Dnes měla velká většina běžců běžet Pražský půlmaraton. Kvůli současné situaci to ale nešlo, i tak ale spousta lidí vyběhla a „svůj oblíbený závod“ si odběhla ve svém okolí. Za mě je toto v tuhle chvíli to nejlepší, jak dát najevo naši podporu všem organizátorům. Bohužel i v této situaci se najdou lidé, kteří svými postřehy a komentáři škodí, ať už původní myšlenka byla jakkoliv dobrá. Ráda bych k tomu napsala pár slov k zamyšlení a zajímá mě hlavně váš názor, jak na celou situaci koukáte?

Tento týden jsem na fb narazila na status, ve kterém nejmenovaný běžec psal, že oslovil několik právníků, jak je to s vracením startovného za přesunuté závody. Musím říct, že od té doby na to myslím a přemítám, jak se k tomu vyjádřit.  Samozřejmě to vidím jak z pozice běžce, tak i organizátora.

Pro běžce je to určitě rána. Všichni jsme celou zimu trénovali a těšili se na začátek jarní sezóny. Těšili jsme se, jak si stoupneme na startovní čáru a všechny ty těžké tréninky zhodnotíme. A pak přišla rána ve formě koronaviru a s ním spojená omezení a všechny ty facebookové hádky, jestli a kdy nosit roušku, a jak to co nejvíc ošidit, což mě sice neuvěřitelně štvalo, ale mám k tomu jediné: svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

No, a potom v logické návaznosti přišly přesuny termínů závodů.

Pro organizátory i pro běžce těžká situace. Kam závod přesunout, když termínovka je dávno rozebraná a i běžci mají rozplánovanou sezónu? Jak z toho vyváznout s co nejmenší ztrátou? Možná se to mnohým závodníkům nezdá, i organizátor vybírá termín, aby ho to stálo co nejmíň kytiček. Ale v plné termínovce se vybírá velmi těžko… A ještě blběji se bojuje s naštvanými lidmi na sítích.

No, prostě v této situaci dochází ke ztrátám na obou stranách. Běžec si musí vybrat, který ze závodů si případně vybere (pokud se mu kryjí) a po té tedy jeden z organizátorů přichází o běžce, tedy i o peníze, které mu dříve či později budou chybět. Víte, možná to spoustě běžců ani nedochází, a já se na ně za to nezlobím, ale přesunout závod není jen o změně data v termínovce.

S přesunem jsou spojeny více náklady: na marketing, na zábory a mnoho dalších věcí. Kromě těchto nákladů je nutné brát ohled na organizace, které jsou do akce zapojeny, moderátory, kteří stejně jako my mají nasmlouvané akce a nesmím zapomenout ani na zázemí závodu, případně i dostupnost tras v jiném období. Prostě není toho málo, co musí organizátoři v této době řešit.

Pro organizátory jsou důležitá i plnění partnerů. Jejich ztráta nebo pozdější plnění může závodu narušit i jeho cashflow a v tom nejhorším případě může být i osudová. Tak na to myslete, až budete psát někde komentář, jak si to ti organizátoři představují to přesunout takhle blbě!!!

Konkurence je velká a přilákat jediného závodníka je důležité pro všechny závody. I pro RunCzech, který to ze všech organizátorů odnesl dle posledních komentářů asi nejvíc. Ale myslím, že naprosto neoprávněně.

Nejen proto mě tak zamrzel na začátku zmiňovaný fb příspěvek, kdy si někdo dá práci shánět týmy právníků a štvát lidi proti těm, kteří nám celoročně přinášejí radost a my se pak s pýchou chlubíme fotkami a medailemi z jejich závodu. Ano, vím, že někteří v tom máte až deseti tisíce a sama dobře vím, že každá stovka zabolí. Ale pojďme teď raději podporovat všechny naše oblíbené závody, než jim přidělávat starosti okamžitým vracením našich peněz. Na to bude případně ještě času dost. Věřte, že v tuhle chvíli všichni organizátoři řeší dost věcí a pokud to bude nutné, určitě si naše peníze nenechají.

Pojďme tedy běhat a třeba i ve dny, kdy se měly závody konat je označovat! Ono je to pro organizátory strašně milé a kromě výplaty, žijí i z té společné radosti, kterou nám závody dávají.

Díky všem organizátorům, že to nevzdávají a že jsou tu pořád pro nás!

Vltava Run
NoMen Run
Běhej Lesy
RunTour
RunCzech

a i všem dalším přeji pevné nervy a spoustu podporujících běžců ❤️ #běhjenašeneřest

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.