Vánoce za dveřmi a zima na krku. U nás na vesnici sněhu sice pomálu, tedy vůbec žádný, ale na horách se už lyžovat dá. A jelikož já mám lyžáky už pár let staré, domluvila jsem se s klukama ze Ski&Bike, jestli by mi neporadili, jak si vybrat nové.

Zmiňuji to tady pokaždé, když si něco vybírám. Ale mně se to prostě musí líbit a u lyžáků tomu není jinak. A ruku v ruce jde s tímhle i cena. Ta je většinou i rozhodujícím faktorem a to i při výběru prodejny, kam se mnoho z nás dostane. Jenže ruku na srdce. Pokud se rozhodnete jít do sportovních velkoprodejen, většinou musíte spoléhat na to, že prodejce bude ten daný sport aspoň trochu zajímat. Naopak, pokud se rozhodnete jít k profesionálům, je dobré si na to udělat čas a boty pořádně vyzkoušet. Tedy já osobně bych absolutně vyřadila možnost nákupu přes internet. Takový výběr vhodné lyžařské boty může trvat až 2 hodiny.

A jak by takový výběr lyžařských bot měl vypadat?
Jako první vám na „měřáku“ změří nejen velikost nohy, ale i její šířku. Kdo to nevěděl stejně jako já, tak i přezkáče se kromě velikostí vyrábí i v různých šířkách. Zároveň vám tenhle měřák udělá i otisk stopy a prodejci jsou pak schopni vám vybrat případně i správnou sportovní vložku.

blank

Dalším důležitým faktorem při výběru je, jak moc velcí lyžaři jste. Každá bota má totiž tzv. flex index, který určuje, pro jak dobrého lyžaře jsou boty určené. Zjednodušeně řečeno měkké boty jsou pro začátečníky, tvrdé pro pokročilé. Záleží ale  vlastně na všem – jak často lyžujete, jak dlouho dobu v botě trávíte, jakou sjezdovku sjíždíte, jezdíte šusem nebo pluhem? Tohle všechno by měl dobrý prodejce od vás zjistit, aby byl schopný vám vybrat alespoň tři modely, ze kterých si budete moci vybrat. Když jsem se ptala, proč tedy všechny boty nejsou měkké, tak jsem dostala opravdu vtipnou odpověď: „Když chceš najezdit v autě spoustu kilometrů, tak si taky nepořídíš auto s měkkým podvozkem.“

blank

 

Všeobecně se říká, že bota je 70 – 80 % lyžování. A tak je mnohem lepší si půjčit lyže než přezkáče. A to z několika důvodů, ke kterým se dostanu za chvíli. I proto vám při vyzkoušení dají na výběr jen 2 – 3 boty, protože u více už nebudete schopni rozlišit, která vám seděla lépe. Jo, a jedna rada navíc: Tvrdost přezkáčů by měla korespondovat s tvrdostí lyží. A kdybyste si náhodou chtěli koupit tvrdší botu, tak je lepší mít k nim měkčí lyže.

Každopádně výběr lyžáků nepodceňte. Mnohem víc lidí zainvestuje do lyží, než do výběru bot. Ale při tom je to stejně jako u těch aut. A když už jsem jednou použila příměr o autech, použiju ještě slova Petra Máry z podcastu Středověk:  „Na Porsche si taky nedáte hliníková kola. 😉

Lyžařskou botu zkoušejte vždy v ponožkách, ve kterých pak budete na svahu používat. Zároveň bota vám musí být hodně na těsno. Nebojte se, že je vám malá. Jde o to, že při zapínání byste měli první zapnout prostřední přezku (případně tu, která jde přes nárt) a zapružit nohou v botě. Díky tomu se vám pata dostane dozadu a vpředu u prstů se vám udělá místo. Stejně tak prvním ježděním se bota o kus vytlačí a místo pro prsty se utvoří.

Vložky
A pak je tu další věc. Vložky. Stejně jako do běžeckých bot, existují i vložky do přezkáčů. Tahle investice už je v porovnání s nákupem lyžařských bot zanedbatelná, ale udělá hodně muziky za málo. Lepší modely vložek stojí totiž už kolem 1000,- Kč. Pořizují se stejně jako vložky do běžeckých bot podle supinace/pronace, existují vložky s merino vlnou pro zahřátí… A vlastně do nich ve finále i do běžeckých bot pasují. Některé mají dokonce i gelovou patu.

blank

Zajímavosti
Většina bot se tvaruje teplem, které se v nich vytvoří během používání. Ale jsou i takové, jejichž skelet vám vytvarují na míru právě ve specializovaných prodejnách jako je Ski&Bike v troubě, která je pro tyto účely určená. Roztáhnou vám boty do šířky, upraví v holeni… Nastaví vám v nich sklon boty, prostě s dražší botou se dají dělat divy. A právě to individuální tvarování je velkým důvodem, proč boty nepůjčovat a nepůjčovat si je.

blank

 

Závěrem bych tedy chtěla napsat. Nebojte se obrátit na odborníky a nebojte se jich ptát. Zkušený člověk vás nasměruje k botám, které vám budou sedět. Já už několik let vsázím na Ski&Bike.

 

blank

Jestli je vám v botách zima, zkuste třeba vyhřívané ponožky.

 

 

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.