Mezi běžci je zcela normální se bavit o tréninku, objemu a typech tréninku. Ale málokdy někoho slyšíte mluvit o regeneraci a přitom může být důležitější než trénink. Jak tedy kvalitně regenerovat?

 1. Pasivní odpočinek: Jednoduchá, ale důležitá metoda regenerace, kdy se tělo zotavuje bez další fyzické aktivity. To může zahrnovat dostatek spánku, odpočinek a lehkou relaxaci během dne. Důležité ale je vyhnout se nadměrné fyzické námaze.
 2. Protahování: Protahování po tréninku může být účinnou metodou pro uvolnění svalů, zlepšení flexibility a snížení svalového napětí.
  1. Zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu: Protahování po tréninku může pomoci zvýšit flexibilitu svalů a kloubů. Důkladné protažení po tréninku může pomoci uvolnit a protáhnout svaly, které se tréninkem zkracují a tím zlepší jejich rozsah pohybu. To může mít pozitivní vliv na běžeckou techniku a snížit riziko zranění spojených s omezenou flexibilitou.
  2. Snížení svalového napětí a zlepšení relaxace: Intenzivní trénink může způsobit svalové napětí. Protažení tak pomůže uvolnit svaly, snížit napětí a zlepšit jejich relaxaci. To zase sníží riziko svalové bolesti a svalových křečí a také přispěje k lepšímu zotavení po tréninku.
  3. Podporuje obnovu a regeneraci svalů: Intenzivní trénink může způsobit mikroskopické poškození svalových vláken. Protahování zvýší průtok krve do svalů, což podpoří jejich následnou regeneraci a obnovu.
   Tip na rychlé protahovací cvičení.
 3. Masáže: Masáže jsou oblíbenou metodou regenerace pro mnoho běžců. Profesionální masáže nebo použití masážní pistole nebo válce může stejně jako protažení pomoci uvolnit svalové napětí, zlepšit průtok krve, snížit záněty a podpořit rychlejší zotavení po tréninku.
 4. Hydroterapie: Použití vody jako metody regenerace může být velmi účinné. Například střídání teplé a studené sprchy nebo studené lázně mohou pomoci snížit záněty a otoky a urychlit regeneraci svalů. Pokud máte vanu, můžete přidat i pár lžic Epsomské soli, která pomáhá uvolnit namáhané svalstvo.
 5. Výživa: Správná výživa po tréninku je klíčová pro regeneraci těla. Zahrnuje doplnění tekutin a dostatečný příjem makro a mikro živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerály. Jídla a nápoje bohaté na živiny mohou pomoci obnovit zásoby energie, podpořit opravu svalů a zlepšit regeneraci po tréninku.

Jak jste na tom s regenerací vy? Který z tipů využíváte a kde máte rezervy?


Líbí se vám dnešní článek? Budu ráda za jeho sdílení mezi vaše běžecké přátele. 

Foto: Romana Marie Jokelová

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.