Běhej bezpečně

Tento týden u nás v Kladně proběhla zpráva, že se na cestě, kde běhám, obnažoval neznámý muž. Policie ho i přes rychlé nahlášení obtěžované ženy bohužel nechytla, a tak jsem začala být o něco obezřetnější a dala pro vás dohromady pár rad, jak se v podobných situacích zachovat, případně se jim úplně vyvarovat. 

  1. rada “Předvídej a buď ve střehu” – Není to tak složité, ja by se mohlo zdát. Stačí si jen všímat lidí kolem sebe. Určitě vás nenabádám, abyste běhali a neustále kroutili hlavou jako na tenise. Spíš jen koukej, kolom koho běžíš a koho předbíháš. Je možná lepší udělat větší oblouk kolem toho divného chlápku, než si pak těch pár kroků vyčítat.
  2. rada “Pokud můžeš, neběhej sama!” – Tohle je zrovna v mém případě rada nad zlato. 60% tréninků běhám sama. Ale snažím se běhat alespoň za světla a se svým psem. Není to sice  vzrostlý a hrůzu vzbuzující pes, ale k tomu aby případně dostatečně štěkal a případného násilníka “zdržoval” stačí. Samozřejmě, pokud máte možnost běhat ve skupině, nebo alespoň ve dvou, je to vždy bezpečnější.
  3. rada “Něco na obranu” – Po výše zmiňované zprávě jsem opět začala u sebe nosit kasr. Je takový malý růžový a pohodlně jej schovám v ruce, aby jej nikdo dopředu neviděl. Sice nerada nosím něco v rukách, ale v tomto případě si to zase pár týdnů vytrpím. Pokud si nechcete nic podobného pořizovat, v klidu vám postačí klíče. Je dobré je mít na místě, kam dokážete rychle sáhnout a nebudete muset rozepínat kapsu.
  4. rada “Uteč” – Mám asi obrovskou výhodu, že za sebou mám několik let boxu. V roce 2004 jsem dokonce skončila 2. na mistrovství ČR. Od té doby, ale uteklo již spoustu vody a co mě osobně trápí, že vůbec nedokážu odhadnout, jak bych reagovala. Když jsem později chodila na KravMagu, trenér nám vždy kladl na srdce, že vždy je lepší se konfliktu vyhnout. Proto pokud to jen trochu jde, nesnažte se “násilníka” spacifikovat, ale raději utečte. Muž, ať je jakkoliv velký/malý, bude mít s největší pravděpodobností nad ženou vždy převahu.
  5. rada “Najdi slabé místo” – Pokud už k jakémukoliv napadení dojde, je vždy dobré najít protivníkovo slabé místo. A tím je, ať to chceme slyšet nebo ne, můžský penis. A tady se vracím znovu k mému trenérovi KravMagy, který nám vtloukal do hlavy: “Kopni ho do koulí!”. Na tréninku jsme to trénovali poměrně často a musím tedy říct, že ani přes suspensor, to pro pány při dobře mířené ráně nic příjemného nebylo. Dalším slabým místem jsou oči. Ať už se to zdá jakkoliv nechutné, pokud by bylo nejhůř, prsty v očích útočníka vám mohoou pár sekund k dobru přinést.

Nicméně pokud mohu radit, preventivně se vyhýbejte rizikovým situacím a místům. Zbytečně neprovokujte osud a nespoléhejte se na to, že zrovna vám se to nestane. Když už se rozhodnete vyběhnout, ať už sami nebo ve tmě, řekněte svým blízkým, kam se hodláte vydat. Mějte u sebe nabitý telefon. Stejně jako klíče je dobré mít jej na místě, kde ho budete schopni rychle vytáhnout.

 

Foto: Romana Marie Jokelová

 

Categories:

OSOBNÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *