Už v lednu po společném školení Mattoni FreeRun jsme dostali možnost vyzkoušet diagnostiku od mySASY. Jedná se o diagnostiku působení vašeho tréninku na základě vyhodnocení vašeho srdečního tepu. Byla jsem sice zvědavá, ale přiznávám, že tehdy jsem úplně chuti si to vyzkoušet, nepropadla. Jak víte, moc jsem netrénovala a ani jsem si nebyla jistá, jak to pořádně využít.

Chuť a poznání přišly teprve ve chvíli, kdy jsem pro OCRA CZ dala dohromady vlastní seminář o mySASY nejen pro závodníky. Najednou jsem v tom spatřila víc než jen další hrudní pás s diagnostikou. Najednou jsem začala jasně chápat, jak by mi to mohlo pomoc. Ale nejdůležitější pro mě bylo to, že jsem chtěla vědět, jak se s tréninkem, do kterého jsme v té době opět nastupovala, mé tělo popere a jak se hodnoty změní.

O co u mySASY jde?

Diagnostika mySASY je určená sportovcům, kteří chtějí svůj trénink někam posouvat. Určitě nebude mít smysl pro někoho, kdo si půjde dvakrát v týdnu zaběhat nebo běhá bez jakéhokoliv řádu. Ale naopak věřím, že může pomoci sportovcům, kteří trénují pravidelně a nejsou si jisti, jestli se jejich tělu dostává adekvátní zatížení.

mySASY funguje na základě měření vašeho srdečního tepu a podle něj vyhodnocuje, v jakém stavu tréninku jste: zda-li byste měli trénovat víc, nebo naopak si raději odpočinout. A pak záleží na vás, jak se k tomu postavíte, jestli vyhodnocení poslechnete, případně a to je také důležité, jak moc bude ochotný brát ohledy na měření váš trenér. Já měla štěstí, že mě vycházely takové hodnoty, kdy mě mySASY hlásilo to, co jsem měla v tréninku naplánované.

V průběhu prvního měsíce je nutné udělat alespoň 15 měření, na jehož základě vám vyjde váš tréninkový profil. O tom se rozepíšu ještě později. Jedno měření trvá 15 minut a je to asi to, co většinu lidí může odradit. Měření, aby bylo opravdu co nejpřesnější, by mělo probíhat vždy ráno okamžitě po probuzení. A ruku na srdce: kdo z vás vstává na první zazvonění budíku a kdo si je schopný několikrát vstávání posunout?

Měření probíhá tak, že nejdříve cca 3 min. ležíte, pak si na 6 min. stoupnete a pak zase 6 minut ležíte. Je dobré, pokud spíte v ložnici s partnerem, abyste si vždy nasadili sluchátka. Pokud tedy váš partner není natolik tolerantní, aby to pípání, ktere vám značí leh nebo stoj, ignoroval.  Zároveň si do nich pak můžete pustit i audioknihu, protože u samotného měření byste neměli nic dělat, jakkoliv se hýbat, a to ani číst si na fb nebo zprávy na Seznamu.

Po každém skončeném měření ještě vyplníte odpovědi na několik otázek, např. jaká byla kvalita vašeho spánku, jaký jste měli předchozí den trénink, jak jste vnímali stres, atp. To už nezabere víc než 2 minuty. Celou statistiku odešlete na web mySASY, kde se vám zobrazí jednotlivé výsledky. Kompletní výsledky se vám začnou zobrazovat právě až po těch 15 měření, kdy se dozvíte váš tréninkový profil.

Zde je můj výsledek po 15 měření. Narozdíl od jednotlivých měření vidíte již slité a barevně vyobrazené hodnocení měření. U jednotlivých měření místo takovéto heat mapy máte vždy kolečko.

Zde je můj výsledek po 15 měření. Narozdíl od jednotlivých měření vidíte již slitou heat mapu. U jednotlivých měření místo slitých částí vidíte jen kolečka.

Mně vyšel Talent – dle naměřených jednotlivých hodnot jsem to trošku čekala, ale je pravda, že jsem si s přednášky moc nepamatovala, kde se talent nachází a zároveň bych si netroufala nic takového sama o sobě tvrdit, když si představím, kolik lidí kolem mě běhá a hlavně jak. Ale je to skvělá motivace k dalšímu tréninku. Nicméně tento výsledek se s pokračujícím tréninkem může samozřejmě měnit. Takže je dobré měření vašeho tréninkového profilu pravidelně opakovat.

Pro ty, kteří mySASY ještě nevyzkoušeli bych doporučovala, aby návštívili některou z přednášek, které dělají po celé ČR a to i na přání. Případně, pokud by byl zájem, mohu vám ji domluvit, nebo vás s jejich zástupci spojit. Zároveň ani po přednášce nemusíte chápat všechno, co vám v mySASY vyjde. Proto existuje fb stránka , kde si všichni navzájem své zkušenosti sdílí a radí. Ono totiž najít tu správnou kombinaci tréninku, regenerace a životosprávy nemusí být lehké a vy určitě budete chtít vyladit své profily do horního pravého rohu grafu. Ale s dlouhodobým využíváním mySASY můžete docílit toho, že poznáte, jaký účinek na vás určitá fáze tréninku má. Jak se ukazuje, u některých sportovců je totiž výhodnější aktivní regenerace než úplný odpočinek.

Jak jste na tom vy, máte s mySASY zkušenosti nebo byste o tom uvažovali?

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.