Tak jsem běžec nebo nejsem?

Poslední dobou se většiny debat na facebooku neúčastním. Obzvlášť těch, které se týkají běhu. A mezi těmi všemi diskuzemi je jedna, která mě osobně nenechává spát a irituje mě už jen z podstaty. A to je otázka, kdo je vlastně běžec.

Nazuli jste kecky a pravidelně se vydáváte do lesa nebo na ulici polykat své kilometry? A máte pocit, že po prvních týdnech, kdy jste plivali krev z plic se už můžete považovat za běžce? Zkuste tohle napsat do některé z běžeckých skupin a uvidíte, co se stane. Tohle veřejné prohlášení je totiž jen pro otrlé jedince a na některé jedince působí jak červená na býka v ohradě. To jestli je člověk běžec nebo ne, je totiž stejně ožehavé téma jako otázka muži vs. ženy. Každý na to má svůj pohled a dojít k rozhřešení je asi nemožné.

Díky tomu, že se běh stal fenoménem posledních let, vytvořila se kolem něj skupina “elitních běžců”. Rozuměj běžců, kteří mají již své odběháno a běhali snad již tehdy, když odjížděly poslední tanky po 2. světové válce a rádi o tom vyprávějí. Jsou to většinou běžci nenápadní, kteří nedělají selfíčka. Kteří, jak sami rádi říkají, O P R A V D U běhají narozdíl od ostatních – od nás. A ve většině případů opravdu běhají dobře, to se zase musí nechat, ale žádné hvězdy se z nich nikdy nestaly. Z většiny. O běhu vědí víceméně “všechno”, ale hobbíkům to přeci nebudou stále dokola vysvětlovat, i když na každou běžeckou otázku samozřejmě znají odpověď.

Došla jsem tedy k otázce, kdo je vlastně běžec a proč je tak důležité běhat v určitém tempu, které nám dává možnost patřit do vybraných skupin? Proč spousta běžců osočí běžce běhajícího kolem času 6:30 na kilometr, ale nikdo se nepozastaví nad tím, že tenhle čas má lecjaký ultra maratonec a ještě ho za to pochválí? Máte pocit, že člověk, který běhá pomaleji se tolik nenadře jako ten, co běhá v tempu 3:40?

Vidím kolem sebe spoustu lidí, kteří si pořád na něco stěžují. Pořád tvrdí, že něco nejde – nejde jim práce, nejde jim hubnout. Ale pak jednou udělají krok kupředu a třeba se rozhodnou o tuhle radost podělit s ostatními a bum. Dostanou facku od tolika lidí, že se raději vrátí ke svým starým návykům. Každý člověk má chuť se o své úspěchy podělit a bohužel doba je dnes taková, že je většinou sdílíme přes sociální sítě, což samozřejmě s sebou nese i rizika. A bohužel ty rizika výsměchu jsou v tomto ohledu mnohem výšší, protože právě skupiny vyvolených běžců jsou schopni vás kdykoliv tak popíchnout, že musíte mít dostatek sebedůvěry, natolik dobrých přátel, kteří vás ihned podpoří anebo tolik vína na zapití žalu a zapomnění, abyste ihned neměli chuť skočit z nejbližšího mostu. Vy totiž dle těchto lidí opravdu nemáte právo běhat!!! 😀

Zajímalo by mě, kde tihle lidé berou to sebevědomí tyhle běžce kritizovat a posmívat se jim. Není naším společným zájmem právě lidi k běhu přivést? Co takhle místo toho výsměchu nad x-tým selfíčkem a kritikou času zvednout zadek a své vědomosti předat? A co třeba zdarma? To už takové terno není, co? A co, kdyby se náhodou “Honza Novák” dozvěděl, že jsem někomu radil a řekl, že je to špatně? Do takového rizika se chce jen málokomu a tak raději zůstanu u alibistického prohlášení, že já bych si na to netroufnul ani dneska po odběhaných 2 265 843 km. 😀

Takže moje rada na závěr zní: pokud jste správný běžec, určitě nedělejte selfíčka! Pokud běháte v tempu pomalejším než Ondra Velička, tak se tím raději ani nechlubte a nechte si to pro kamarády v hospodě. Ty ohromíte. A pokud jste se rozhodli v běhu vzdělávat i různými kurzy, tak tuhle informaci chraňte víc než státní tajemství. Protože stále nemáte jistotu, že to vzdělání je “to správné” a jestli nebudete uargumentováni svými zkušenostmi.

Ale vážně: neposlouchejte tyhle lidi a běhejte. Běžcem je dle mého soudu každý člověk, který zaváže kecky a rozhodne se si kilometry užívat. Takže nenechte se odradit podobnými komentáři, protože i vy jednou můžete běhat jako laň.

Foto: Romana Marie Jokelová

 

Categories:

MOTIVACE

18 komentářů

 • Palo Osko

  8.9.201720:38 Reply to Palo

  Pre mňa výstižný článok. Posledné týždne si beh získal nielen moje nohy, ale predovšetkým srdce. A to isté srdce, si k sebe bližšie pripútalo beh. Lebo mu robí radosť. Pohybujem sa bežeckým krokom. Som bežec. Dokonca aj vtedy, keď v horách, smerom do kopca mám krok chodecký.
  Keď sa ma niekto zo známych spýta, čo som odbehol, povedia wau. A to im nedám presné čísla. Nepoužívam aplikácie na meranie, tak kvôli čomu ich mám zavádzať a seba heroizovať tými číslami? Tie hory a kopce poznajú, preto uznanlivo reagujú. Samozrejme, že ma to teší. Dokonca aj motivuje. No aj tak najkrajší pocit je z prekonania seba samého (napr. zaviazaním topánok), zo svojich cieľov a každého odbehnutého metra.
  Tak obúvajme sa a vybiehajme s radosťou. Vracajme sa šťastní a zdraví. Beh je jedna z najlepších drog, ktoré poznám.

  • mm
   Veronika Šimáčková

   10.9.201720:03 Reply to Veronika

   Držím palce při dalších výbězích. O tom přesně běh je. O radosti.

 • Nora Wasserbauerová

  11.8.201720:39 Reply to Nora

  Tesat by se to mělo. Jeden by neřekl, jak rychle zapomínaj, že ještě před pár desítkami let nás štvalo, že nemůžem říkat, co chcem. A pokud se o své výkony chce někdo podělit s ostatními, ať to udělá a vyprdne se na to, co bude kdo kolem říkat. Právě díky takovým nadšencům běžcům, kteří běhají pro radost a dělí se o ní s ostatními jsem mu propadla i já. Díky Veru za úderná slova a věty – a nenechme si to zkazit 🙂 Běhu zdar, v jakémkoli věku, tempu a bůh ví co ještě.

 • Katka

  11.8.201719:42 Reply to Katka

  Verco diky, moc hezky napsané. Selfie a moc informací o svém ” behu ” na FB nedávám, ale možná právě z výše popsaného důvodu. Na druhou stranu mě vždy nakopnou informace od druhých. A nejvíc ze vseho, komentáře a rady v naší skupině JMB. Tak si tak říkám, že bych možná měla prezentovat víc, třeba by to pomohlo těm, kteří raději nic nedělají, protože se bojí, že budou odsouzeni.

 • Rošťák od vedle

  11.8.201718:13 Reply to Rošťák

  Ahoj,
  Napsala jsi to úžasně 🙂 Kde to mám podepsat? 😀
  Ne, jak píšeš, běh je o radosti, a jestli člověk běží v tempu 9 min/ km nebo 2 min / km či zvládne 500 m nebo 70 km je úplně jedno 🙂

 • Lucka

  11.8.201715:10 Reply to Lucka

  Krasny a pravdivy clanek.I ja jsem na svem zacatku byla ve skupine,kde jsem mela strach cokoliv napsat,nebo se zeptat,abych nebyla za blbce. Ted jsem v uzasne skupine Sneci v behu a nedam na ni dopustit.Jsou tam skvely lidicky a nikdy se nestalo,ze by nekdo nekoho schazoval..Jsme opravdu kamaradi,pomahame si a motivujeme se.At kazdy najde tu spravnou skupinu a hlavne se netrapi….vsichni jsme byli na zacatku

 • Martina

  11.8.201711:59 Reply to Martina

  Veru, souhlas, z některých skupin jsem už vystoupila a v některých jsem a nepřispívám. Jen v té naší holčičí je to prostě jiné, můžu tam dát šnečí tempo s obrázkem, a holky mi pochválej, úsměv nebo tričko nebo prostě jenom to, že jsem vyběhla. Toho, kdo tohle umí si vážím, ostatní, ať mají tempo sebedokonalejší mi nestojí za to, abych s nima vedla debatu na tož si jich vážila 😉

 • Veronika

  11.8.201710:50 Reply to Veronika

  Děkuju moc za tento článek. Přesně popsané mé pocity a to nejen z běhu, ale poslední dobou z veškerých aktivit na FB – pár “vyvolených” si uzurpuje právo soudit ostatní. Místo podpory, dostat ránu mezi oči.

 • David Kuňajs

  11.8.201710:20 Reply to David

  Krásně, pravdivé a od srdce řečeno ☺👍 Těchto lidi jako jste Vy si nesmírně vážím. Pomáháte ostatním aby se sebou neco dělali. Protože zavázat kecky a uběhnout aspoň 1km je přeci něco krásného ☺

 • Leny

  11.8.201710:14 Reply to Leny

  Ahoj,
  moc hezky napsané. Děkuji.
  Lenka

 • Míra Kutý

  11.8.20179:51 Reply to Míra

  Amen

 • Hanka

  11.8.20179:35 Reply to Hanka

  Jsem velice ráda a jsem za to vděčná, že jsem svoje počáteční příspěvky o běhání zveřejňovala a mnoho přátel mě podporovalo a ve skupince Rungo pro ženy, do které jsem se časem přidala, je naprosto úžasně. Postujeme, chválíme se, motivujeme jedna druhou, setkáváme se osobně a to je skvělé… přála bych to všem amatérským běžkyním a hlavně těm začínajícím. No, my ženy to máme přeci jen trochu jinak. Vše si více užívám, když můžeme z domova vypadnou a hlavně nejsme tak soupeřivé…

 • Eva

  11.8.20179:13 Reply to Eva

  Krásně jsi to napsala. Běžec je každý, kdo má běhání v srdci a není líný nazout boty a vyrazit.

 • Jiri Styskalik

  11.8.20178:32 Reply to Jiri

  Davam 1 s *

 • Věra

  11.8.20178:30 Reply to Věra

  To jsi napsala moc hezky. Mě vždy dostane “běžel jsem na pohodu v tempu 3:00 na km. 😄

 • Jiri Styskalik

  11.8.20178:30 Reply to Jiri

  Clanek na jednicku s hvezdickou!

 • David

  11.8.20177:35 Reply to David

  Řidič je ten kdo řídí a nikdo nezkoumá jak rychle jezdí a kolik má odjetých km. Chodec je ten co vyleze z baráku na chodník. A tak by se dalo pokračovat. Někdo běhá 50 let a někdo 2 měsíce a není to jedno? Když pak člověk mluví s lidmi, co v běhu opravdu něčeho dosáhli, neuslyší od nich něco takového “to není běžec, protože mu kilometr trvá 6:30” , právě naopak. Takže i tady platí čím větší ho…, tím více smrdí!

 • Honza

  11.8.20177:14 Reply to Honza

  Hodně zajímavý pravdivý článek, který si myslím, že stojí opravdu si ho přečíst do konce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *