Těžké nohy jsou něco, co občas zažije každý běžec, ale co si budeme povídat, v dlouhodobém horizontu to může být velmi nepříjemné. Co těžké nohy způsobuje? Může to být dehydratace, nedostatek železa, přetrénování a další. Ale jako u všeho je důležité se zaměřit hlavně na prevenci.

Protažení
Protažení je jedna z mála věcí, kterou dělám opravdu pravidelně a vy byste měli taky. Já vím, že je to strašně otravný, ale bez ní dlouhodobě nemůžete dobře fungovat. A věřte, že to není jen o nudném natahování různých svalových partií, ale stačí zapojit různé masážní válce, tyče nebo masážní pistole a vaše tělo vám v budoucnu poděkuje. To platí zejména v případě, že trpíte na tuhé nebo bolavé svaly.

Zaměřte se po běhu na statické protažení, namísto dynamického, které je naopak vhodné před během. Vydržte v krajním protažení alespoň 20 sekund a pokud to bolí, snažte se vše v klidu prodýchat, než se tělo uvolni. Nicméně bolest nesmí být nesnesitelná.

Rozvrhněte si trénink tak, aby vám zbylo aspoň 10 minut právě na protažení, kde zklidníte dech a protáhnete hlavně části těla, které jsou zapojeny při běhy: kvadricepsy (přední strany stehen), hamstringy (zadní strany stehen), zadek, boky, záda, ale také ruce.

Pijte
Ne nadarmo se říká, že bez vody by nebylo života. U běhu to platí dvojnásob. A je jedno, jestli se jedná o rychlý a krátký trénink, nebo dlouhý běh v přírodě. Samozřejmě každý z těchto běhů má jiný stupeň potřeby zavodnění, ale ve finále jde vždy o to stejné. Nahradit pot přijatou tekutinou.

Dehydratací si můžete způsobit křeče, větší únavu a tudíž větší šanci se zranit, nebo právě můžete mít i pocit těžkých nohou. Pitný režim byste měli vždy přizpůsobit aktuálním aktivitám a aktuálnímu počasí.

Spánek
Nedostatek spánku může ovlivnit váš běžecký výkon a může mít velký vliv na váš pocit těžkých a unavených nohou. Na téma kvalitního spánku doporučuji si přečíst knihu „Proč spíme“.

Zkontrolujte si hladinu železa v krvi
Může se to stát každému, ale ženám obzvlášť. Nedostatek železa u nich není ničím výjimečný, a pokud tedy cítíte dlouhodobou nevysvětlitelnou únavu, nechte si udělat krevní obraz. Kromě klasického krevního obrazu, doporučuji si zažádat i stav ferritinu. Feritin je zásobní bílkovina obsahující železo.

S vhodnou stravou (záměrně nepíšu dietou) si dokáže tělo získat železo z potravy. Bohužel někdy, obzvlášť při vysoké zátěži, dojde k tomu, že naše tělo ho nepřijímá dostatečné množství a je nutné ho doplnit. Největší část železa v lidském těle je obsažena v červeném krevním barvivu, hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek a ty zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. No, a bez kyslíku dochází právě k únavě a i pocitu těžkých nohou. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po nasazení tabletek se vše rychle vrátí k normálu.

Přetrénování
A pak je tu poslední varianta, kterou málokdo chce slyšet, ale může „doběhnout“ opravdu každého – přetrénování. Člověk, který propadne běhu si totiž ani kolikrát nechce připustit, že by měl odpočívat a dře až do úmoru bez toho, aniž by tělu dopřál dostatečnou regeneraci. Nezapomínejte tedy na pravidelné volné dny, měnit běh i za jiné sporty nebo na relax ve formě sauny nebo masáží.

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.