Láska ke sportu – běh na dlouhou trať

Minulý týden jsem měla běžecký trénink a samozřejmě jsme u toho i trochu mluvili. Dostalo se i na vzestup sportující populace u nás a vůbec ve světě. A když už jsme řešili ty dospělé, nemohli jsme samozřejmě vynechat i děti a jejich sportovní vývoj.

Zřejmě většina z nás si z dětství pamatuje hodiny tělocviku. Pro některé z nás to byla TA super hodina, u které jsme ze sebe dostali přebytečnou energii a nemuseli svázaní sedět potichu na židli, ale pro ty druhé možná trauma, které se s nimi táhne až do dospělého věku. I já jako velmi zdatný sportovec jsem občas bojovala s tím, nechat si od doktorky předepsat osvobození od tělocviku.

12513552_1712387282337992_8308438419283872854_o

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč taková spousta lidí nenávidí sport? Proč tolik lidí přičichne ke sportu až v dospělosti?

Hodně velkou rezervu vidím právě v těch hodinách tělocviku. Stejně jako jsou lidé, kterým jde matematika, malování nebo skvěle hrají na hudební nástroj, tak stejně tak existují mezi námi i tié, kteří sport prostě nenávidí a učí se ho mít rádi třeba až v pozdějším věku. Při vzpomínce na střední školu, kdy naše tělocvikářka, bohužel pro mnohé skvělá sportovkyně, dávala sodu některým žákům, že se ani nedivím. Vlastně i já jsem to občas slízla, ale u mě to spíš souviselo s tím, že již od mala jsem v sobě měla notnou dávku drzosti. 🙂

1618239_1713353415574712_2051471369832138025_o

A proč tedy pořád píšu o tom zpropadeném tělocviku? Víte, ve školce si děti hrají a cvičení berou jako zábavu. A to i děti, které nejsou moc běhavé. Nikdo je za to netrestá. To právě přijde až ve škole. Děti jsou tlačený k výkonům známkami. Neumíš kotoul? Sorry, máš to za 5. Že jsi nezaběhl stovku za předepsaný limit? Je mi líto… A tak se pomalu v dětech buduje pocit, že sport je něco hrozného.

Již druhým rokem vedu v Kladně kroužek Spartan Kids. Samozřejmě, že děti hecujeme k tomu, aby byly stále lepší, ale zároveň jim ukazujeme, jak moc je sportování zábavné. Co všechno se dá při sportu zažít a o to samé se snažíme i na našich dětských závodech. Většina našich závodů nemá vítěze a pro všechny je připravená stejná odměna. Chceme, aby děti měly radost, že překonaly hlavně sebe. Většina rodičů tenhle náš směr oceňuje, ale najdou se i tací, kteří s tím nesouhlasí. Loni po závodě v Černé v Pošumaví mi volal naštvaný tatínek, proč jeho syn nedostal žádnou výhru, když doběhl první? Postupnou diskuzí jsme došli k tomu, že on sám byl hokejista a syn nyní hraje fotbal. Možná to bylo naopak, ale to je jedno. Chci tím říct, že prostě tohle porovnávání v některých dětech může zanechat pocit, že pro ně sport není. Že jsou nuly. Při tom by stačilo jen s dětmi víc mluvit, víc je poslouchat a být tolerantní k těm, kteří to v genech prostě nemají. Ze mě se taky nestal žádnej Smetana.

12642476_1713117645598289_5933652263664211911_n

Ale dovedete si tedy představit, že by děti ve škole běhaly jen tak? Pro radost? Že by se učily hýbat jen pro dobrý pocit? Asi těžko. A tak tady vyrůstají děti s noční můrou jménem sport. Jenže pak přijde nadváha, zdravotní problémy nebo něco/někdo, kdo nás začne lásce k pohybu učit. Člověk postupně zjišťuje, že když zvolí vhodnou aktivitu, že sport může být i velkou zábavou. A tak se stává, že z nesportujícího jedince se skoro ze dne na den stane třeba běžec. Běžec hobík, ale o to větší srdcař.

Souhlasíte se mnou nebo máte na výkonnostní tělocvik a vůbec sportovní aktivity dětí odlišný názor? Napište mi ho.

 

 

Categories:

TRÉNINKOVÉ PLÁNY

7 komentářů

 • Chana

  14.7.201611:33 Reply to Chana

  Telocvik byla moje nocni mura. Ja se taaaak bala. Bala jsem se mice, gymnastika byla asi nejhorsi. Neumela jsem hazet, skakat do dalky. Proste poleno. Bavily me hodiny aerobicu. Lyze? Hruza, prece nepojedu po modre dolu??? Beh? Kvuli skolioze jsem nemusela, jak ja byla rada, ze aspon neco…Byla jsem tintitko, tycka. Hodne nesikovna tycka. Nastesti jsem mela celkem tolerantni ucitele a nekazili mi jinak krasne vysvedceni. A ted? Lyzuju. Ne nijak skvele, ale s cervenou sjezdovkou si tykame. Jezdime na vodu. Na kole. Cvicivam freestyler, bosu, zumbu,.. A beham. Bavi me to vsechno moc. Prekonala jsem sama sebe. A nikdo me neznamkuje. Vcera mi naopak jedna znama rekla, ze jsem jejim vzorem. To potesi, ze? Ze i takove poleno jako ja muze neco delat, celkem slusne a hlavne s radosti! Diky Verco za clanek. Potesil urcite hodne takovych, jako jsem ja. Hanka Olenocinova aka Chana

 • BabetaRuns

  17.6.201619:58 Reply to BabetaRuns

  Skvělej článek! A ty děcka jsou perfektní!!! Jsi úžasná!

 • vaclav.hroch

  13.6.201623:19 Reply to vaclav.hroch

  Jo, když vzpomenu na zš, to byla katastrofa, tv jsem nesnášel, protože mi to zkrátka nešlo, tak jak by to asi mělo být dle tabulek. Proto jsem tam nerad chodil. Avšak na sš jsme dostali prima učitele, který měl cit pro týmového ducha a obrovsky mě naučil mít rád běh, protože když se hráli ostatní hry, mě to ještě s pár lidma nebavilo, tak jsme chodili běhat nebo do posilovny. Dvojku jsem měl zase, ale na každou hodinu jsem se těšil a vo tom to je. Jsem zavzpomínal, až mi slza ukápla. .-)

 • Tereza Vašáková

  13.6.201621:18 Reply to Tereza

  Krásný článek, mohu jedině souhlasit. Je mi 17 a s tělocvikem teď na střední hodně bojuji. Když jsem byla menší, tak jsem se nijak nehýbala a pak přišla nadváha. Sama ráda doma cvičím, jím zdravě a starám se o sebe, ale to nikoho nezajímá, protože prostě nepřeskočím kozu a delší běh neudýchám, no:)
  Vaše metoda odměn s dětmi je super, přesně to potřebují.
  Fandím Vám, jen tak dál:)

  • mm
   Veronika Šimáčková

   13.6.201621:21 Reply to Veronika

   Terčo, jak já s Tebou soucítím. Jak jsem psala, já neměla problém, že bych něco nezvládla, ale prostě mi tělocvik nebavil. Drž se a těš se, až Ti ty galeje skončí. Jednou fakt poznáš, že pohyb není trest, ale super!

 • lukáš

  9.6.201622:58 Reply to lukáš

  zdravím kdy budete pořádat další závody a mate nějaká videa ze závodu třeba na youtube nebo někde jinde děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *