Oblíkáte se správně?

Jsou toho plná běžecká fóra, každý druhý běžec nováček se na to ptá a skoro každý poučený běžec odpoví: na běh neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec. Ale jak se obléknout, abychom se neuvařili nebo naopak v zimě nezmrzli? Blíží se nám podzim a tak je nasnadě19 tohle téma zase otevřít. 

Již jsme to někde psala, ale já jsem v běžném životě zmrzlík. Doma bych pomalu topila i v létě a ožívat začínám při teplotách kolem 30°C. Ale jak se jedná o běh, jsem úplně někdo jiný a razím heslo, čím míň, tím líp.

Přes léto běhám oblečená opravdu lehce. Stačí mi tričko, šortky a ponožky, nebo na delší běhy kompresky. Jestli se někdo chcete zeptat, jaké jsou rozdíly mezi kompreskami, tak o tom se rozepíšu zase jindy. Aspoň o těch, se kterými mám zkušenosti. Ale zpátky k oblečení. V létě mě moc často neuvidíte ani v mikině.

Na podzim a na jaře většinou běhám v tričku s krátkým rukávem a lehké šusťákové bundě, případně pouze v triku s dlouhým rukávem. Čepici nosím jen když hodně svítí sluníčko nebo když už začínají chladnější dny a hrozí, že by mi zábla hlava. Na nohy většinou navlíknu tříčtvrteční elasťáky, případně dlouhé. A pomalu ale jistě se s pravidelností vracím ke kompreskám, které plní kromě funkční vlastnosti i vlastnost hřejivou.

A v zimě? V zimě se s tím taky moc nemažu. Důležité je pro mě funkční prádlo – tedy funkční triko s dlouhým rukávem. Většinou používám Nike, mám i jedno z Lidlu, ale loni jsem vyzkoušela Under Armour s jejich technologií cold gear. (Pokud na jejich eshopu zadáte heslo JMB, dostanete na vše slevu 20%.) I přes to, že triko na některých místech vybledlo a tudíž už to není žádná párada, tak svoji funkci plní. V zimě mě najdete i v mikině a zase šusťákovce. Nemám žádnou péřovou běžeckou bundičku, ani vestičku. Loni jsem zkoušela v jedné vestě běhat a už po prvním kilometru jsem na sebe byla naštvaná a hlavně zpocená jako vrata od chlíva. Věřte mi, že i v zimě se člověk zahřeje a zbytečné vrstvy oblečení jsou spíš na obtíž. V zimních dnech nosím i rukavice a čepici, i když při pohledu do zrcadla bych si přála být neviditelná. Zatím se mi totiž nepodařilo najít čepici, která by mě udělala krásnou. Nezbytností jsou zimní elasťáky – je dobré zvolit ty, které vám budou sedit. Loni jsem vyzkoušela jak Under Armour, tak zateplené Nessi a musím říct, že oboje byly skvělé a hřály i v

Co říct závěrem? Zlaté pravidlo na běh, které jsem kdysi někde vyčetla je: vybíhejte oblečeni tak, aby vám na začátku bylo mírně chladno. A pro ty z vás, kteří to potřebujete mít všechno srovnané jsem na internetu našla tuhle prima tabulku.
oblecko

Categories:

VÝBAVA

2 komentáře

 • Daniel Š.

  20.9.201615:00 Reply to Daniel

  Raději volím víc teplo. Je to prevence proti zranění . Když to přeženu tak alespoň vypotím nějaké gramy navíc a to se u nás , kteří nemáme ideální váhu, vždycky hodí. Oblékat se ideálně vyplatí při závodech ,kde chceme podat ideální výkon. Při tréninku si myslím to zas takový problém není. Kvalitní sportovní oblečení není o to že umí hřát nebo chladit . To umí každý kus hadru. Kvalitní produkty zajistí ideální regulaci tělesné teploty. To znamená , že v co nejširším možném rozpětí teplot vám není ani horko ani chladno. V průběhu tréninku se mění jak tělesná teplota , tak okolní . Dobré oblečení se s tím vyrovná za vás a vám je pořád dobře . Přitom třeba pokud začne během tréninku foukat vítr , změní se subjektivní vnímání okolní teploty až o 20 stupňů.

  • mm
   Veronika Šimáčková

   20.9.201621:54 Reply to Veronika

   Dane, díky za koment. A s těmy kily – možná bych měla začít běhat ve svetru a v jégrovkách 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *