Začínáme běhat

Rozhodli jste se, že v lednu už do toho opravdu praštíte a začnete běhat? Není nic jednoduššího. A i když to hned nebude asi žádnej vodvaz, tak věřte, že když vydržíte, odměnou vám budou rychlé pokroky. 

Každý z nás někdy začínal. Každý si vypil své první kilometry až do dna, ale věřte mi, že jednou na to budete vzpomínat s úsměvem na tváři a tuhle historku budete vyprávět mezi kamarády běžci jako velmi otřepaný fór. Těchto pár tipů jsem dala dohromady hlavně pro ty, kteří jsou naprostými začátečníky, případně jsou tak nějak “z formy”. 

MOTIVACE NA DRUHOU

Motivace je prostě to nejdůležitější. Proto je důležité mít svůj cíl neustále na paměti. Důvodů, proč začít běhat najdeme spoustu. Takže se pokusím shrnout alespoň takové ty základní. Nicméně ten pravý důvod, proč začít s během, si musíte najít vy sami. 

 • Shazujete jako blázniví – Většina lidí, kteří začnou běhat, začne automaticky i hubnout. Bohužel toto neplatí v mém případě. Já osobně svou váhu reguluji posilováním. Jak na tom  jsem,  je dost dobře vidět, protože posiluju tak max. 2x za měsíc. Ale letos to dám, že jo! 😀
 • Budete zdravější – I přes to, že před Vánoci mě zákeřně napadla chřipka, musím říct, že díky běhu jsem nemocná minimálně. Díky tomu, že běhám po celý rok, mohu si dovolit říct, že mám vybudovaný velmi dobrý imunitní systém. Díky běhání v jakémkoliv počasí se totiž stanete velmi odolnými proti různým sezóním nemocem. A to se vyplatí. 
 • Budete zdravěji jíst – Možná se vám to zprvu nezdá reálné, ale časem začnete i řešit, co a kdy jíst. Nejprve to možná bude právě kvůli tomu, abyste zhubli, ale pak začnete řešit i důsledek na vaši výkonnost. Prostě začít běhat, nebo se jakkoliv hýbat pro vás bude mít samá pozitiva. 
 • Budete se cítit lépe – No, možná že si nejdřív budete říkat, že nevíte, co kdo na tom běhu vůbec vidí. Ale ono to přijde. Jednou nadejde den, kdy doběhnete a bude vám blaze. Zjistíte, že běh a i čas po něm vám dělá opravdu krásně.

BUĎTE REALISTÉ

Všichni dobře známe ten pocit po novém roce, kdy jsme přesvědčeni, že dokážeme přenášet i hory. Ale s postupem času se naše odhodlání ztrácí. Proto se do svých cílů nevrhejte úplně po hlavě. Počítejte i s tím, že vaše první výběhy budou spíš vaší výzvou než během jako takovým. Tak z toho nebuďte překvapení, natož rozladění. 

Většina běžců s během končí dřív než začne. Jejich představy se totiž neshodují s realitou. Je to taková past na nováčky. Proto nemějte hlavu v oblacích a přiznejte si svou aktuální formu. V opačném případě čekejte problémy.

Pokud budete zároveň tlačit moc na pilu a rychle naběhávat velké objemy kilometrů, může se stát, že vás běhání vysaje a vy vyhoříte. V lepším případě. V horším případě dojde ke zranění. Buďte tedy v prvních týdnech opatrní při stanovení vašich běžeckých objemů. Začněte pomalu a postupně přidávejte. Říká se, že optimální je přidávat cca 10% za týden/měsíc. 

ZVOLTE VHODNOU OBUV

V tomhle bodě se musím rozepsat. Sama nejsem zastáncem nějaké velké vědy ohledně běžecké obuvi. Tvrdím, že běhat se dá začít v jakékoliv sportovní botě. A L E…

Bota na běh by měla být pohodlná i na delších tratích. Ze začátku se o dlouhých bězích asi nemusíme bavit, ale i vám, kteří s během začínáte nebude při běhu zcela příjemně, když by vás někde něco tlačilo. A co si budeme povídat, těch začátečnických pár kilometrů může vám trvat stejnou dobu, jako pokročilému běžci desítka. 

