Když se řeknou Vánoce, spousta lidí se zhrozí! Představí si ty kopy sladkostí a nabraná kila. O tom, jak to bude u nás a kde můžete hledat inspiraci pro zdravé Vánoční pečení Vám chci napsat dneska. U nás jsou Vánoce tak trochu jiné. Můj M. je Ital s českou maminkou. A tak naše Vánoce nejsou ani typicky české, ale vlastně ani italské. Vánoce trávíme vždy v Čechách, až na jeden rok, kdy jsem přišla na to, že se bez českých pohádek a klasického večera, kdy děti čekají na Ježíška, prostě neobejdu. A vlastně ani bez pečení cukroví.

Moc ráda peču, ale není nikdo, kdo by to jedl. Ne, že by to bylo tak hnusný, ale prostě na klasické bábovky Viky ani M. neužijete, a abych si pekla pro sebe, to si radši půjdu zaběhat. A tak jediné pečení, které si opravdu užívám je právě to na Vánoce. Za ty společná léta jsem se naučila, že nemá smysl péct 20 druhů cukroví, které jsem v létě vytahovala ze spíže a z hrůzou v očích, aby to M. neviděl, vyhazovala do popelnice, ale bohatě stačí, když s Viktorkou upečeme oblíbené perníčky a všemi milované vanilkové rohlíčky a vosí hnízda.

Cukroví opravdu nepeču ani tak kvůli tomu, aby se jedlo, ale právě kvůli tomu společně strávenému času a abychom si užili některých zvyků. Poslední roky jsme si s babičkou, mamčou a Viky udělaly takovou společnou tradici a pečeme a zdobíme společně. Mně to ušetří spoustu času, protože se s tím nemusím trápit sama a k tomu mám radost, že jsme se zase všechny takhle sešly. 4 generace u jednoho stolu! A o tom ty Vánoce právě jsou – o společných chvílích.

Pokud ale Vy máte strach a přeci jen se zásad zdravé výživy chcete držet i přes svátky, ráda vám doporučím dvě stránky, kde brát inspiraci. Prvním tipem je odkaz na knihu Zdravé vánoční pečení. Napsala ji moje kamarádka Jana Puchýřová, která dlouhodobě žila v zahraničí, kde objevila krásy palea. Dneska ji paleo snad proudí i krví, a proto si troufám říct, že s ní se bát Vánoc nemusíte a pokud by přeci jen padlo o pár kilo cukroví víc, tak to s ní můžete na crossfitu spálit.

Druhou takovou stránkou, kde najdete spoustu inspirace je cukrfree.cz. Tahle holka má za sebou taky “pěkný věci”, jak se na stránce můžete v jejím biu dočíst, ale to jí právě nakoplo k tomu, že Vám všem ukáže, že bez cukru se dá žít nejen přes rok, ale i přes Vánoce. Mimochodem je tam výborný recept na glutenfree perníčky.

A jestli je tu někdo naladěný stejně jako já, že prostě o Vánoce si tu trochu cukroví neodepře, tak se taky nic neděje. Však to příští rok vyběháme.

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.