Abych se přiznala, dlouho jsem zvažovala, jestli do Letní výzvy pro srdcaře letos znovu jít. Přijde mi, že za těch 5 let, co LVPS dělám, se s různými běžeckými výzvami s charitativním podtextem roztrhl pytel a na mě doléhá ta tíha, že se nám už nikdy nepodařilo vybrat tolik, jako v prvním ročníku. Jenže letos má motivace byla úplně jiná a o té bych vám chtěla dneska napsat.

V roce 2014 mi má kamarádka Kamča oznámila, že její manžel Karel se léčí s onkologickým onemocněním. Myslím si, že v tu chvíli každého napadne jediné synonymum – smrt.  O to větší to byl šok, protože tehdy bylo jejich synům 3 a 10 roků. Jenže nemoc nebyla ta největší překážka – přišla i omezení, která dost zásadně ochromila chod rodiny. Zákaz řízení a hlavně Karel musel přestat pracovat. A co si budeme povídat, kolik z nás by přežilo s jedním platem? Po roce to vypadalo, že se Karel vrátí do práce, ale nemoc se jen tak nechtěla vzdát. Naštěstí  ale ani Karel.

Teď napíšu něco, co mi nedává spát už skoro rok spát. Teprve před necelým rokem mi totiž Kamča řekla, že tehdy poprosili o pomoc Dobrého Anděla. Já to netušila a stydím se, že jsem nebyla vůči své kamarádce víc vnímavá. Kamča nikdy ani slovem neřekla a ani nenaznačila (aspoň přede mnou), že jejich situace není vůbec lehká a z mého pohledu tehdy tedy nebojoval jen Karel, ale celá rodina.

Ale proč tohle celé vyprávím. Karel samozřejmě vyhrál a dnes opět normálně pracuje, ale vrhl se na pomoc jiným. Možná proto, že chce splatit svůj “dluh” nebo prostě jen na vlastní kůži zjistil, jak nemoc může ovlivnit váš život. A právě jeden z těch lidí, kterým pomáhá, je právě Pavlík.

Karel s Pavlíkem.

Karel s Pavlíkem.

Víte, když tohle píšu, vzpomínám na naše léta na střední škole, kdy jsme všichni byli bezstarostní a kdy jediné problémy byly, jak sehnat na víkend pár stovek, abychom mohli jít do hospody nebo jak opsat písemku z ekonomie. Byli jsme trhlí, byli jsme nezodpovědní a užívali si života plnými doušky. A teď tu máme středoškoláka Pavla, který se rád učí, rád by třeba jenom chodil. Je neuvěřitelně chytrý a narozdíl od duševně nemocných lidí naprosto chápe svou situaci. Ale i přes to, že ví, jak málo času má oproti nám ostatním, tak to nevzdává a užívá si opravdu každého dne a na každé fotce se směje.

Prosím tedy, jestli můžete pomoci i vy, moc mi letos záleží, abychom Pavlíkovi pomohli a vybrali dost peněz na to, aby si mohl tu bezstarostnost užít i on. Registrovat se můžete zde a je možné se přihlásit celé léto a své kilometry připsat i zpětně. Pojďme tedy společně běhat a ukázat, že máme srdce na pravém místě.

Děkuju vám!

Pozn.: Aktuální dění kolem Pavlíka najdete na fb stránkách Sbírka pro Pavla.

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.