Nedávno mi psala kamarádka Lenka, která chtěla poradit, co na křeče a co si má kromě magnesia pořídit. A jelikož to není ojedinělý dotaz, rozhodla jsem se vám jej i s blížícím se Vltava Runem, kde se to bude také hodit, sepsat.

Křeče vznikají z několika důvodů: 

  • nedostatečná hydratace
  • přetížení a nedostatečné protažení a regenerace
  • nedostatek magnesia, solí a minerálů

Nedostatečnou hydrataci jste schopni ovlivnit sami. Začněte si hlídat kolik toho vypijete a hlavně co. Ono totiž není dobré pít pouze vodu, ale člověk, který sportuje se nemusí bát do ní přidat i tablety, kterými doplníte právě soli a minerály. Vhodným přípravkem jsou AC HYDRATION TABS od Penco. Poměrně hezky je celá problematika vysvětlena v prvním dílu podcastu Radio Bez (k)řečí.

Já sama tyhle tablety nasazuji cca 1 týden před závodem a denně jednu vypiju. A hlavně nyní před Vltava Runem, anebo i před jinými štafetovými závody, hydrataci, ale celkově výživu nepodceňujte. Myslete na to, že při závodě je na řešení už celkem pozdě a doplňovat hořčík ve chvíli, kdy vás chytnou křeče nemusí mít okamžité řešení.

Přetížení a regenerace
Kdo z nás to nezná. Přijdete domů a místo toho, abyste věnovali alespoň 15 minut protažení, tak se vrhnete na vaření večeře, kontrolu domácích úkolů, nebo jiné činnosti, o které si naše rodina po čase, který jsme si na sebe ušetřili, žádá. Podle posledních poznatků, není zcela nutné, abyste se začali protahovat ihned po tréninku. Ale určitě si do 2 – 3 hodin udělejte čas a protažení věnujte čas. Válcujte, protahujte se, masírujte se. Kromě toho, že budete předcházet zranění, tak uvolníte svaly, které by časem mohly křečovat.

Stejně tak svým svěřencům doporučuji, pokud mívají křeče v noci, aby ještě před zalehnutím do postele věnovali pár minut doprotažení. Opravdu to pomáhá.

Nedostatek hořčíku a jiných minerálů
Konečně se dostáváme i k doplňování doplňků stravy. Tady se trošku rozepíšu, protože záleží, v jaké fázi přípravy jsem nebo v jakém stavu je mé tělo. Kdo sportujete pravidelně a už nějakou dobu, tak pro vás nebude problém vědět, že nyní jste ve velké zátěži a že tělo bude potřebovat minerály doplnit. Začnou se ozývat svaly, které sice nepůjdou až do křeče, ale třeba ucítíte, že k tomu nemáte daleko. A to je nejvyšší čas, když už tedy neberete doplňky pravidelně, něco nasadit.

Já sama preventivně střídám AC SALTS(*1) a s Magnesium Organic Plus. Ale pokud jsem ve vyšší zátěži, nebo mě čeká náročný závod, tak si dávkuju denně 2 tablety AC SALTS ke snídani a těsně před spaním jednu tabletu Magnesia Organic Plus.

Penco ještě vyrábí MEGA TABS MAGNESIUM. Což jsou rozpustné tablety, které si ale s sebou beru spíš na závody/běhy a na takovou tu akutní fázi křečí. Jsou rychle vstřebatelné a dělají se i v balení po kusech, což se hodí. Dále Penco nabízí už ani ne novinku, ale stále je to velmi nový přípravek, tekuté Magnesium Luquid. Za mě nyní tohle vede a pojede se mnou i na Vltava Run. Ne, že by MEGA TABS MAGNESIUM nebyly skvělé, ale na druhou stranu to tekuté magnesium prostě člověk vypije a běží, kdežto tablety musí rozcucat ve tváři, což třeba u rychlých běhů vadí při dýchání.

A ještě jedna malá rada. Penco udělalo na podobný tip závodů Starter Pack za skvělou cenu, tak se na něj mrkněte a případně objednejte.

Závěrem bych chtěla napsat, že křečím se občas nikdo nevyhneme, ale je spousta možností, jak se jim vyhnout a jak jim předcházet. Tak proč čekat na to, až přijdou.

Máte i vy nějaký tip, jak na křeče? Napište mi ho do komentářů.

*1 Na všechny přípravky na stránkách www.penco.cz máte po zadání kódu JMB (Jeden měsíc běžce) slevu 20%. A to i na slevněné produkty.

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.