Po březnu jsem si potřebovala spravit chuť. Audioknih v dubnu sice nebylo mnoho, ale hned tu první bych doporučila všem, kteří se zajímají  o naši historii. Čachtická paní byla úžasná. Ale samozřejmě tu byly i další kousky, které stojí za to si poslechnout.
#spolupráce s Audiotéka.cz

Jožo Nižnánsky: Čachtická paní (8* z 10*)
Nevím, jak vy, ale já jsem příběh Alžběty Bathoryové, alias Čachtické paní, neznala. Ostuda… Samozřejmě, že jsem o ní slyšela, ale nikdy jsem se o její život nezajímala. Možná právě proto jsem tuhle audioknihu hltala. Dostaly mě skvěle popsané postavy, ale i parádně zdokumentovaný celý život od slávy Čachtické paní až po její pád.
Audiokniha byla pekelně dlouhá, ale skvěle sepsaná a hlavně namluvená.

 

Bez frází (9* z 10*) 
Jako sportovci určitě znáte stránky a hlavně příběhy Bez frází a kdo ne, tak ve stručnosti se jedná o velmi emotivně sepsané příběhy vrcholových sportovců, kde se zpovídají ze svých 13. komnat. Myslím, že všichni do jednoho si zaslouží náš obdiv nejen za sportovní úspěchy, ale i za to, co jsou mnozí ochotni vytrpět. Mezi příběhy, kterých je tam opravdu hodně, najdete samozřejmě i slabší, ale u většiny se minimálně zamyslíte, jestli byste tohle zvládli. Zároveň je zde každý příběh doplněný i o aktuální informace, jaký dopad měl příběh na okolí sportovců nebo o jejich současných životech.
Příběhy Bez frází jsou velkou motivací a možná pomohou těm, kteří se v současné chvíli nachází ve fázi, kdy třeba bojují s tím, že neví, jak se posunout dál. Určitě stojí za poslech.
Pozn.: Dostupné pouze v klubu Audiotéky

Gill Thompson: Dítě na nástupišti (9* z 10)
Další příběh z dob okupace Němci, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Ale určitě nebudete litovat, když si tuto audioknihu poslechnete. Narozdíl od jiných totiž vypráví o dětech, které rodiče posílali do Velké Británie, aby je zachránili před transportem. Moc hezky vykreslený příběh dívky Evy a anglické paničky Pamely, která se díky postavení svého manžela mohla do takové pomoci zapojit.

 

George Orwell: 1984 (6* z 10*)
Když jsem tuto knihu cca před 10 lety četla poprvé, přišla mi mnohem lepší než teď. V březnu jsem ji dokonce odložila a řekla si, že si ji poslechnu, až na ni budu mít lepší náladu. Asi ani v dubnu to nebylo úplně vhodné načasování, protože pořád jsem se k ní přemlouvala. Možná to bylo vypravěčem, možná dobou, ve které nyní žijeme. Hodně se v poslední době o této knize mluví a spousta lidí se na ní odvolává, kolikrát až zbytečně.
Pro ty, co se s knihou ještě nesetkali: audiokniha popisuje život v době, kdy Anglii ovládá STRANA, která reálně přepisuje dějiny podle toho, jak se jí to hodí. To, co platilo včera, už neplatí dnes. Veškerá historická fakta jsou přepisována i zpětně, včetně novin a knih. Stejně tak je zacházeno s lidmi – kdo ještě včera žil, je naprosto nenávratně smazán. Lid je sledován a nucen ke 100% poslušnosti. Ale vždy se najde někdo, kdo se začne ptát a hledat pravdu…
Ale každopádně audiokniha je klasika a měl by si ji každý aspoň jednou za život poslechnout nebo přečíst.

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.