Možná si řeknete, že v Brně není, co vidět a proč byste tam jezdili a ještě u toho běhali. Ale já bych vám chtěla ukázat, že v Brně toho můžete vidět opravdu hodně a ještě k tomu u běhu.

Pozvánku na tenhle zážitkový běh Brnem od TIC Brno jsem s radostí přijala a ani se nerozmýšlela. Běželo se totiž kolem vily Tugendhat, kterou jsem chtěla moc vidět. Už jsem to několikrát psala, ale až tak mě dostala audiokniha Skleněný pokoj, jejíž děj se z velké části v této vile odehrává. Jinak z celé 10 km trasy jsem znala už pouze ulici Cejl (a to opět díky další audioknize – myslím, že to bylo Vyhnání Gerty Schnirch), a tak jsem byla zvědavá, co může Brno asi tak  nabídnout. (Všem Brňákům se omlouvám.)

Běh vedl zkušený průvodce a hlavně běžec Zbyněk Rederer, na kterém už od setkání na Moravském nám. u sochy Jošta bylo vidět, že toho bude spoustu vědět. A věděl. Protáhl nás po nejkrásnějších místech Brna, jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii a v mém videu. Vůbec nevím, kterou památku mám vypíchnout, abyste mé pozvání na tuto akci přijali, protože mě dostalo asi úplně všechno. Ale minimálně zmíním, co mě dostalo nejvíc.

  • Vila Löw – Beer – tohle byl takový aperitiv před vilou Tugendhat. Její původní majitel byl otcem právě majitelky vily Tugendhat. Vila, kterou možná znáte, ale už o něco méně lidí zná zahradu, na kterou právě průchodem vily projdete.
  • Vila Tugendhat – z té jsme nakonec moc neviděli, ale i tak můžu říct, že jsem u ní byla. Naopak to byl nádherný nakopávač k tomu, abych se sem vrátila.
  • Park Marie Restituty – tak tady v tomto parku dávejte pozor u přednášky, budou se vám totiž souvislostí v závěrečné části běhu.
  • Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Husovicích – z tohohle kostela vám spadne brada. Už když se blížíte, tak si říkáte, jaká nádhera to je.

Celá 10 km trasa trvala něco málo přes dvě hodiny a můžete se těšit i na zbytky bývalé Zbrojovky Brno. Jestli jste ji tedy ještě neviděli, tak bych doporučovala se tam jít podívat, nebo se zúčastnit právě tohoto zážitkového běhu, protože brzy z ní na památku zůstane už jen hlavní brána. Zbyněk vás moc ke slovu nepustí, ale ne kvůli tomu, že by byl nevychovaný, ale protože toho strašně moc ví a prostě do vás bude po celou cestu ty vědomosti hustit.

Na konci běhu jsme se s několika dalšími běžci shodli, že to bylo úžasný. I Brňáky jsem viděla kroutit hlavama, kolik nového toho poznali a co se dozvěděli. No, a já odjížděla večer s tím, že Brno mi konečně ukázalo i svou krásnou tvář. Jestli to chcete tedy zažít také, zkuste si včas rezervovat své místo na stránkách centra.

A abych toho Brna neměla málo, s informačním centrem Brno jsme se domluvili, že 5.9.2021 se přijedu podívat ještě na jednu prohlídkovou trasu, i když ne běžeckou. Tentokrát se bude jednat o vyhlídkovou jízdu po brněnských sportovištích, tak kdyby se vám chtělo, budu ráda, když se tam uvidíme. Nebo si vyberte jiný z mnoha termínů, který tam najdete.

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.