Určitě vás aspoň jednou napadlo, že by bylo fajn mít svého vlastního běžeckého trenéra, nebo jste aspoň někdy přemýšleli, jestli není ve vašem okolí tréninková skupina nebo se nepořádá běžecký kurz, do kterého byste se mohli přidat. Ale pořád nevíte, co vybrat, nebo jaká varianta je pro vás vhodná. Mám zkušenosti se vším a taky ze všech stran. Takže tu pro vás mám souhrn plusů a mínusů všech kategorií.

Běžecké skupiny 
Není možné, abyste nikdy nenarazili na běžecké skupiny, které jsou po celé České republice. Je jich totiž opravdu dost. Určitě jste někdy alespoň zaslechli o projektu Mattoni FreeRun, kterého jsem součástí skoro od samotného začátku. Jedná se o celorepublikový projekt tzv. koučů, kteří pravidelně vypisují společné výběhy. Stejně tak určitě znáte Rozběháme Česko, Adidas Runners nebo další skupiny, které se snaží k běhu přivést lidi, kteří třeba do dneška neměli běh rádi nebo vůbec nesportovali.
Obrovskou výhodou skupin je jejich síla. Vzájemná podpora společně běhajících lidí, společně sdílení zkušeností a případně hecování je to, co tam valná většina běžců začátečníků hledá.
Většina běžeckých skupin je zdarma a to může být výhodou i velkou nevýhodou.
Začnu tou nevýhodou a to je kvalita skupin a jejich koučů. Je opravdu rozdíl, pokud vás vede člověk, který má zkušenosti, nebo někdo, kdo je ve studiu lekci před vámi, jako to bývalo v jazykových kurzech a ve školách těsně po revoluci. Proto není vůbec od věci si zjistit, jaké zkušenosti vedoucí skupiny má a jestli se případně v oboru pravidelně vzdělává.
Zároveň by měl mít kouč podobné ambice jako vy. Těžko budete zapadat do skupiny, která si jde na společný běh zapadat, když byste raději své výkony posouval a naopak.
Nicméně nezapomínejte na osobní sympatie. I o ty tady jde. Protože když už do nějaké skupiny vstoupíte, většinou chcete i něco víc, než jen trénink a na pivo s někým, kdo ti nesedí, prostě jít nechceš.

Doporučené běžecké skupiny v rámci Mattoni FreeRun, které vedou opravdu skvělí koučové, kteří vám mají co nabídnout.
Mattoni FreeRun Kladno Sletiště – koučové:  moje maličkost, David Kočí a Pavel Petr – těžko o nás něco napsat, aby to nevyznělo vychloubačně. Fungujeme 9 let, to mluví samo za sebe, a poslední dobou se k nám přidávají další a další běžci.
Mattoni FreeRun Jablonec nad Nisou – kouč Jirka Sucharda – Jirka je prostě boží. Umí to, co chybí mě. Umí lidi skvěle spojovat a i proto jsou „Jablonecké Mattonky“ na všech závodech nepřehlédnutelné. Zároveň Jirka není jen trenér kondičního běhu, ale pokud se nepletu, tak i trenér atletiky. A prostě to všechno kolem umí!
Mattoni FreeRun Frýdlant nad Ostravicí – kouč Iva Frýdlová Děcká – Iva klame tělem. Je to jedna z těch holek, které dělají na božích projektech, ale nikde se s nimi nechlubí. Nikdy neřekne, já jsem styčným důstojníkem toho a toho projektu, ale vy se to tak mimoděk dozvíte a kroutíte hlavou. A stejně tak hezky vede i svou skupinu.
Mattoni FreeRun Zlín – koučové Markéta Fussová a Bohuslav Komín – Další velcí profíci, ke kterým bych určitě doporučila jít. Najdete v nich skvělé parťáky, ale hlavně vzdělané profesionály.
Mattoni FreeRun Braník – kouč Martina Němcová – Martina je velký srdcař, skvělý sporťák a jeden z mých nejbližších přátel v „Mattonkách“. A kromě všeho jí taky budete obdivovat za to, jak i ona na sobě maká. Postavu má boží, ale jak vám sama řekne, není to zadarmo.

Běžecké kurzy
Běžecké kurzy jsou už placené formy společných tréninků. Měly by je vést zkušení lektoři, ale ani to nemusí být pravidlem. I tady samozřejmě doporučuji zjistit si reference a případně i jak dlouho kurzy fungují.
Co mám zkušenost, tak do nich chodí lidé, kteří se necítí jít do neplacených skupin, kde mají pocit, že zdržují. V kurzu už jen čistě psychologicky mají pocit, že když už si to platí, tak prostě na ně musíte počkat.

Pokud bych měla jmenovat pořadatele kurzů, tak bych se nebála samozřejmě mých kurzů v Kladně, kurzů pro ženy Jdu běhat v Praze a v Brně bych určitě zkusila vedení Káji Stögera v Running Zone. Jen je potřeba u kurzu zvážit správný level a nebát se si věřit nebo naopak zcela objektivně zhodnotit své síly.

Individuální tréninkový plán
Dostávám se k tématu, které je mi velmi blízké. Ať už z pohledu trenéra/kouče, nebo trénovaného jedince. Takže pokud se rozhodujete, že si nějakého trenéra najdete, vemte v potaz, že trenér, kterého zvolíte, i přes pečlivý výběr, vám nemusí sednout a není nijak výjimečné, že ho budete chtít změnit. Najít totiž trenéra, který vám sedne, není vůbec jednoduché.
Co všechno může hrát svou roli? 

  • Tréninkový plán nemusí být to, co jste hledali. Znám mnoho případů, kdy si člověk vzal trenéra, aby ho posunul, ale nakonec zjistil, že dodržovat určitý řád a systém není vůbec pro něj. Trénink ho začal rozčilovat, stresovat a z běhu se vytratila ta radost, která tam dřív byla. Samozřejmě, že příčina může být i v přístupu trenéra, ale já říkám, že tréninkový plán není pro každého.
  • Asymetrie vašich a trenérových vidin. Nezapomeňte si předem s trenérem vyjasnit, jaké jsou vaše a jeho cíle. Někteří trenéři nemají ambice trénovat hobbíky, kteří se chtějí zlepšit pouze o pár sekund, ale chtějí vidět vaše zapálení a vaše posuny. Chtějí dřinu a výsledky v tabulkách. Ani jedna ambice není špatně, ale pokud se tam nepotkáte, nebude to ani jednoho z vás dlouhodobě bavit.
  • Špatné sestavení tréninku – Nevidíte ani po dlouhé době výsledky, které jste očekávali? Možná není chyba ve vás a ve vaší dlouholoté absenci sportu, ale v tom, jak máte sestavený trénink. I to pak může vést k frustraci a vy ztratíte motivaci k tréninku. Proto znovu říkám, není vůbec od věci se na začátku s trenérem pobavit, kam byste chtěli přesně směřovat (10 km za 50 min.) a postupně sledovat vaše postupy. Ono totiž chci běhat rychleji není žádný cíl… Stanovte si tedy přesný cíl s přesným datumem a pravidelně si hlídejte, jak se posouváte.
  • Stereotyp – Stereotyp zabíjí trénink. Nadšení v začátcích je sice hezká věc, ale nadšení není nekonečné. Proto je dobré, když v trénincích máte stále nové a nové impulsy s ohledem na vaše cíle. Nebojte se s trenérem probrat vaše pocity a dávejte mu pravidelný feedback. Trénink by měl sice občas bolet, ale taky by měl opravdu odpovídat vaší aktuální fyzické a psychické kondici, čímž se dostávám opět na velmi tenkou hranici tréninku profesionála a hobbíka. Prosím ,opravdu vždy myslete na to, že při vytváření a plnění tréninkových plánů, je nutné zvážit míru toho, jak velká je vaše pracovní zátěž, kolik času můžete obětovat a případně si dokázat v hlavě s klidem a bez výčitek obhájit, že dneska trénink prostě nedám a jít dál. Nejsme profící, a tak nemá cenu se stresovat, když se na trénink nedostanete.

A koho z trenérů bych doporučila tady?
Tomáš Ondráček – Tomáš je už rok a půl můj trenér. S čistým svědomím mohu říct, že s ním mi tréninky baví jako nikdy , i když remcám a občas je časově nedávám. Ale Tom, a.k.a. Téčko, je zlatej, a i když ho musím strašně štvát, že někdy prostě trénink nedám, tak se mnou pořád drží. A taky pomáhá trénovat mou Viky, aby neseděla na zadku, když v září dala atletice v Kladně vale. A trénuje spoustu dalších skvělých běžců, třeba Barborku Macurovou.
Hana Urbánková Alfery – Hanku neznám dlouho. Ale díky jejím podcastům a pár setkání s ní bych za ní dala ruku do ohně a když to vezmu kolem. Hanka má obrovskou výhodu. Je to čistokrevná atletka, takže budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli.
Jirka Mašek – Jirka mi taky chvíli psal tréninky. Hrozně hodnej chlap, co dělá krásný běžecký projekty a taky plzeňský běžecký klub Tempo Makers. Sedne skvěle těm, kteří chtějí vlídný lidský přístup a pochopení.

Závěrem bych chtěla napsat. Že ať už hledáte u běhu cokoliv, nebojte se změn. Choďte do skupin, hledejte parťáky, kteří vám budou sedět, protože těch co běhají je spoustu a je spousta lidí, se kterými se vám bude prostě běhat mnohem líp. A vy mi na oplátku napište, jestli chodíte do nějaké skupiny, absolvovali jste někde kurz, nebo jste si nechali sepsat tréninkový plán a co vás na tom všem bavilo a nebavilo.

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.