Čas od času mi někdo pochválí, že mám na Instagramu moc hezké běžecké fotky. A tak mě napadlo, že bych vám mohla dát pár tipů, jak na ně. Předem upozorňuju, že já nejsem fotograf, i když v tom dělám už pěknou řádku let. A tak všechny níže uvedené rady jsou mé vlastní poznatky a zkušenosti, které jsem za léta nasbírala.
Na to, abyste měli pěkné běžecké fotky je nejlepší mít skvělé kamarády a kamarádky, kteří fotí. A nejlépe, když fotí sport. Ono totiž není úplně jednoduché zachytit pohyb ve správném okamžiku. O tom by mohl vyprávět Lukáš Oujeský, od kterého mám také několik fotek a občas ho můžete potkat na RunTour nebo na Běhej lesy v roli oficiálního fotografa. Ale jinak se specializuje na skejty – kdyby někdo potřeboval. Nicméně mou dvorní fotografkou je Romana Marie Jokelová. Její fotografické začátky si pamatuji, protože jsm byla u nich. A tak zrovna u ní je dobře vidět, jak se naše společná focení vyvíjí a jak už neřešíme tolik, co fotíme, ale kde. Ale buďme upřímní, takového člověka si s sebou nevemete na každý běh. Tam se musíte většinou spolehnout sami na sebe a na vlastní telefon.
Takže jak udělat hezkou fotku i na telefon?
ČISTÁ ČOČKA
Nejzákladnější pravidlo je mít čistou čočku. Neupatlaná čočka, zvedne úroveň fotky o několik procent výš. Nevím, jak vy, ale já se vždycky zhrozím, když místo krásně čisté fotky koukám na upatlanou zašedlou mazanici. Nezapomínejte si tedy před každým (výtahovým) selfie nebo jakoukoliv fotkou čočky vyčistit.
SLUNCE
Už dávno neplatí, že se nemá fotit proti slunci. Takže pokud chcete krásnou fotku se sluníčkem v zádech, nemusíte se toho bát. Nicméně když se otočíte ke slunci čelem, budete mít zase nádhernou barvu ve tváři. Obzvlášť, když poběžíte při ranním rozbřesku nebo při západu slunce, tedy v tzv. zlaté hodince. Ale pak si dávejte pozor na to, abyste na fotce neměli přimhouřené oči.
OSTŘENÍ/SVĚTLO
Dost často se také na fotkách setkávám s tím, že nejsou ostré, ale naopak velmi rozmazané. Na to je jednoduchý recept. Nekejvejte nějak výrazně telefonem a pokud fotíte sami nějaký pohybující se objekt, zaostřete si na něj. Stačí poklepat tam, kde se objekt pohybuje. Poklepáním také můžete do míst přidat světlo. Pokud tedy máte pocit, že vaše fotka je v určitém místě tmavá, stačí poklepat a světlo se v daném bodě objeví.
POZOR NA VĚCI, CO DO FOTKY NEPATŘÍ!
Když jsem byla na svém prvním fotokurzu u Ondřeje Neffa, dostala jsem tehdy jednu velmi užitečnou radu, kterou si pamatuju do dnes. Dávejte si pozor na věci, které do fotky nepatří. Např. odpadkový koš. Není to sice nic zásadního, ale jinak pěkné fotce přeplněný koš vedle vás moc nepřidá. A když jsme u těch přebytečných věcí: dávejte si pozor, ať vám nebo komukoliv jinému netrčí nic z hlavy. Třeba komín nebo strom.
SEKVENCE
Sekvenční focení, tedy takové, kdy se vám za sebou vyfotí několik fotek, se dá udělat dvěma způsoby. První je, přidržet prst na „spoušti“. Takové držení zapříčiní, že se fotky budou fotit do doby, než prst zase sundáte. Bohužel tento způsob má smysl spíš ve chvíli, kdy fotíte nějakého jiného běžce, než když chcete zachytit sami sebe. V takovém případě je lepší si na telefonu nastavit časovač. Tzn., nastavte si tam čas, kdy „vyletí ptáček“. U iPhonů je možnost nastavit focení za 3 nebo 10 sekund. Mezitím se máte možnost postavit na místo nebo třeba i vyběhnout. Po uplynutí této doby telefon automaticky vyfotí několik snímků za sebou. Takto se můžete fotit jak staticky, tak i v pohybu.
Výhodou takových sekvenčních snímků je to, že si můžete vybrat, který se snímek se vám líbí nejvíc. Kde se krásně usmíváte, nebo kde máte zrovna správný došlap.
FILTRY
No, a když zvládnete fotky, stačí jim už nasadit ten správný filtr nebo preset. Já sama nejraději používám už jen mobilní Lightroom, ve kterém jsem si vytvořila několik presetů (filtrů), které na fotky aplikuji dle aktuálních potřeb a případně doladím světla nebo barvy. Ale existuje řada skvělých aplikací. Doporučuji VSCO (tu jsem používala poměrně dost dlouho, protože je velmi intuitivní), Afterlight, Snapseed. Další určitěě objevíte. Stačí si vybrat dle vlastních preferencí.
Závěrem jedna vychytávkya (#spolupráce)
Občas i já sama fotím lidi, kteří sportují nebo prostě jdu jen na výlet a nechci se vzdát pohodlí při chůzi nebo jízdě na kole, čehož těžko dosáhnete s visícím foťákem na krku. A tak jsem dostala skvělou příležitost vyzkoušet výbornou věc „capture“ od PeakDesign. Když pominu naprosto precizní provedení a balení, ze kterého půjdete do kolen, tak capture je naprosto geniální držák, který si připevním na ucho od batohu a foťák zase na něj. S touhle věcičkou mám foťák stále při ruce, ale bez toho, aniž by mně vadil. Jediný problém, který jsem s capturem měla, že uši batohu jsou silnější než capture. Tudíž ho na něj nemůžu zachytit. Ale to se nebavíme o vadě výrobku, jen o jeho limitech.
Ze začátku jsem měla trochu strach, že mi foťák z capturu spadne nebo se urve, ale na to jsem si brzy zvykla a ani při popoběhnutí nebo ostřejší chůzi se ani nepohnul. Stačí si jen zvyknout a pak se poddat euforii.
A mám ještě jednu poznámku: pokud milujete natáčení na outdoorové kamery, tak i na to PeakDesign myslel. P.O.V. Kit, který stejně jako fotoaparát připevníte na capture. Skvěle drží, jen běžeckou vestu, na kterou připevníte capture, musíte mít z pevnějšího materiálu.
A co vy, fotíte se při běhu a jaké máte vychytávky zase vy?