Asi před měsícem jsem myslela, že mám po své staré čelovce a začala pokukovat po nové. Ale náhoda tomu chtěla, abych i přes to, že nakonec jsem zjistila, kde byla chyba (a ne, výrobce za to nemohl), tak jsem měla možnost vyzkoušet čelovku Fenix HM61R Amber. Rovnou říkám, že jsem z toho měla radost, protože o Fenixu už nějakou dobu básnil a všem doporučoval můj běžecký parťák David Kočí.

Mým prvním požadavkem při výběru bylo, aby byla výkonnější než můj původní Petzl Reaktik+ a aby moc nevážila. Dost jsem i řešila popruh uprostřed hlavy. Bála jsem se, aby mi nepřekážel přes culík. Holky pochopí. Naštěstí jsem byla ubezpečena, že tento popruh lze velmi lehce sundat.

Takže pojďme na to…

Čelovka svítí skvěle. Na nejsilnější mód vidíte opravdu daleko a velmi dobře. Jen v mlze jsem musela světlo ztlumit, abych lépe viděla. Ale co mě potěšilo, že při svícení nemám při pohledu na trávu pocit takového toho 3D efektu, který mi vadí na oči. Nicméně nemůžu nezmínit, že mě ,alespoň ze začátku dost rušil kužel světla, který máte jen na jedné straně čelovky. Ale asi jsem si zvykla, protože nyní to už nevnímám tak silně, jako na začátku.

blank

Foto: Romana Marie Jokelová

Váha této čelovky je poměrně vysoká (149 g), ale o to víc mě překvapilo, jak skvěle drží a vlastně se ani nehne. Trošku mi klouzala jen tehdy, když jsem si pod ní vzala čelenku s hladkým materiálem (Vltava Run). Na ostatních čelenkách od Běhej lesy mi sedí skvěle. Mám i pocit, že se nasazuje a to i přes ten popruh uprostřed. Ten byl nakonec to poslední, co mi vadilo. Naopak díky němu čelovka parádně drží a skoro se nehne. Ale komu přeci jen byl na obtíž, dá se jednoduše sundat.

Závěrem tedy shrnu v bodech další podstatné vlastnosti:

+ jednoduše se nabíjí
+ dá se jednoduše vyjmout z úchytu a použít jako ruční baterka, případně se dá díky sponě zaháknout za opasek u kalhot, apod.
+ můžete s ní i plavat (na to se teprve v rámci mých otužileckých aktivit chystám)
+ lehce a intuitivně se ovládá.
– na vyšší výkon nevydrží tak dlouho, jak jsem byla u Petzla zvyklá, ale na dálková světla taky nejedete celou dobu. Zároveň je určitě nutné podotknout, že při největším výkonu má Fenix o 600 lumenů vyšší svítivost a když se svítilna zahřeje na cca 60 C, tak se začne snižovat výkon. Více o ochraně přehřátí v poznámce níže.

Jinak všechny čelovky Fenix najdete na stránkách Kronium.cz a myslím, že právě ani čelovkou Fenix HM50R, kterou už díky Davidovi nosí spousta našich běžců, nešlápnete nejen při vánočních nákupech vedle.

Ochrana proti přehřátí: po 1 minutě provozu na nejvyšší režim 1500 lumenů svítilna sama postupně během 30 vteřin sníží výkon na 900 lumenů. Pokud svítilna přesáhne teplotu 60°C začne každých 10 vteřin snižovat výkon o 5% dokud se teplota neustálí na bezpečné úrovni nebo výkon sníží na 350 lumenů. Po poklesu teploty na bezpečnou úroveň začne svítilna automaticky zvedat výkon.


Pokud byste hledali tipy, jak takovou čelovku vybrat, sepsala jsem na to nedávno článek zde.

blank

Foto: Romana Marie Jokelová

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.