Dny se krátí a spousta lidí řeší, jak si vybrat čelovku? Mám pro vás pár tipů, na které se při výběru zaměřit. Ale samozřejmě tuším, že je zde i spousta žen, které k těm technickým parametrům přidají i estetickou stránku věci. Právě vám radím, že než se 100% rozhodnete, dejte na intuici, abyste svého rozhodnutí nelitovali jako já a nevyměnovali čelovku hned druhý den.
Každopádně, až budete vybírat, klidně se koukněte na stránky www.top4running.cz, nebo si rovnou zajděte ke specialistům na Kronium.cz, kde najdete kvalitní výběr toho, co potřebujete.
- Hmotnost – nikdo se nechce tahat s dalším závažím navíc. Takže při výběru porovnejte i hmotnost.
- Zdroje světla – čelovky můžete rozlišit i podle toho, jestli mají jednu žárovku nebo dvě. Samozřejmě s dvěma světly bude rozsah viditelnosti širší, ale zase přijdete o vzdálenost. Pokud to ale čelovka nabízí, jde mezi jednotlivými módy jednodušše a dle potřeby přepínat.
- Světelný tok – kolik lumenů je málo a kolik hodně? Z mých zkušeností z běhu ve městě a případně při běhu v lesích, kde běhám po zpevněných cestách a nesetkám se moc s kameny a kořeny, stačí klidně i méně lumenů. Kde bych se lumeny opravdu vážně zabývala, tak by to bylo na nějaké horské běhy nebo v případě, že budete za tmy jezdit na kole. Lumeny označují celkové množství světla – samozřejmě, že čím víc světla použijete, tím kratší bude výdrž samotné čelovky. U některých modelů dochází i k tomu, že při přehřátí samy sníží intenzitu světla do doby, než se ochladí.
- Dosah světla znamená, jak daleko čelovka dosvítí. Jak už jsem psala výše, pro účely běhu po městě nebo tam, kde se předpokládá, že cesta nebude mít extra velké nároky na pozornost, stačí viditelnost menší. Pokud ale běháte ve tmě i kopcovité terény, je lepší mít delší dosah světla, abyste dokázali dopředu zhodnotit povrch a pohybovali se po něm bezpečně.
- Jeden nebo dva pásy – je důležité, aby čelovka seděla a v průběhu běhu se vám různě neposouvala nebo nepadala. Proto si vyzkoušejte i rozdíl, jak vám sedí čelovky, které mají pás jen kolem hlavy nebo i takové, u kterých druhý pás křižuje horní část lebky. Není nic otravnějšího, než když si musíte čelovku neustále dávat na správné místo.
- Výdrž a typ nabíjení – Uvědomte si, jak dlouho trvá jeden váš běh s čelovkou a jak často je pro vás únosné čelovku nabíjet, případně akumulátory měnit? Podle toho zvolte i typ čelovky – nabíjecí vs. výměna akumulátorů.
- Umístění baterie – S bodem 4 tak trochu souvisí i umístění baterie a tím pádem i balanc celé čelovky. V některých případech je totiž z tohoto důvodu umístěn akumulátor mimo samotnou čelovku (např. do zadní části pásu).
- Ovládání – při výběru se zaměřte i na ovládání jednotlivých tlačítek. Je jednoduché a dokážete čelovku bez problémů ovládat i při běhu?
Závěrem
Pokud byste se ptali, jakou čelovku mám já, tak po letech, kdy jsem používala čelovku Petzl, jsem přešla na čelovky Fénix. V současné době (k říjnu roku 2021) mám asi nejoblíbenější Fénix HM51 Ruby V2.00. Má kovové, ale i přes to lehké tělo, dostatečný dosvit a díky silikonovým páskům na spodku pásu i skvěle drží.