Když jsem před 14 dny psala o běhání s dětmi poprvé, slibovala jsem pokračování. Sice ho přináším o týden později, ale je tu. Dneska se dotkneme tématu výživy dětí a společného závodění, které víc rozvinu přímo v dalším článku spolu s informacemi přímo od zdroje. To znamená od Iana Adensama, který trénuje a závodí právě se svým synem. 

Co se výživy dětí týče, myslím, že u mnohých z nás je to velmi složitá otázka a někdy i sami bojujeme s tím, jak moc ji u dětí řešit. Já sama jsem v tomhle ona kovářova kobyla, jelikož moje dítko je v jídle velmi vybíravé, spíše máme problém s tím, aby snědla to, co má. Jestli namítnete, že si za to můžu sama, asi Vám nebudu odporovat a budu souhlasit. Ale slibuju, že příště to bude lepší. Čím to je a jak to napravit? I to jsem se dozvěděla na krátké přednášce Petra Havlíčka, které jsem se nedávno zúčastnila.

Naše děti jsou většinou velmi aktivní – pořád někde pobíhají, chvíli nevydrží v klidu. Sama si pamatuji, jak jsem byla „samá ruka – samá noha“ a udržet mě 5 minut v klidu bylo nemožné. Pokud jsou tedy Vaše děti podobného ražení, nemusíte se bát, když snědí i tabulku čokolády. Jejich kvalitní zdroj energetického příjmu kolikrát nemusí stačit tomu obrovskému výdeji, a tak si to právě vynahradí sladkostmi. Nicméně zlom tohoto aktivního dovádění  u dětí přichází někdy kolem přechodu na 2. stupeň. A zde by už měli mít ukotvené zdravé návyky.

Photo 18.04.15 11 07 22

I zdravá svačinka může vypadat skvěle a tohle děti opravdu baví.

Zdravé návyky bychom měli ukotvovat ale již od mala. Jak sportovní, tak ty výživové. Vy sami díky společným aktivitám můžete dětem nenásilnou formou ukázat, co je správné. Jedete společně na závod? Tak si ráno společně připravte zdravou svačinku před a po závodě. Nechte je ať si připraví i pití. Když jim dáte šanci, uvidíte, že se mnohem méně budou pitvořit nad svačinou, kterou byste jim nabídli sami.

A jak tedy na vybíravé dítě? Někteří radí, že efektivní metodou je ta radikální a že do tří dnů je u dětí po odporu 🙂 Sama za sebe říkám, že já na tohle nemám trpělivost! Nejsem schopná poslouchat déle než 10 minut své řvoucí a vzpouzející se dítě, koukat na ten šklebící se ksichtík ve chvíli, kdy si mám jídlo užít. Pak u mně dochází k výbuchu a vyhnání od stolu. Takže u nás se snažím měnit vše postupně. Ke každému jídlu se snažím přidávat porci zeleniny, nebo ovoce. Postupně ochutnává nové druhy ovoce a zeleniny, ale musí to chtít sama. Díky sladké chutí ovoce máme větší výběr – u zeleniny se stále motáme pouze kolem rajčat a mrkve! Hodně mi pomáhá, když si tyhle plodiny v létě pěstujeme na zahrádce, ale chápu, že zde nemá každý stejné možnosti.

Když to tedy shrnu: dejme dětem šanci ke spolupráci. Dávejme jim na výběr mezi  zdravými potravinami, ať mají pocit samostatnosti. Budou cítit naši důvěru a nebudou mít pocit, že je do všeho nutíme, ať už z jakéhokoliv bohulibého důvodu.

Jinak mám tu dva tipy na závody, které mi byly doporučeny: jeden je dětský závod v rámci pražškého maratonu dne 3.5.2015 s názvem dm rodinný maraton a pak je prý super Běh pro gorily, který se letos koná 20. června. Takže pokud neumřeme na 2.5.2015 na Spartanu, ráda bych tyhle dva běhy s mojí Viktorkou absolvovala. Uvidím se tam s někým?

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.