Díky teplému počasí svádí léto spoustu lidí k tomu, aby běhali víc, případně začali s během jako takovým. Ale jak dříve či později všichni zjistíme, má běh v létě také svá specifika. 

1. ZVOLIT SI TEN SPRÁVNÝ ČAS – RÁNO NEBO VEČER

Každý není ranní ptáče, a někdo má zase rád večer už svůj klid, a tak zvolit vhodný čas k běhu záleží hodně na našem biorytmu. Ale běhat na sluníčku v právé poledne, kdy slunce dosahuje svého vrcholu, není tím nejlepším rozhodnutím. Já sama raději volím ráno, kdy je v létě nejchladnější část dne a zároveň mám trénink za sebou a nemusím na to dál myslet.

2. SPRÁVNĚ SE OBLÉKNOUT

I přes to, že všude na internetu se můžete dočíst, že na běh je lepší se obléknout méně, tak i v těchto teplých dnech vídám spoustu běžců a běžkyň, které na sluníčku běží v dlouhých elasťákách nebo v mikině. Určitě je lepší nosit světlejší oblečení,  které pomůže odrazit sluneční světlo než zeštíhlující černou, která vás osmahne zaživa. A když už elasťáky, tak musím doporučit ty od UnderArmour s technologií HotGear.

Tyhle elasťáky od Under Armour mají technologii HotGear, která zabraňuje v teplých letních dnech nadměrnému pocení.

Tyhle elasťáky od Under Armour mají technologii HotGear, která zabraňuje v teplých letních dnech nadměrnému pocení. Já je prostě po pár výbězích miluju!

3. OCHRANA POKOŽKY

Podle mého dermatologa jsou ti, co se na sluníčku hýbou, např. běhají, vystaveni většímu riziku rakoviny kůže než ti, kteří se sluníčku jen vystaví. Pocení zvyšuje citlivost kůže a ta je pak víc náchylná ke spálení.

4. POZOR NA KŘEČE

Křeče mohou přijít v průběhu běhu nebo po něm a jsou často způsobeny nedostatkem vody a nahromaděním kyseliny mléčné. Většinou se vyskytují v lýtkách, případně je můžeme mít i v břiše. Abychom jim zabránili, nezapomínejme na dostatečnou hydrataci – vodou nebo i iontovými nápoji. Recept na takový domácí ionťáček vám postnu v dalším příspěvku. Pít bychom měli jak po doběhu, tak samozřejmě i v průběhu dne.

5. NAMOČTE SI HLAVU

Známe to všichni z delších závodů – tělo se postupně ohřívá a jakékoliv i mírné ochlazení je spásou. Závodníci si jistě vybaví zahozené mokré houbičky obtékající cestu u občerstvovaček… A tak je dobré, když už vybíháte v horkých letních dnech, si předem nebo v průběhu výběhu namočit hlavu. V takových chvílích nám uleví i ochlazení/namočení krku či zápěstí.

6. HYDRATACE

Chcete-li na slunci bezpečně běhat, je důležité udržovat správnou hydrataci. Všichni víme, že málo tekutin může způsobit vážné problémy. Ale málokdo si již uvědomí, že stejně tak se můžeme do problémů dostat, když pijeme přes Míru míru. Nadměrná hydratace po výkonu může způsobit zmatenost (u mě neustálý jev), halucinace, svalové křeče a v nejhorších případech samozřejmě i smrt.

Podtrženo/sečteno – běhat v létě je super. Všude zeleno, všude spoustu podobně zapálených lidí a díky odloženým vrstvám oblečení i větší motivace se hýbat. Ale i v létě je třeba brát na zřetel na aktuální zdravotní stav a povětrnostní podmínky.

Běhejte a mějte se,

Vaše Veronika

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.