Kdo mě zná, tak ví, že posledních 7 let jsem z ruky nesundala hodinky Garmin. Nosila jsem je i na spaní a jedinou výjimku jsem dělala při jejich nabíjení. Všechny ostatní hodinky, které mám doma a které ani nebyly levné, mi leží na dně šuplíku. I proto jsem nevěděla, jak se vyrovnám s tím, že mám testovat Apple Watch Ultra.

blank

Nebudeme si nic nalhávat, naše sekta Garmiňáků nebere Apple jako sportovní hodinky, a tak jsem ani já nečekala nic víc, než doplnění mého Apple ekosystému (MacBook Pro, iPad, iPhone, iPody…). Jestli se ptáte, proč jsem měla tolik zasednuto na Apple Watch, tak teď už upřímně ani nevím. Prostě přesvědčení a možná trošku nosánek nahoru, že prostě sporťáci nosí Garminy. A to já přeci jsem sporťák!

Co je naprosto obdivuhodný, jak Apple dokáže nastavit a spárovat svá zařízení během pár minut. Prostě jakékoliv zařízení zapneš a během chvíle máš vše propojené a můžeš to začít používat. A to fakt stojí ze palec nahoru.

Co se týče ovládání, je jako u ostatních Apple věcí velmi intuitivní. Ale po tolika letech s Garminem mi přeci jen chvíli trvalo, než jsem si zvykla. Ale co pro mě byl šok, bylo hlasové odepisování na zprávy. Totální game changer. To, jak skvěle dokáže zapsat vše i s diakritikou, je něco, co jsem nečekala a i kamarádka si všimla, jak najednou rychle reaguji na všechny zprávy.

blank

Dalším překvapením bylo i volání přes hodinky, které sice nevyužívám naplno, ale občas se vám hodí a i tady musím říct, nebo tedy mé okolí, že funguje na jedničku. Zvuk je údajně na druhé straně slyšet opravdu skvěle a to i ve chvíli, kdy nemám hodinky přímo u pusy. Co se týče notifikací, je na vás, co si chcete pustit do života. Já mám opravdu jen ty nejzákladnější, protože se nechci nechat vyrušovat každou blbostí.

Displej je velmi dobře čitelný. A to i na slunci. Trošku jsem se bála dotykového ovládání, ale to je taky docela vychytaný. Při dešti nebo ve vodě jej můžete vypnout, při aktivitě plavání se automaticky vypíná a vy jej musíte ručně zapnout. Takže nehrozí, že byste zmáčkli něco, co v tu chvíli nechcete nebo nepotřebujete.

Co je pro mě ale trošku problém, je výdrž baterie. Pro někoho, kdo se opravdu hýbe denně, je max. výdrž 2,5 dne dost málo. Ano, můžete si zapnout režim, ve kterém se baterie tolik nevybíjí, ale to nebylo součástí mého testování. Prostě jsem chtěla vědět, co hodinky dokážou a vydrží.

Co se nabíjení týče, trvá cca 1 – 2 hodiny, než se dobije do plného stavu. Tady se omlouvám, ale ani jednou jsem to přesně nestopovala. Mně to přijde docela dlouho, obzvlášť, když člověk chce získávat data o svém denním režimu, tak ta doba je na výdrž neadekvátní. Nabíjení přes noc taky není cesta, protože jsem chtěla získávat i data ze spánku.

Tady bych se ale ráda zastavila. Měření spánku je totiž věc, která zde funguje naprosto skvěle. Kromě toho, že narozdíl od Garminu, vám píše opravdový čas spánku, tak přidává i data, když už jste v posteli a třeba si čtete, nebo se ke spánku připravujete. Boží!

Ale pojďme se tedy podívat na to, co vás zajímá asi nejvíc a to je měření aktivit a měření tepu ze zápěstí. Aktivit je nepřeberné množství, ale já tedy nejvíc používala cyklistiku doma a venku, běh venku, posilování a plavání. Celou dobu jsem na běh a kolo nosila jak AWU, tak i Garmin Fenix 6S s hrudním pásem HRM-Pro Plus, abych měla srovnání.

Kvalita GPS je dost podobná Garminu. Možná v některých případech přesnější. Víceméně se kilometry shodovaly. Snad jen o pár metrů se občas stav lišil. Kde ale vidím výhodu, tak že u AWU nemusíte čekat na signál. Prostě zapnete aktivitu, ta se do 3 sekund spustí a vy běžíte. Paráda! Ale kde mě spadla brada, tak bylo měření plavání v bazénu. Tady se hodinky nesekly ani o bazén, což se o Garminu říct nedá a z 90 % musím aktivitu po skončení ručně upravit.

Tepy se u venkovních aktivit lišily a to podle rychlosti, kterou jsem vyvíjela. Naopak v domácím prostředí, při jízdě na cyklotrenažéru, jsem byla překvapená, jak se obě zařízení shodovala. Sice AWU chvíli trvalo než zareagovaly na změnu tempa, ale po pár vteřinách se vše srovnalo na jednotku tepu.

Co jsem ale nějakou dobu řešila bylo převedení dat do Training Peaks, případně do aplikace Connect, abych si právě ušetřila nošení obou přístrojů. Přeci jen léta uložených dat v Connectu nechci ztratit. Tuhle zapeklitost nakonec vyřešil můj kamarád Honza Barbořík. Ten si totiž po pár telefonátech se mnou a vyptávání na spokojenost, AWU koupil. Našel aplikaci RunGap, která umí sdílet data mezi Apple Watch, Connectem, Training Peaksem, ale i mnoha dalšími sportovními aplikacemi a problém byl vyřešen!

Samotná Apple aplikace Kondice, ve které se data z aktivit ukládají, je velmi přehledná a najdete v ní také obrovské množství dat. Ale tady je nutné napsat, že na Garmin, který je primárně zaměřen na výkonnostní a profi sportovce, nemá. V Kondici sbíráte, stejně jako v Garminu, velké množství odznaků. Obzvlášť ze začátku, kdy vám skoro za každý krok vyskočí pochvala, je jejich sbírání obrovskou motivací. Stejně tak vás prostě nenechá spát ukončování koleček za denní cvičení, stání na nohou a nebo pálení kalorií, vaše pokroky, motivace ve formě zpráv, kolik dnů vám zbývá do dalšího milníků. Prostě AWU vás nenechají usnout na vavřínech.

Tohle je přesně to, proč to všichni děláme! #closethoserings

Tohle je přesně to, proč to všichni děláme! #closethoserings

Co mě trošku frustruje jsou vyhodnocení některých záznamů, které se aktivují až po 180 dnech používání. Na mě moc dlouhá doba. Tak uvidíme, co to po dalších měsících udělá a kam se posunu.

Co napsat závěrem? AWU nakonec předčily má očekávání. Byly to první hodinky po tolika letech, kvůli kterým jsem byla ochotná sundat Garminy a napíšu i, že jsou to hodinky, které nakonec budou součástí mého denního života. Nebudu vám psát, že Garminy odkládám, na to jsem s nima prožila spoustu let a je to srdcovka a ty data z nich mi baví. Ale na druhou stranu jsem propadla jednoduchosti Apple systému, který nemá v tuto chvíli na žádném jiném poli alternativu.


Děkuj za spolupráci istyle.cz a vltavarun.cz

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.