Poslední dobou je to věčné téma – diskuze točící se kolem výběru bot. Přitom lidem, kteří s během teprve začínají by mohl stačit jen pocit z toho, že se dokopali vyběhnout. Jsem ráda, že se Danielem Šimíkem, specialistou nejen na prodej běžecké obuvi v sídle Running Mallu a zkušeným běžcem, se ve spoustě věcí kolem marketingu běžecké obuvi shodneme. 

S Danem jsem poprvé řešila výběr bot v zimě. Hledala jsem nějakou náhradu za své goretexové Adidasky. I když se to někomu bude zdát němožné, měla jsem je několik let. Ale teprve letošní zimu se objevily první dírky. A tak jsem začala koukat po něčem podobném, ale mnohem lehčím. Povídali jsme si a mě už tehdy napadlo Dana vyzpodívat.

Na tohle téma jsme spolu opět navázali diskuzi zcela nedávno a já byla překvapena, jak moc si v tomhle rozumíme. Jak moc je nám blízké běhání samotné, než prvotní hledání vhodné obuvi. Všichni to znáte z mnoha běžeckých skupin, kde neuplyne den, aby se někdo nezeptal na magickou otázku: „Chtěl/a bych začít běhat, poradíte mi, jakou vhodnou obuv mám zvolit?“ A teď přijde samotná diskuze. Někdo radí Adidasky, někdo Nike. Někdo by prodal duši za Aasicsy, někdo nedopustí na boty z Lidlu. Ale tyhle diskuze přesně vypovídají o tom, že vybrat vhodnou obuv pro vás není na diskuzi na internetu. Každý máme jinou nohu, každý máme jinou tělesnou konzistenci a nebudeme si lhát, každý máme jiné finanční možnosti. Někomu sedí širší bota, někdo potřebuje užší. A tak v tom nehledejte vědu, a prostě jděte do obchodu a raději si boty vyzkoušejte.

I přes tohle, co jsem výše napsala, jsme se s Danem rozhodli dát dohromady pár tipů, jak se při výběru těch správných běžeckých bot orientovat bez strachu, že šlápnete vedle.

running-shoes-1428048_1280

Dane, existuje univerzální rada, jak vybírat běžeckou obuv? Podle čeho by se člověk, který se rozhodl začít běhat nebo už běhá, měl orientovat? 

Tak jak jsme každý jiný člověk, jsme i každý jiný běžec. Důvodů proč si jdu koupit nové boty a jaké mám na ně požadavky, je mnoho. Nejčastější chyby při výběru jsou dvě. Malá velikost a koupě na doporučení „kamaráda“. Podle mě není špatná bota. Ale při výběru bychom měli brát na zřetel několik faktorů.

S čím vám pomůže odborník: – orientace v nabídce – velikost – kontrola došlapu a následné doporučení s tím spojené – vlastní zkušenosti s daným modelem (i to ale stále není zárukou vaší spokojenosti).

Co je při výběru na vás: použití: silnice , kros – trénink , závod , běh pouze pro zdraví – barva , značka – subjektivní posouzení, zda vám obuv vyhovuje

Příjemný pocit při prvním nazutí považuji za nedůležitější chvíli při výběru. Soustřeďte se na ty první minuty a nenechte se rozptylovat argumenty prodavače. V tomhle vám nikdo nepomůže. Jakákoliv drobnost, která je vám nepříjemná, je důvod proto se podívat po jiné botě. S přibývajícími zkušenostmi je samozřejmě výběr snadnější.

Je důležitá tělesná konstrukce běžce? Třeba i váha?

Těžší běžci se musí smířit s tím, že jim boty vydrží výrazně méně než běžcům s ideální váhou. Mohou si vybrat obuv speciálně pro velkou váhu, ale těch je velmi málo. Větším problémem těžkých běžců je i jejich šířka chodidla. V některých případech je až nemožné takového běžce obout.

sport-shoe-1470189_1280

Jak si poradit s výběrem velikosti boty?

Takzvaná běžecká rezerva je již celkem zažitý pojem. Obecně se dá říct, že velikost boty je úměrná délce trati, kterou plánujete s botou zdolávat. Většinou doporučuji do 15km 5mm navíc. Pro delší vzdálenosti 10-15mm. Ale pozor!!! Nezáleží, jakým číslem je obuv označena, ale jakou máte ve špičce skutečnou rezervu. Číslování bot je velmi rozdílné a má jen orientační hodnotu. Převážně s děvčaty je trochu práce je přesvědčit, že i když celý život nosí 38, tak pro běh jsou ty 41 lepší.

Poslední dobou se i běžcům začátečníkům dostávají pod kůži pojmy jako pronace, supinace, neutrální došlap. Jak moc mají lidé k těmto nedostatkům přihlížet?  

Základní rozdělení bot podle stability došlapu je neutrální a pronační. Vychází z polohy patní kosti po zatížení chodidla vahou celého těla. Supinace je termín techniky běhu před zatížením ( často se to plete). Konstrukce pronační obuvi je z vnitřní strany opatřena pevnějším materiálem než z vnějšku. Často barevně odlišeným. To zajistí , že patní kost i po zatížení zůstává ve svislé poloze.

Dane, jak moc má člověk přihlížet ke své běžecké úrovni? Je rozdíl, když si vybírá obuv začátečník nebo pokročilý běžec?

Pro začátečníka je důležité, aby měl boty pohodlné (pohodlné by mělo být 100x podtržené!!!) a měl radost z běhu. Pokročilý běžec může experimentovat. Stejně jako jsme rozdílní běžci, tak i běháme v různých situacích a terénech. A je jen na nás si zjistit, co nám bude vyhovovat. Tvrdit o nějaké botě, že je nejlepší, je podle mě hloupost. Vždy je to jen omezený úhel pohledu.

S tím souvisí i moje další otázka. Má závodní obuv smysl pro hobbíky?

Můj názor je, že závodní obuv má smysl, až když jsem schopen držet tempo pod 3:30 na km. Pokud si je ale někdo chce koupit pro radost, tak proč ne. Také si kupujeme sportovní auta, u kterých nikdy jejich potenciál nevyužijeme. To by, ale nemělo nikomu bránit si udělat právě tu radost.

Začínal jsem běhat v dobách, kdy v obchodech byly jedny nebo žádné běžecké boty a běhali jsme. Dnes se ze všeho dělá věda a místo radosti z běhu je hodně lidí stresovaných, zda mají dobrý boty, techniku, oblečení, jídlo, pití… Takže k botám to nejdůležitější je velikost a pohodlí. A pak jen běhat, běhat, běhat…

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.