Nevím, jak vy, ale já to jaro už cítím v kostech. S každým slunečním paprskem se mi víc a víc roztahují koutky úst a ožívají moje představy o skvěle stráveném víkendu s rodinou někde v přírodě. Jaro je také ideálním obdobím k nastartování organismu. Proto přináším pár tipů na jarní detox, který dodá našemu tělu energii a zbaví nás vleklé únavy po dlouhé zimě.
Dejte tělu zelenou! Chcete-li, aby se vaše tělo cítilo čistší, dejte mu pěknou dávku zelených potravin. Kromě tradičních potravin jako je špenát, petržel, řeřicha, křest nebo fenykl, které koupíte běžně v obchodně, určitě nezapomeňte i na pampelišku, ze které se dají dělat výtečné saláty a najdete ji víceméně všude. Na jeden takový salát vám brzy přinesu recept. Chlorofyl, který se v zelených potravinách nachází dostává živiny do krve a pomáhá vašemu tělu najít ztracenou rovnováhu.
Omezte cukry, mléčné výrobky, alkohol, kofein, pšenici a také živočišné bílkoviny. Abyste tělo očistili, je dobré se těchto potravin alespoň na nějakou dobu vzdát. Snažte se vaši stravu držet tak čistou, jak jen to jde.
Hýbejte se! Samozřejmě jíst potraviny, které vaše tělo vyživí, je důležité a jsou pro vaše tělo nezbytné. Ale nezapomínejte i na pohyb. (Předpokládám, že tady by to neměl být problém!) Kromě běhu, zkuste i jógu nebo procházky v přírodě.
Meditujte! Asi se to někomu, kdo dává 10km za 40 min., bude zdát trošku nudné, ale berte tuto chvíli, která může trvat i třeba jen pár minut, jako čas sám pro sebe. Stres, který nás provází v průběhu dne je příčinou mnoha nemocí a chvilka meditace nám pomůže zklidnit mysl a odprostit se od denních problémů.
Délka detoxu nemusí být závratně dlouhá. Stačí 10 dní na to, abyste na sobě pocítili změnu. A těch 10 dní může být zároveň dobrým začátek k nastartování trvalé změny.
4 bonusové detoxikační tipy
Máta – Máta uvolňuje křečové stahy hladkého svalstva, odstraňuje plynatost, nám ženám pomáhá při bolestivé menstruaci. Vůbec uklidňuje a také lehce snižuje krevní tlak. Takže na čaj z čerstvé máty během detoxu určitě nezapomeňte a dopřávejte si jej klidně po velkých dávkách. Zrovna máta je z těch bylinek, které můžete používat dlouhodobě.
Bazalka – Většina z nás zná štiplavou chuť této byliny. Ale málokdo z nás ví, že látky v ní obsažené podporují vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti a zároveň podporuje trávení. Ne nadarmo je tedy součástí mnoha zeleninových salátů.
Koriandr – Koriandr poslední dobou zaujal velmi podstatné místo v mé kuchyni a nedovedu si již bez něj představit spoustu jídel. Stejně jako bazalka působí proti nadýmání, ale zároveň dokáže tlumit stavy migrény.
Rozmarýn – Stejně jako některým dalším zeleným bylinkám, byla ve starověku rozmarýnu přisuzována kouzelná moc. Používal se jako součást kadidel nebo elixírů lásky. V menším množství povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv, stimuluje činnost jater, působí močopudně, potopudně a antibakteriálně. Zvyšuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, tonizuje cévy. Pomáhá proti bolestem hlavy, nervozitě, má zklidňující účinky, přispívá ke klidnému spánku. Má posilující účinky, proto se výborně hodí pro rekonvalescenci i pro stárnoucí organismus. Studentům zase napomůže ke zvýšení koncentrace.