Proč ne/poběžím B7

Je to několik týdnů, co jsem na svém fb profilu psala, že jsem přijala výzvu svého běžeckého parťáka na to, běžet společně Beskydskou sedmičku. Nicméně od té doby jsem měla možnost o tom dost přemýšlet, s hodně lidma a hlavně s hodně zkušenými běžci o tom diskutovat. A tak teď, kdy se rozběhly registrace na tenhle proslulý závod, jsem se rozhodla o mém rozhodnutí napsat.

Jedna věc je, být dost šílený se do podobné výzvy piřhlásit. Osobně nemám problém prostě do toho vlítnout a třeba se i do cíle doplazit, případně zkousnout svoje ego, kdyby to náhodou nevyšlo. Další věc, která pro mě byla velmi motivující, byla projevená důvěra Davida a naopak nedůvěra jednoho mého klienta, který mě hned od začátku zrazoval. Zrazoval mě, jestli jsem smířená s tím, kdybychom to nedali a jiné vyloženě nasrávací řeči, které mě osobně spíš utvrzují v tom, do toho jít.

Ale pak přišlo setkání s Danem Šimíkem. Dana můžete znát z Running Mallu, kde vede běžecké tréninky, nebo ho určitě nepřehlédnete ve zdejší běžecké prodejně. Jako vždycky, kdy se tam dostanu, jsem se za ním stavila na kus řeči a nějak jsme na tu B7 narazili. Dana si jako běžce velmi vážím, a i proto byl ten, kterého jsem bedlivě poslouchala, proč do B7 nejít. A ty největší důvody jsou opravdu zdravotní rizika.

Víte, B7 je pro mě opravdu závod o přežití. Ráda bych si jednou zkusila sáhnout na dno svých fyzických a možná hlavně psychických sil. Ale nevím, jestli to bude letos. Dan totiž řekl zásadní věc a tou byla právě ona zdravotní stránka věci. A i přes to, že jsem jistým způsobem magor a vyhecovat mě do sebeúlítlejšího projektu není vůbec žádný problém, tak já prostě na své zdraví dbám. Snažím se žít tak, abych svému tělu neubližovala, a jak mi vysvětlil Dan, tohle je bez řádného tréninku hazard se zdravím. Ano, namítnete možná stejně jako já, že to dalo spousta slabších běžců, ale otázka je: na jak dlouho je tahle “sranda” vyřadila z provozu? Nejde jen o to, že se vám na takové vzdálenosti může cokoliv stát. Můžete blbě uklouznout, může vám spadnout klenba, prostě opravdu tam dosaďte, co chcete. Ale to fyzické vyčerpání může mít i fatální důsledek na vaši výkonnost.

Proto jsem se rozhodla jinak. B7 tu ještě pár let určitě bude. Ale já bych se letos chtěla soustředit na rychlost. Proto je pro mně ten víkend z tohoto hlediska zbytečný. Nicméně věřím, že jednou, až zrychlovat nepůjde, zkusím naopak výdrž a pak bude B7 tou vysněnou třešničkou. A právě s ohledem na tu rychlost visí otazník nad letošní účastí. Může se stát, že mi to nebude letos běhat tak rychle, jak si představuju a tak se nebudu muset bát, že si B7kou všechno pokazím.  Nebo prostě budu vědět, že mám natolik naběháno, že výše uvedené rizika, nebudou nakonec tak vysoká.  A pak prostě B7 prubnu skoro ze dne na den.

Ale abych vás nemátla:  jak už jsem výše napsala, můj aktuální stav je “neběžět”.

Jaký názor na to máte vy? Souhlasíte s mým rozhodnutím nebo máte pocit, že jsem “moc” přemýšlela? 😀

Categories:

OSOBNÍ, ZÁVODY

4 komentáře

 • Martin

  12.1.20188:44 Reply to Martin

  Zdravotní rizika máte i u půlmaratonu, který oproti tomuhle pochodu (jen opravdu hodně trénovaní borci to jsou schopní z větší části běžet), rychlý závod s vyšší mírou rizika zranění. Tady je naprosto profesionální zázemí. V každém údolí na občerstvovačce můžete bez problémů “vzdát” nebo se rozhodnout zkusit zdolat další kopec.

  Je to spíš o vůli a fyzické zdatnosti obecně. Nejde o to, umět rychle běžet. Ale o schopnosti se nevzdávat. Nicméně, pokud máte strach, je lepší zůstat na cyklostezce nebo v parku. B7 má omezený počet registrací a je škoda brát je těm, co mají chuť si změřit sílu.

 • Carlos

  9.1.201812:12 Reply to Carlos

  Dobry den.Vase rozhodnuti je aliby radne maknout zbyva dost casu na to zlepsit vykonnost.Mela by byt cilena na danou udalost.Doporucuji trenera.
  Avsak varim z vody B7 jsem neabsolvoval tudiz nemohu byt objektivni a muj nazor nema relaci.
  Sam se na ni pripravuji ale prosvihl jsem registraci.Jedno vim s tim spravnym clovekem v tymu jsem schopen to zvladnout.
  Promluvte si z partakem co si vas vybral jeho nazor jestli to zvladnete a jak.Co bude delat on aby to zvladnul.Proc si vas vybral.To lecos napovi a namotivuje.
  Pokud budete prodavat registraci koupim ji.
  Ano myslim si ze zdravotni riziko tam je vzdy.V kazdem zavode.A myslim si tez ze o fyzicke sily pujde ale rozhodujici bude moral.A ano moji kamaradi byli trenovani a pres to se zotavovali 4 az 5 dnu.V cili problem chodit atd.Osobne bych rekl ze natrenovat se na to neda.Nekde jsem cetl trenink na B7 pry staci kazdy tyden jedna pesi narocna tura v horach.

  • mm
   Veronika Šimáčková

   10.1.201811:24 Reply to Veronika

   Jinak parťáka mám skvělého. Běháme spolu už přes rok. Známe se jak své boty. Jednou to běhá líp jemu, jednou mně. Věříme si, výkonnostně jsme podobně. Proto. Registraci nemáme. Ale spoléhám “případně” na prodej před samotným závodem.

  • mm
   Veronika Šimáčková

   9.1.201821:30 Reply to Veronika

   Carlosi, možná ano. To se nepřu. Jen prostě nevidím teď tu souhru toho zrychlovat a zároveň naběhávat takové objemy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *