První dojem je podle mě vždy nejzásadnější a ten můj se nebude možná shodovat s tím většinovým. Ale to neznamená, že stejný názor budete mít i vy. U mě jde kritika spíš k provedení a ceně, než o funkční vlastnosti.
Co se mi vážně líbí, tak je velmi jednoduché zacvakávací uchycení. Je to prostě o třech zmáčknutích a bum – pás drží. Jenže už tady začíná moje první velké ALE… Hrudní pás zacvaknete opravdu za jakoukoliv podprsenku. Ale problém nastává, když vám podprsenka pevně nesedí těsně po obvodu, což u nás s menšími prsy vůbec není nic neobvyklého, protože nepotřebujeme takovou oporu jako ženy s většími prsy. Zároveň, pokud máte podprsenku moc těsnou, tak to zase brání ve správném dýchání.
Takže první důležitá rada zní, vemte si určitě vhodnou podprsenku, která sedí na kůži a je vám tak akorát po obvodu.
Další vlastností, kterou je třeba brát na zřetel je velikost senzoru, respektive jeho výška. Ta je o několik mm vyšší, než u jiných pásů, a stejně tak jsou dost vysoké boční uchycovací pacičky, které na klasickém hrudním páse nejsou. V zimním oblečení to ani tak nevadí, ale říkám si, aby mi to nevadilo a neškrábalo vnitřní stranu paží v létě, kdy se bude běhat jen v tílkách, někdo možná jen v podprsence.
Pozn.: Na hrudním páse HRM-Pro Plus mám uchycení viz obrázek, ale bohužel je špatné provedení té koncovky, kterou pás spojíte a kvůli tomu se občas pás otevře a může spadnout.
Nicméně za celou dobu používání HRM-Fit, což je už skoro dva měsíce, jsem opravdu nezaznamenala jediné odřeniny v oblasti hrudního koše, ani jinde, což bývá při dlouhých bězích s klasickým pásem úplně běžné. Takže tady velký palec nahoru.
Hrudní pásy využívám opravdu pravidelně, a tak nesměl chybět ani test při posilování. Co se týče běžného měření, všechno ok. Ale co mně osobně chybí je následné grafické zobrazení posilovaných partií, které je u hrudního pásu HRM – Pro Plus zcela běžné. Není to zásadní funkce, ale mně se to líbí a ráda sleduju, jestli jsem zapojovala správné svalové partie anebo jestli je pás vyhodnotí dobře. Já vím, je to blbost, ale detaily dělají mistry.
Další nepříjemnou věcí je používání hrudního pásu při posilování na břiše. Tady se bohužel znovu dostávám k již zmiňované výšce senzoru, která při cvičení na břiše tlačí do hrudní kosti.
A mou poslední výtkou je, že tenhle pás si nevezmete do vody na plavání. Jeho voděodolnost je 3ATM, což znamená, že snese cákání při mytí rukou a dešťovou spršku. Já vím, že vás možná napadne, že v něm plavat nebudete, ale za mě je to věc, kterou bych si u nejdražšího modelu hrudního pásu, který Garmin nabízí, představovala.
A právě ta cena vs. výkon je možná to, co mě na tom všem tak strašně vadí a zrazuje od doporučování dál. Jinak totiž, co se týče měření, pokud zvolíte vhodnou podprsenku, je zcela bezproblémový a perfektní. Líbí se mi celkově perfektní zpracování, jak bývá u Garminu zvykem.
Co napsat závěrem?
Pokud zvažujete koupi hrudního pásu a ještě jste nikdy žádný neměli, tak 100% zklamaní nebudete. Je to kvalitní pás z kvalitních materiálů. Osobně jsem si po prvních dnech říkala, že ho asi prodám, ale nakonec jsem se rozhodla, že si ho nechám. To pohodlí, co se týče nemít do krve odřený hrudník po long runech, za to stojí. Stejně tak připnutí pásu je mnohem pohodlnější.
Ale pokud některý z vyšších modelů už máta a rozhodujete se i na základě ceny, tak bych šla do jiných modelů. Tady opravdu cena převyšuje jeho výkon.