Se změnou času souvisí i méně denního světla a více hodin zahalených do tmy. A dost žen, které v létě pravidelně běhají i po večerech po práci řeší otázku strachu a samozřejmě bezpečnosti. Jak tedy v zimě běhat bezpečně?
První rada zní – běhej za světla! Tohle pravidlo se u většiny zaměstnaných běžkyň a běžců lehčeji řekne, než provede. A tak nezbývá než se připravit na všechno. Nevím, jak to máte vy, ale já si v zimě dávám větší pozor na bezpečnost mnohem víc než v létě. A to i za světla.
Najdi si parťáka. Pokud už musím vyběhnout za tmy, snažím se neběhat sama. Většinu večerních výběhů si užívám s mými zlatými Mattoňáky a psem, ale nevyhýbám se ani ostatním spřízněným běžcům, když na to přijde. Skupina dvou a více běžců má přeci jen výhodu, že si na vás jen tak nikdo netroufne. Na bezpečný běh ve skupinách dbám právě i při výbězích na Mattoni FreeRun. Neexistuje, aby někdo běžel sám. A poslední běžec už vůbec ne! Nejde jen o to, aby nikoho někdo nenapadl, ale jde mi i o zdraví běžců. Nikdy nevíte, kdy se vám zvrtne noha, ale zároveň v zimě můžou dojít i dřív síly.
Nepovedlo se vám nikoho sehnat a musíte vyběhnout opravdu sami? I to se vám může stát, ale zvolte tedy bezpečnější trasu. Je dobré mít náhradní variantu a trasu si přizpůsobit. Volte místa, kde je víc lidí, kde se nebudete bát a to i za cenu, že byste měli na místo dojet autem. Zároveň v tu chvíli je lepší si s sebou vzít i náhradní suché oblečení, abyste cestou domů neprochladli.
Když už jste tedy vyběhli sami, určitě by měl být ale někdo, kdo o vás bude vědět. Řekněte někomu, kudy se chystáte běžet a kolik času vám výběh přibližně zabere. Někdy si přijdu jako by mi bylo znovu 6 a nosila klíče na krku, ale ta trocha informací zaručí i vašim nejbližším lepší pocit.
Já osobně na své osamocené (večerní) výběhy beru do kapsy kasr – pepřový sprej. Pokud si ho připravíte do ruky, budete se cítit mnohem bezpečněji. A to jak před případnými sexuálními loudili, zloději nebo bohužel i agresivními psy nezodpovědných majitelů. Jako pejskař si použití kasru právě na psa moc nedovedu představit, ale v krizových situacích to dovedu to pochopit.
Na co ale určitě při zimních bězích nezapomeňte, tak na telefon. V zimě a ve tmě se může stát cokoliv. Vyvrtnete si kotník, uklouznete nebo prochladnete rychleji, než jste předpokládali a vy si budete muset zavolat pomoc. Dojde vám baterie v čelovce na místě, kde byste to nejmíň čekali a vy si budete muset na zpáteční cestu posvítit.
Každopádně pokud by už k nějakému napadení došlo, jak říká můj kamarád Tom, instruktor Krav Magy (izraelský bojový systém), zachovejte klid, jak je to bude možné. Snažte se raději utéct. A pokud už je útěk nemožný, kopněte násilníka do slabin nebo mu vražte prsty do očí. Já sama jsem na Krav Magu nějakou dobu chodila a musím říct, že i přes to, že nejde o reálnou situaci, postupně si zautomatizujete pohyby, které pak dokážete reálně automaticky použít.
Prostě zimu nepodceňujte a bezpečnost při běhu 2x. Buďte připraveni na nejhorší. Věřím, že většině z vás se nic nestane, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným.
POSTŘEH ČTENÁŘE DAVIDA KOČÍHO: K tvému „návodu“ bych doplnil jeden detail do sekce „Řekněte někomu, kudy se chystáte běžet“ – v dnešní době již spousta aplikací do mobilů i sporttestrů umožňuje sledovat běh v na webové stránce v reálném čase (například garmin to má nazváno LiveTrack). Pokud si toto člověk aktivuje a někomu sdělí, může být v případě potřeby dohledatelný.