Stále dokola se motivujeme k nabíhávání co nejvíce kilometrů, dřeme jako koně, ale málokdy se setkáváme s tím, že by se někdo chlubil s tím, jak regeneruje. A při tom i regenerace a odpočinek jsou důležitou součástí tréninku. Sepsala jsem pro vás tedy pár tipů ke kvalitní regeneraci.

SPÁNEK

Tady si sypu popel na hlavu sama sobě. Sama si dobře uvědomuju, že únava mé tréninky brzdí, ale v tom množství aktivit se poslední dobou dřív než před půlnocí do postele nedostanu. Nicméně věřím, že s nástupem Viktorky do školy se to zase zlepší.

PROTAHOVÁNÍ

Kladu to na srdce všem běžcům, kteří s námi pravidelně vybíhají. A to jak před během, tak hlavně po něm. Strečink je důležitý pro správnou regeneraci svalů a hlavně udržuje vaše svaly flexibilní. Protahujte tedy po každém běhu a ve dnech, kdy máte volno, věnujte se protahování ještě o něco intenzivněji. Správným protahováním nejen zmírníte bolesti, ale také se vyhnete napětí svalů, které by mohlo ohrozit vaši techniku, jejíž špatné provedení by mohlo vést až ke zranění.

PIJTE

Správná hydratace by se měla stát nedílnou součástí vašeho tréninku. Samozřejmě mluvím o tom, abyste pili vodu, případně různé iontové nápoje. Paradoxně přestanete zadržovat vodu v těle, budete se cítit méně unavení a můžete se těšit na lepší pleť. Pravidelným pitným režimem také předejdete tomu, že se před během napijete tolik, že vám bude škrundat v břiše. V každém případě to nepřehánějte s alkoholem. Ten regenerační proces naopak zpomaluje.

MASÁŽE

Moje nejmilejší regenerační činnost. Je jedno, jestli jdu na masáž do salónu nebo jestli se doma sama masíruju na vibračním válci od HyperIce. To uvolnění svalů je pro moje tělo balzámem na duši a uvolnění je cítit okamžitě.

Závěrem tedy chci říct – nepodceňujte regeneraci. Je opravdu stejně důležitá jako trénink samotný a dobře zregenerované tělo se vám odvděčí lepšími výkony.

Úvodní foto: Lukáš Oujeský

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.