Na svých kurzech pro začátečníky získávám kolikrát pocit, že pro lidi není ani tak těžké začít běhat, ale mnohem víc řeší, jestli jsou dostatečně vybavení. A tak jsem dala dohromady pár tipů, co má a co nemá smysl řešit. A jestli jsem na něco zapomněla, tak klidně dopište do komentářů.

Boty
Asi největší téma, které hodně začátečníků a relativně i pokročilých běžců řeší, jsou boty. A i za mě je to část vybavení, na kterou byste se měli zaměřit. Ale mám k tomu jedno velké ALE! Pokud totiž opravdu s během začínáte, tak z mého pohledu je důležité nejprve zjistit, jestli vás běh baví a hlavně bavit bude. Jsou případy, kdy prostě z tebe běžce neudělá ani sebelepší vybavení nebo nejlepší kámoš.

Proto klidně vyběhněte v botách, které máte doma, nebo zainvestujte do bot, které nezruinují vaší peněženku. Skvělé boty za ještě lepší cenu naleznete např. v prodejně Asicsu v outletu ve Štěrboholích. Kolikrát si za 1500 Kč odnesete i dvoje super boty.

Oblečení a sportovní doplňky
Funkční oblečení je skvělé. Odvádí pot, v zimě zahřeje… Ale i bez něj můžete své začátky přežít. Kde bych ale nezavírala oči, tak jsou kvalitní sportovní podprsenky. A to obzvlášť u žen, které mají velké poprsí.
Ale kdybych měla napsat seznam věcí, které se vám budou hodit, tak to budou následující:

  • triko s krátkým a dlouhým rukávem
  • legíny/šortky
  • šusťáková (nepromokavá) bunda
  • sportovní ponožky
  • tenisky
  • jak už jsem zmiňovala – sportovní podprsenka
  • kšilt nebo čepice na běh
  • běžecký pás, kam můžete uložit kapesníky, klíče, případně telefon
  • sportovní čelenky se silikonovým pásem, aby se vám na hlavě při běhu neposouvaly

Kvalitní, ale i levné věci najdete např. v Decathlonu a vůbec se nemusíte bát, že by vám neposloužily.

Hodinky vs. aplikace
Když začínáte, hodinky jsou asi tím posledním, co byste měli řešit. Na změření vzdálenosti vám bude stačit i jednoduchá aplikace. Možností je plno: Ať už je to aplikace Strava, která je takovým fb pro sportovce, různé aplikace od značek Adidas, Nike, Under Armour, nebo další, které jednoduše stáhnete do mobilu.
Pokud jste se ale rozhodli, že se bez hodinek opravdu neobejdete, tak vybírejte jak podle svých finančních možností, tak i podle toho, na co je budete používat nebo i podle toho, jak se vám líbí. Na tohle téma jsem psala dříve i článek.

Plán
Je určitě jednodušší, když vám někdo dá plán nebo radu, jak se rozběhat a holky z kurzů mi to dost často také potvrzují. Ale ve finále, když je chuť a motivace, tak jej nepotřebujete. Začněte indiánskou chůzí a postupně přidávejte na běhu a zkracujte pauzy.

Snad jsem tedy vám začátečníkům trošku pomohla k vašim začátkům a pokud byste přeci jen chtěli začít s někým, nebojte se mně napsat nebo na některý z chystaných kurzů přihlásit.

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.