Nevím, proč, ale od roku 2011, kdy jsem já sama začala běhat, mnoho lidí bere běh jako vědu. Stále zkoumají, jaké boty a proč, jestli jsou tyhle kompresní ponožky lepší než ty další a prostě i začátečníci neskočí po prvních botách ve slevě. Já jsem v roce 2011 prostě vzala kecky a vyběhla na své první kilometry.

Ale doba se změnila a tak přichází spoustu dotazů, jak vlastně boty vybírat. Já sama jsem teď byla před výběrem dalších bot do terénu a hledala jsem toho správného prodejce. Od kamaráda jsem dostala tip na internetový obchod www.a-mania.cz. Jenže já si prostě nebyla jistá svým výběrem a tak jsem zvedla telefon a prostě tam zavolala. Čekala jsem všechno, ale takhle skvělý přístup určitě ne. S výběrem jsme byli rychle hotoví a já, když už jsem byla takhle rozjetá, jsem je poprosila, jestli bychom o výběru bot, nemohli udělat rozhovor. Ondřej Madeja, který sám běhá prý už víc než 10 let, souhlasil a tady tedy máte pár dotazů, které vám mohou pomoci, až si půjdete buď pro své první boty, nebo se budete rozhodovat pro další běžecký pár.

Ondro, co je podle Vás jedna z největších chyb běžců začátečníků při koupi obuvi?
Výběr běžecké obuvi s sebou nese celou řadu záludností, na které si běžec musí dávat pozor. Z mého pohledu lidé nejvíce chybují vůbec při výběru velikosti. Velká část si koupí obuv, která jim je „akorát“. Prostě takovou velikost, kterou by si vzali na běžné nošení a to je právě problém. V takové obuvi budete při každém běhu trpět, neboť se vám budou krčit prsty, otlačíte si palec, nepříjemně si zvednete nehty nebo se objeví puchýře. Doporučuji koupit obuv alespoň o číslo větší.

V čem je problém, když koupíme botu, která nám přesně sedne? Ovlivní to kromě toho, že noha při běhu otíká, i třeba neustále dokola řešený dopad?
Ano. Jde o to, že naše chodidlo při běhu neustále aktivně pracuje. Při dopadu se v přední části rozšíří a při odrazu tlačíme prsty do špičky bot. To je ten moment, kdy potřebujeme mít ve špici dostatek prostoru. A technika? Pokud hovoříme o běžcích začátečnících, tak ti svoji techniku ještě nedokáží rozeznat. Troufám si říct, že začátečník nemusí při koupi moc „špekulovat“ nad technikou. Techniku budou zřejmě zohledňovat v budoucnu při výběru své druhé, třetí běžecké obuvi.

A jak to tedy s tím nášlapem je?
Obecně rozlišujeme neutrální a pronační nášlap. Obuv Neutral je určena pro běžce s neutrálním, případně vnějším (supinačním) nášlapem. Obuv Stability je určena běžcům s vnitřním (pronačním) nášlapem. Nejjednodušeji zjistíte, jaký máte nášlap, když se podíváte na podrážku vaší běžné obuvi. Zda je někde více „sešmatlaná“. S určením nášlapu vám také rádi poradí ve specializovaných prodejnách.

adidas2

Co taková šířka a váha obuvi? Já sama mám ráda lehké a měkké boty.
Boty na běh nám prostě musí dobře padnout. Nedá se obecně určit, jakou šířku zvolit, protože každé chodidlo je trošku jiné. Bota nesmí být nepříjemně těsná a zároveň nesmí být ani volná tak, že v ní chodidlo bude „plavat“. Nevsázejte ani na to, že se boty rozšlápnou. Kvalitní běžecké boty se nijak znatelně nerozšlápnou. Takže pokud tlačí už při zkoušení, pryč s ní! A váha? Pokud nepatříte zrovna do váhové kategorie afrických běžců, tak na jejich boty rychle zapomeňte. Nejenže v nich nepoběžíte stejně rychle, ale hlavně jdete naproti zranění. A platí to i naopak. Lehkonohý běžec horko těžko prošlápne přetlumenou botu, která tak pro něj bude moc tvrdá.

Jak je to s výběrem bot versus povrch, po kterém běhám? Jak moc mi bota může ovlivnit běh na různém povrchu?
V podstatě rozlišujeme 3 základní skupiny obuvi. První je obuv na silnice a zpevněný přírodní povrch. Jedná se o nejprodávanější typ běžecké obuvi, ve které bez problému vyběhněte na silnice, hladké polní cesty a další tvrdé povrchy. Druhou skupinou je trailová (crossová) obuv. Ta je vhodnou variantou na běh po členitém a nezpevněném povrchu, jako jsou lesy, louky, kopce, horské stezky apod. Účelem trailových modelů je chránit nohu před nástrahami nezpevněného povrchu a zabránění tak případnému zranění. Zároveň poskytují potřebný záběr na mokrém povrchu. Ve srovnání se silničními modely disponuje trailová obuv pevnějším a odolnějším svrškem, který zajišťuje optimální stabilitu chodidla. Pokud v trailové obuvi vyběhnete na silnici, bude vám zřejmě připadat příliš tvrdá a běh si moc neužijete. Navíc disponuje zpravidla vyšší hmotností. Poslední skupinou jsou tretry, běžecká obuv na halový povrch – tartan.

Jak je to u bot s tlumením a odpružením? Je to opravdu důležité nebo je to jen marketingový tah výrobců?
Rozhodně tyto parametry nepodceňujte. Při běhu na obuv působí síly 2x až 3x větší, než je naše hmotnost. Tlumení je proto jeden z hlavních parametrů, podle kterého si vybíráme běžeckou obuv. Pro běžce začátečníka určitě radím zvolit obuv s dostatečným tlumícím systémem. Obuv tlumí dopad, nárazy, chrání naše klouby a napomůže nám k pevnější postavě. Doporučuji například obuv s technologií adidas Boost. Stejně jako tlumení je pro běžeckou obuv důležité odpružení. Podpoří každý váš záběr a poskytuje potřebnou energetickou návratnost.

https://www.youtube.com/watch?v=oqpTJP36okk

Co cena? Jak moc cena ovlivňuje koupi bot? Je důležité vybrat botu podle ceny?
Cena určitě hraje jednu z hlavních rolí při výběru. Dražší modely obsahují propracované funkční technologie, které z vašeho běhu vykouzlí opravdový zážitek.  Ale nikde není psáno, že vám nemohou vyhovovat i levnější modely se základními technologiemi. Ten, kdo to s během myslí opravdu vážně, by však měl do svého modelu investovat, rozhodně se mu to vrátí. Modely do 2000Kč uspokojí každého začátečníka. Běžecká obuv od 2000Kč disponuje velmi funkčními technologiemi, který každý váš trénink 100% podpoří.

Podle čeho máme vybírat materiál boty?
Jde zřejmě o vlastní preference. Někdo má rád prodyšný svršek, díky kterému vzduch optimálně proudí skrze obuv. Jiný zase pevný a odolný materiál. V současné době je velmi populární lehký a flexibilní materiál techfit, který navozuje pocit druhé kůže.

Kolik bot by měl běžec mít?
Pro začátek si vystačíte s jedním párem. A až si je „prošlápnete“, tak uvidíte, na kolik jste s nimi spokojeni. Poté je určitě fajn mít ještě jeden pár v záloze. Hodláte-li se zúčastnit nějakého závodu, určitě byste měli rozlišovat mezi obuví tréninkovou a závodní.

adidas1

Jak je to s koupí bot přes internet? Je Váš obchod ochoten při špatném výběru boty vyměnit?
Někdo může tvrdit, že nákup přes internet je riziko. Na druhou stranu se ale podívejte na pozitivní stránky takového nákupu – nákup z pohodlí domova, přehledný výběr, rychlost. Snažíme se našim zákazníkům maximálně usnadnit a zpříjemnit nákup. U každého produktu doplňujeme jeho základní parametry a výstižný popis. Navíc jsme k dispozici online na chatu, e-mailu a poskytujeme i telefonické poradenství (stejně jako mně). Pokud zákazník není spokojen s objednávkou, tak rozhodně není problém ji vrátit či vyměnit.

Podle čeho poznám fundovaného prodejce bot? Jak má někdo, kdo si jde koupit své první běžecké boty poznat, že mu radí odborník?
Každý by se měl podívat, co za nabídku daný obchod má. Zda jsou uvedeny všechny potřebné kontaktní údaje. Určitě je důležité dívat se po doplňujících informacích u produktů. Běžecká bota, u které je uvedena pouze cena, vám toho krom ceny moc neřekne. My se snažíme publikovat i řadu článků, které mají zákazníkům poradit ve výběru. V neposlední řadě jsou důležité aktuality a novinky v nabídce.

Ondro, co byste závěrem nám všem běžcům doporučil?
Hlavně si to užívejte, lidi! :

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.