Září už je za dveřma a vy co máte děti na základních školách, tak se určitě děsíte, co jim zase budete dávat ke svačinám. Tak tenhle problém řeší naprosto skvělá kuchařka “Velká svačinková bichle“, o které jsem vám psala už před Vánoci na facebooku. Od té doby z ní pravidelně čerpám inspiraci. Je v ní přesně tolik receptů, abyste se ani jeden jediný školní den se svačinou neopakovali. Všechny recepty jsou nutričně vyvážené a zatím jsem z knihy neměla nic, co by mi nechutnalo.

To, jak si s knihou autoři vyhráli, je neuvěřitelný – recepty jsou řazeny podle čísel týdnů, podle ročního období a v *.pdf verzi se prostě rovnou prokliknete na jednotlivé recepty. Miluju!

Nebudu vám věšet bulíky na nos, ale mám k ní opravdu osobní vztah. Všechny fotky v knize, a že jich je, totiž nafotil můj kamarád Tomáš Mähring a knihu napsala jeho manželka Pája (možná ji znáte ještě jako Recepty paní Čuby) spolu s Verů Břicháčkovou. Je to fakt nabouchaná on-line kuchařka a nyní by jí rádi vydali i knižně. Jenže to samozřejmě něco stojí. A tak, pokud byste je chtěli podpořit, mají právě kampaň na HitHitu.

Tak a teď už k samotnému receptu. Tenhle koláč mám moc ráda. Hlavně z toho důvodu, že je to rychlovka a většinu surovin mám pořád doma. Co se týče receptu, většinou kvůli Viky vynechávám rozinky v těstu a pak náplň. Jíme ho prostě “suchý”. Ale i tak klouže do krku jedna báseň.

Co budete potřebovat? 

  • 2 vejce, 150 ml oleje, 165 g polohrubé mouky (já většinou používám žitnou), 30 ml mléka, 2 lžíce cukru, 1 kypřící prášek, 3 lžičky skořice, špetka soli, 3 větší mrkve, 1 lžíce rozinek (kvůli Viky už nedávám, ale s nima je to drobet lepší), 20 g ořechů (těch tam naopak dávám o něco víc)

Ná náplň (pokud chcete, není nutné): 

  • 50 g lučiny, citrónová kúra, šťáva z půlky citrónu, 1 lžička medu

Jak na to?
V míse smíchej všechny tekuté suroviny (jo, taky by je v těch kuchářkách mohli dávat za sebou) 😀 a pak přidej vše sypké kromě mouky a mrkve. Pečlivě zamíchej metličkou. Pak přidej mouku a nakonec vmíchej najemnou nakrájenou mrkev.

Celou směs dej do vymazaného a vysypaného pekáčku (vysypávám kokosem) a peč přibližně hodinu. Pokud budeš dělat i dort s náplní, tak vymíchej lučinu s cukrem, citronovou kůrou a šťávou a rozkrojený koláč směsí promaž.

Dobrou chuť

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.