvalitě velmi příjemných.

Co se výdrže týče, výrobce uvádí, že při nejvyšším výkonu vydrží až 3 hodiny, na nejnižší 70 hodin. Já tedy zatím nenaběhala ve tmě velké objemy, ale baterie už skoro dva měsíce drží a ještě jsem jí nemusela nabíjet. Uvidíme, co to udělá v zimě. Pak ráda doplním. Skvělé je ale i to, že v případě, že zapomenete nabíječku doma, je možné použít i 3 klasické AAA baterie. U Fénixu funguje i indikace stavu nabití baterie. Co si budeme povídat, je to super funkce. Hlavně pro někoho, kdo si většinou uvědomí, že by čelovka mohla být vybitá těsně před tím, než vyběhne.

Jinak i tento model má ochranu proti přehřátí. Pokud svítilna přesáhne teplotu 60°C, začne každých 10 vteřin snižovat výkon o 5% dokud se teplota neustálí na bezpečné úrovni nebo výkon sníží na 350 lumenů. Po poklesu teploty na bezpečnou úroveň začne svítilna automaticky zvedat výkon.

Mezi základní parametry čelovky patří i to, že je samozřejmě voděodolná. A to až do velmi silného deště. Takže všichni, kdo znají počasí na Vltava Runu, si mohou oddychnout. 😉 Vydrží! A 5 letá záruku je už jen třešničkou na dortu.

Za mě moc příjemný kousek, který určitě udělá radost v (pod)zimním marastu, kdy se prostě bez pořádné čelovky neobejdete. Pokud vás tedy zajímají další technické parametry, které je zbytečné opisovat z manuálu nebo ze stránek Kronia, koukněte se přímo k nim.


Pokud byste hledali tipy, jak takovou čelovku vybrat, sepsala jsem na to nedávno článek zde.

Foto jako vždy má dvorní mylady Romana Marie Jokelová.

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.