Chladit nebo hřát?

Máte nějaké zranění, nebo jste po náročném tréninku a nevíte, jestli chladit nebo nahřívat? Sepsala jsem vám pár rad, v jakém případě je která varianta vhodná. 

Horká koupel

Lehnout si do příjemně teplé vody po vytrvalostním tréninku může pomoci vašim vyčerpaným svalům rychleji získat svou sílu zpět. Teplo totiž pomáhá vašim svalům rychleji využívat sacharidy, které následně urychlují i regenerační proces.

Různé (elektrické) deky na zahřátí

Potýkáte se s chronickými bolestmi svalů? Zahřívejte. Teplo zvyšuje oběh a zklidňuje např. křeče lépe než ledové zábaly. V případě akutní potřeby zahřívejte cca 15 – 30 minut.

Ledové pytlíky, lokální kryoterapie 

Lokální kryoterapie je asi nejlepším řešením na drobná pocvičební “zranění”. Pokud vás tedy po cvičení bolí kolena, boky nebo kotníky, přikládejte ledové obklady na cca 30 minut. Pak nechte oblast na 15 minut volnou a znovu ledujte.

Ledová vana

Ledová vana se používá po velmi intenzivní zátěži. Je jedno, jestli se jedná o náročný běh, sprinty nebo třeba po náročné hodině CrossFitu. Led stáhne vaše póry a krev začne cirkulovat v těch místech, aby udržela hlavně vaše orgány v teple. Jakmile tedy vanu opustíte, krev se mnohem razantněji rozproudí i do vašich končetin, které se tím zahřejí a s teplem opět dochází k rychlejšímu regeneračnímu procesu. Takovou ledovou vanu stačí opakovat po dobu 15 minut v intervalech po 3 minutách.

 

 

Categories:

ZDRAVÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *