Již loni na začátku května jsem absolvovala na základě doporučení diagnostiku došlapu v ORP Centru na Praze 6. Jak to probíhalo, jaké jsou z toho mé dojmy a proč o tom píšu až nyní vám bude jasné po přečtení článku.
Nemám, respektive v té době jsem neměla, žádné zdravotní problémy, a tak tohle vyšetření bylo spíš mým vyhozením z kopýtka. Ale na to, jak málo jsem čekala, jsem odcházela neuvěřitelně nabitá.
K mému štěstí jsem se dostala k hlavnímu fyzioterapeutovi Vítu Palackému a možná díky tomu jsem k němu od začátku měla podvědomě důvěru. Jo, a taky je běžec, takže se nemusíte bát, že by vám případně běh zakázal, nebo na vás koukal jako na dalšího šílence. Naopak si s ním skvěle popovídáte o běhu, běžcích, závodech a tratích.
Vítek mi začal vysvětlovat samotnou „proceduru“. Běh na páse, který by v ideálním případě měl trvat několik kilometrů s postupným zvyšováním rychlosti, je důležitý k tomu, abyste se přestali soustředit na techniku, ale naopak se dostali do svých zajetých kolejí a a projevily se vaše případné běžecké zlozvky. Ty jsou právě důležité ke správné diagnostice. Zároveň vás při tom snímá několik kamer, které vás snímají ze stran, aby si pak Vítek mohl vše prohlédnout v klidu a ze zpomalených záběrů.
Po běhu jsem přešla na skleněnou desku se šikmým zrcadlem. Tady jsme se z blízka podívali na stav chodidla, jestli náhodou není ploché. A jak mi bylo již dopředu jasné, tak není!
Finále – analýza běhu dopadla velmi dobře. Žádné extra nedostatky se neprojevily, i když bych prý mohla trochu míň rozhazovat do strany levým loktem a trošku zlepšit koordinaci běhu. Dnes, když nad tím po té době přemýšlím, již tehdy jsem měla řešit víc svá záda. Nedopadla bych v srpnu tak, jak jsem dopadla.
Co se chodidel týče, tak tam se ukázal mírný problém s pravou nohou. Opět nic zásadního, ale domluvili jsme se na vložkách Formthotics. Bylo mi doporučeno v nich třeba ze začátku jen chodit. Ale asi si dovedete představit, kolik jsem v nich toho nachodila. Zprvu mi vložky v botách byly mírně nepříjemné a bolela mě lýtka, jak kdybych s během teprve začínala, a tak jsem na nějaký čas vložky vyndala. Nicméně, když jsem se k nim po nějaké době vrátila, již jsem se vůbec s podobným problémem nesetkala. Noha naopak vložku ocenila a musím subjektivně napsat, že takto „vystlanou“ botou mám pocit lepšího došlapu. Jenže tohle jsou právě věci, které nepoznáte hned, ale které si sednou časem. I proto nepíšu recenze na boty po 3 výbězích, ale nechávám si na to čas.
Součástí diagnostiky je i doporučení, jak případné problémy řešit. Hlavně by vám poradil, jak cvičit/kompenzovat. Ale to si necháváme na příště. Nedávno jsem si totiž s ORP Centrem domluvili, že pro vás uděláme takový seriál do zdravého kompenzačního cvičení zaměřených na nás běžce a na dalších pár měsíců už máme naplánováno.
Každopádně nepodceňujte prevence a zajděte si na vyšetření také. Jen nezapomínejte na pravidelné hodnocení. Tady v centru vám jej nabízejí i právě v rámci diagnostiky.