Výběhy na Vlně laskavosti

Letní výzvu máme za sebou, ale to neznamená, že přestanu pomáhat. V Kladně jsme se pár měsíců před začátkem prázdnin rozhodli vyběhnout každý druhý čtvrtek pro Hynka Skůru, který se před třemi lety nedopatřením málem utopil. Tomáš Tuša, který za projektem Na vlně laskavosti stojí, dlouhodobě Hynečkovi pomáhá a díky tomu, že mě znal a věděl o mé Letní výzvě pro srdcaře, tak mě požádal o pomoc. A tak vznikly společné charitativní výběhy “Na vlně laskavosti”, se kterými společně s Central Kladno budeme pokračovat i od září. 

Se začátkem školního roku přichází nová vlna výběhů s OC Central Kladno pod vedením Veroniky Šimáčkové. Těšit se můžeme i na zajímavé hosty. Příběh Hynečka Skůry už většina zná a pokud ne, může se o něm dozvědět více na www.navlnelaskavosti.cz nebo na www.konto-hynek.cz. V první vlně výběhů se nám podařilo vybrat částku kolem 6 500,- Kč, a i tyto peníze byly použity na terapii pro Hynečka. Dnes Vám představíme delfinoterapii, která Hynečkovi velmi pomáhá a na kterou budeme vybírat od září do prosince. Níže si můžete přečíst rozhovor právě Tomáše Tuši a maminky Hynečka.  

Paní Mirko, jedna z terapií, kterou s Hynečkem absolvujete, je terapie s delfíny. Můžete čtenářům prozradit, kam jezdíte a jak dlouho taková terapie trvá?

Na terapii s delfíny jezdíme již několikátým rokem na Ukrajinu, a to přímo do města Oděsa. Terapie trvá 30 minut každý den. Hynek je s delfínem v intenzivním kontaktu, hraje si s ním a snaží se plavat. Delfíni jsou velmi senzitivní a inteligentní bytosti, které se velmi dobře dokáží nacítit na lidský hendikep. V místě, kde má delfín čumák a kořen čumáku, je umístěno centrum delfíního sonaru, které je schopno rozpoznat, kde je u postiženého místa v člověku problém. U Hynečka je toto místo mozek – nervová soustava, a proto je často k delfínímu čumáku přikládána právě Hynečkova hlava.

Povězte nám prosím, jak celá terapie na Hynečka působí a jak vnímáte terapii Vy?

Delfíni pracují s vnitřním signálem, který je velmi silný. Nejen Hynka, ale i všechny ostatní kolem to hodně zklidní. Tento signál je neuvěřitelně intenzivní. U dětí, které jsou ve vodě, je to ještě silnější a tyto děti to i slyší. Já jsem také měla možnost plavat s delfínem a je to úžasný zážitek. Člověk je vedle delfína nesmírně šťastný. Bohužel je delfíní působení dočasné a po určité době vyprchá. U Hynečka po zhruba 3 měsících. Hynkovi díky delfínům vymizela dystonie, to je samovolný pohyb rukou a nohou. Díky tomu je mu lépe a daleko více pracuje při ostatních terapiích.

 Možná Váš příběh sledují rodiče, kteří prožívají podobnou životní situaci jako je ta Vaše. Máte pro ně ohledně terapie s delfíny nějaké doporučení? Třeba podle jakých kritérií vybrat terapeutické místo?

Ve světě je několik středisek, kde jsou delfinoterapie. Jen třeba na Ukrajině je jich celkem patnáct.

Já byla s Hynkem jen v Oděse.

Terapie je kousek od moře, což je velmi dobré pro delfíny, kteří tak mohou mít vodu přímo z moře.

Příští rok bychom si přáli odjet do Antalie, kde provádí delfinoterapii pán, který hovoří česky. Bohužel na Ukrajině, kam jezdíme, je jazyková bariéra mezi terapeuty a námi. I když se nám povedlo terapeuty sem tam nějaká slova naučit, stále to nestačí k plnohodnotné komunikaci.

Pro co nejlepší účinek terapie je totiž důležité, aby Hyneček terapeutům rozuměl. A vzhledem k tomu, že je terapie hodně nákladná, je pro nás podstatné, abychom z celého pobytu vytěžili maximum.

 A na závěr ještě jedna otázka ohledně financí. Můžete prozradit, jaký obnos je potřeba k pokrytí jedné celkové delfíní terapie včetně ubytování a letenky?

Všude tam, kde jsou delfinoterapie, záleží hlavně na tom, v jaké sezóně přijedete. Na Ukrajině je bohužel brzy zima, a to ovlivňuje vývoj ceny, která se hodně mění. Na Ukrajině stojí plavání s delfínem a pomocí terapeuta od 1200,- Kč až do 2200,-Kč za jednu terapii, která trvá 30 minut. Takže si dokážete asi představit, kolik stojí týdenní pobyt včetně letenky a ubytování. Celkově se cesta na delfinoterapii pro mě a Hynečka pohybuje kolem částky 60 tisíc Kč za týdenní pobyt. I když je delfinoterapie po všech stránkách velmi nákladná, je po těchto terapiích u Hynečka vidět progres a chuť do další práce.

Terapii s delfíny doporučuji všem, protože jsou to bytosti, které dělají zázraky. V našem případě tedy určitě. Je jen škoda, že jsou pro nás v naší situaci tak nákladné, a tak daleko.

Pokud tedy máte chuť být Na Vlně Laskavosti a pomoci malému Hynkovi zpět mezi delfíny, můžete s námi vyběhnout z OC Central Kladno již 14.9.2017 a svými padesáti korunami přispět na Hynkovu delfínoterapii. 

Categories:

ROZHOVOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *