Poslední dobou se množí dotazy na to, co jíst za vitamíny a doplňky stravy, když běháte nebo se jakkoliv pravidelně hýbete. Univerzální recept neexistuje a určitě je dobré si vše vyzkoušet na vlastní kůži, abyste zjistili, co a jak funguje na vás. Ale právě díky vašim dotazům jsem se rozhodla shrnout, co používám já a třeba vám to pomůže příště, až se budete rozhodovat. 

Doplňky výživy dělím na ty, co používám dlouhodobě a na ty, co beru nárazově/impulsivně.

A mezi mé impulsivní doplňky nyní patří i Inca Collagen a Wobenzym (oboje mám z Benu lékárny). Inca Collagenem, což je čistý mořský kolagen, jsem se rozhodla řešit své třepící se nehty na rukou. Nejsem totiž přiznivec umělých nehtů (jen na léto dávám na nohy, aby vypadaly v sandálkách krásně) a tak každý doplněk, který mi byť jen trochu pomůže, přijímám s velkým nadšením. Po měsící užívání sice nemohu říct, že by se nehty přestaly třepit úplně, ale 100% se zlepšily. Jsou silnější a rostou mnohem rychleji stejně jako vlasy. Na těch jsem si toho všimla asi nejvíc. 😀 Moje kadeřnice by mohla vyprávět.  Zároveň objektivně musím říct, že se účinek projevil i na pleti. (Teď se nebavím o pupínkách, které se mi udělaly po Run Praha – Plzeň, protože jsem dva dny jedla čokoládu po kamionech. O tom ale zase příště.) 😉

Wobenzym jsem chtěla hlavně preventivně.  Přeci jen jsem zase zvýšila objemy, přidala posilovnu a tělo potřebuje trochu pomoct. Co ale čert nechtěl, moje mamča si těsně před skončením užívání prvního balení „uhnala“ vnější zlomeninu, a tak druhé balení šlo k ní. Přeci jen na  poúrazové a pooperační stavy je Wobenzym primárně určený.

No, a teď se dostávám ke klasickým sportovním doplňkům. Toho už zrovna málo není a moje srdce patří dvěma značkám. U mě jsou to již tradičně produkty od Penca a neméně oblíbeného USN. U každého mám něco, co si nemůžu vynachválit a nevyměnila bych ani za zlaté prase.

Každé ráno začínám vlažnou vodou s citrónem a jednou tobolkou AC Salt. Beru ho již několik týdnů, jelikož to není tak dávno, co mě z ničehonic začaly brát křeče do svalů – hlavně tedy nečekaně do gluteus maximus (jasně, že do zadku). 😀 Má se hlavně používat při výkonu, ale byl mi doporučen právě i jako prevence jednou denně. Spolu s tímhle beru ještě magnesium a to přesně Magne B6. Víceméně ze stejného důvodu.

Další bombou, na kterou jsem nedávno přišla jsou tablety na odvodnění. Nevěřila jsem, co to se mnou udělá, dokud jsem je nevyzkoušela. Nikdy jsem si nemyslela, že bych zadržovala vodu, ale když po 3 užívání zjistíte, že máte lehčí nohy, tak na tom asi něco bude. Dají se brát dlouhodobě, ale za mně stačí 2 balení, dát pauzu a pak zase v případě potřeby nasadit.

Spalovače. Ukažte mi na ženu, která je se svým tělem spokojená, která „nepotřebuje shodit aspoň kilo“. I na to mám své pomocníky. Naprosto luxusní je Phedra Cut Extreme XT Hyper Burn. Tohle je opravdu velmi účinný spalovač, ale sama za sebe říkám, že bych ho nepoužívala dlouhodobě. Ale např. před plavkovou sezónou bych nasadila kúru na vyrýsování do plavek. Co naopak teď již delší dobu testuju, je L-Karnitin. Určitě neudělá chybu ten, kdo má rád sladké.

A teď se dostávám ke stálicím a zároveň hvězdám mého doplňkového repertoáru. Den před každým závodem si rozpouštím tabletu Energizing Hydrator Fizz. Je to super na zavodnění před závodem, kdy potřebujete dobýt dostatečně hydratovaní. Bohužel to vypadá, že v USN už ho nemají…

Při samotném závodu se k užívání doplňků rozhoduji podle jeho délky. Dřív jsem brala gely i na desítku, dneska už gely víceméně nepoužívám. Tedy já je už nepoužívám vůbec. Přeci jen nejsem ultra běžec, kteří té energie opravdu potřebují mnohem víc. Snažím se většinu energie brát přírodní cestou. Ale jsou i výjimky. Těmi jsou Mega Tabs Magnesium a X-ride. Ty magnesiové tablety jsou spíš takový hodně rychlý cukřík k dodání energie, případně k okamžitému zahnání křečí. Glukóza v něm obsažená se vštřebává do krve skoro okamžitě, a tak je to taková rychlá pomoc. Respektive je dobré vyzkoušet a brát preventivně. Třeba když víte, že vám pravidelně dochází šťáva na 10 kilometru, tak preventivně si tuhle tabletu vycucat už na 8. Jediná nevýhoda je, že jsou docela velké. A i když se velmi rychle v puse rozpouští, vždycky se stihnu zadýchat.

X – ride je naopak opravdový nakopávač. Za svůj život, hlavně v době tréninku na Spartany, jsem nakopávačů vyzkoušela mraky, ale tenhle je mezi nimi fakt TOP. Nejenže vám opravdu vleje krev do žil, ale on to udělá tak, abyste si toho ani nevšimli. Takže žádné bušení srdce, žádné mdloby. Jen neskutečný proud skryté energie. Co vidím jako nevýhodu je to, že je sypký, a když máte při závodu sucho v puse, tak se můžete bát jeho vdechnutí . Ale opět se rychle rozpouští, takže to není nic, co byste rychle nespolkli. Doporučuji na delší trasy. Mimochodem tenhle nakopávač používám občas i v běžném životě. A to tehdy, pokud jsem unavená a potřebuju třeba dlouho pracovat. Na to funguje jako nic jiného a mnohem líp než kafe.

BCAA – tady mám dva favority. Jedny jsou od Penca, druhé právě z USN. Ty z USN mají jednu velkou výhodu. Jsou bez lepku. Ale oba velmi dobřé účinné. BCAA pomáhají k rychlejší regeneraci a napomáhají k rychlejší obnově poškozených svalových vláken po tréninku. Pokud aktivně sportujete alespoň 3x týdně, doporučila bych se nad jejich užíváním zamyslet. Já sama je beru po každém běhu, případně po jakémkoliv tréninku v posilovně.

Posledním mým pomocníkem je Restart Drink. Už jsem měla obě příchutě – pomerančovou i citronovou. Ta citronová mi možná přijde chutnější, ale ani s pomerančem neuděláte chybu. I tenhle drink obsahuje BCAA, ale zároveń i nějaké cukry. Pro mě tedy má tenhle prášek rozpustný ve vodě význam po delším nebo náročnějším běhu v kopcích a samozřejmě po závodě.

Teď už víte všechno. Snad jsem na nic nezapomněla. Pokud byste ale měli ještě jakýkoliv dotaz, klidně mi pište na email nebo do zpráv. Myslím, že v tomhle mám docela zkušenosti a můžu vám dobře poradit. Ale nezapomínejte, že kvalitní a pestrou stravu opravdu nic nenahradí.

PS:  Nezapomeňte, že pokud byste si něco objednávali z Penca, při uvedení kódu JMB, čeká na vás 20% sleva.

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.