Nevhodná obuv může zapříčinit spoustu zranění – problémy s achilovkou, zranění kolene, plantární fascitidu a další a další. Naopak dobrá bota vám poskytne tu správnou biomechanickou oporu při běhu. S tím vám pomohou ve specializovaných prodejnách, ale s čím vám nepomohou tak s tím, jak se v botě cítíte. Dejte si tedy s výběrem boty opravdu záležet a nebojte se chvíli v botách po prodejně procházet.

 

Nezbylo vám po Vánocích dost peněz? To asi není problém. Tedy pokud nemusíte mít zrovna TOP módní výstřelky. Pak stačí zajít do jakékoliv prodejny sportovní obuvi a kouknout na boty ze starých kolekcí a máte vyhráno! 

INDIÁNSKÁ CHŮZE

Hráli jsme to jako malí, v dospělosti se ptáme, co to je. A když to zjistíme, moc se nám do toho nechce. Naše sebevědomí a naše ega říkají, že chvíli jít a chvíli běžet je pro slabochy. Ale věřte, že takhle to dělá hodně běžců – začátečníků a je to mnohem lepší než souvislý běh, který nám přináší víc trápení než radosti. Tady totiž dochází ke zlomu, kdy se ukáže vaše vůle stát se opravdovým běžcem. 

Co to tedy ta indiánská chůze je? Jednoduše řečeno je to pravidelné střídání chůze a běhu. Začněte tedy nějakým rozehřátím – ostrou chůzí a pak v pravidelných intervalech střídejte běh a pak na stejnou dobu zpomalte do chůze. Jak budete získávat fyzickou kondici, ubírejte na chůzi a přidávejte běh. 

NEZAPOMÍNEJTE NA ROZCVIČENÍ A PROTAŽENÍ

Jednou věcí si můžete běh  zpříjemnit a to stejně tak jako vrcholový sportovec nebo běžec začátečník a tou je právě rozcvičení. Je to velmi jednoduché, ale účinné. Sérií cviků dynamického strečinku na začátku si zahřejme svaly a celé tělo k chystané aktivitě. Kromě krátkého zahřátí formou skákání přes švihadlo se hojně používá i běžecká abeceda, rovinky a nesmí chybět protažení velkých svalových skupin. 

Protažení naopak zabrání zkracování svalů a i ono předchází zranění. 

Závěrem bych snad jen napsala, že budu vám všem, kteří se chystáte s během začít, držet palce. Nebude to lehké, ale jednou uvidíte, že běhat se dá opravdu v jakémkoliv věku a za jakýchkoliv podmínek. 

#behjenasenerest

 

Categories:

MOTIVACE

2 komentáře

 • Zdena Hrabíková

  2.1.201717:52 Reply to Zdena

  Díky Veronice a jejím výzvám, jsem se začala zlepšovat 🙂 Protože když po doběhu zapisujete kilometry, a ukusuje se ta “nálož” co jste si dali, tak jste na sebe hrdí a co potom ten pocit, když jste splnili to co jste si předsevzali. Prostě to se nedá popsat to si musí každý zažít :))
  Každý měsíc jsem si něco přidala, ale zase to chce být realista a vědět na co máte síly.
  Teď v těhotenství si dávám pauzu, ale už se moc těším na léto, kdy začnu zase běhat a zdolávat výzvy 🙂
  Verunce přeju hodně elánu do toho co dělá a běžcům, aby si užívali každý kilometr 🙂

  • mm
   Veronika Šimáčková

   2.1.201720:59 Reply to Veronika

   Zdeni, moc děkuju. Já Tobě přeji co nejhladší průběh porodu a později lehký návrat mezi běžce. Myslím, že i v létě tu budeme. A rovnou zase s letní výzvou 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *