Začněte běhat s dětmi

LVPS 2016 je již v plném proudu a vy pilně zapisujete kilometry. Každý den se za vámi zabouchnou dveře a vy, pokud máte rodinu, doma necháváte své nejbližší, včetně těch nejmenších. Ale co takhle je vzít všechny s sebou? I s těmi nejmenšími totiž můžete zapracovat na svém běžeckém úspěchu. Pamatuju si, že když jsem byla malá, přišla jsem domů ze školy, aktovku zahodila hned za dveřmi, vzala klíče na gumě a pověsila si je na krk, práskla dveřma a do večera o mě nikdo nevěděl. Dnešní doba je jiná – děti všude vozíme, většina dětí sportuje jen v rámci kroužků. Není divu, že děti tloustnou a to po celém světě, jak jsem si mohla všimnout na nedávné dovolené v Itálii. A tak je nasnadě, začít se hýbat společně. A proč tedy nezačít společně i běhat.

Běh je přirozený a tak s ním můžeme začít již v opravdu velmi brzy.

Nejlepší metodou jak naučit děti běhat, je s nimi běhat a to co nejdřív. U těch nejmenších by se mělo jednat hlavně o hru: běhat můžete při různých honičkách, nebo zkuste takové ty hecovačky “kdo doběhne první k…”. Uvidíte, že u těchto úseků (my dospělí jim dneska říkáme fartleky) se zapotíte i vy sami a děti si s vámi užijí spoustu legrace, aniž by tušili, že vy se právě nacházíte ve velmi intenzivní fázi tréninku. Každopádně si ale všimněte, že děti v tomto věku neumí šetřit síly – buď běží naplno, nebo prostě nemůžou. Běžecké úseky jsou u nich krátké, za to velmi intenzivní.

Od cca 7 let můžete s dětmi začít cíleně trénovat. Začněte někde na 400m a postupně přidávejte až se dostanete na 1200m. Ale je to vážně individuální, a tak záleží na vás rodičích, abyste odhadli jejich schopnosti a jak rychle se na podobnou vzdálenost dostanou. A pokud vaše dítě patří k těm pohybově zdatným, můžete s nimi postupně natrénovat na jejich první “pětku”. Zde je ale vhodné začít tzv. “Indiánskou chůzi”. První tréninky ho nechte běžet cca 10 sekund a 40 sekund jít. Každý týden přidejte 5 sekund běhu, a uberte 5 sekund chůze až do doby, než se dostanete na 30 sekund běhu a 30 sekund chůze.

Děti mezi 10 a 12 lety, které pravidelně běhají,  již hravě zvládnou 800m. Postupně jim můžete přidávat po cca 400m a pokud se dítě cítí, dokáže v tomto věku uběhnout i několik kilometrů. Ale prosím, nenechte se strhnout svým egem a rodičovskými ambicemi a vždy své dítě poslouchejte. Poslechněte ho hlavně ve chvíli, kdy vám říká, že už nemůže nebo že se mu prostě nechce. Nechceme přeci děti od sportu odradit, ale chceme jim ukázat, že milovat sport je stejně přirozené jako zmiňovaný běh. Ale dejte jim vybrat. Nakonec je jedno,  jestli si zamilují běh nebo se zblázní do naprosto jiného sportu.

Foto od Laura Kovanska

Categories:

TRÉNINKOVÉ PLÁNY, ZDRAVÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *