Minulý týden jsem se vás na fb ptala, jak jste na tom s pitným režimem. Kolik toho vypijete a jak jste na tom se splachováním žízní pivem. Kdybych byla alibista, napsala bych vám, že jsem vinař a tudíž pivo moji regeneraci rozhodit nemůže. Ale jelikož i víno je alkohol, které správnou regeneraci brzdí, zdržím se komentáře a radši k pitnému režimu napíšu pár jiných rad.

V horkých letních dnech se pitný režim udržuje mnohem lépe než v zimě, kdy pocit žízně není tak velký. I přes to je ale důležité v chladném období na správné doplňování tekutin myslet. Kromě jiného, pitný režim udržuje v chodu metabolismus a tudíž je důležitý, pokud jste se rozhodli zhubnout.

Proč je vlastně důležité dobře pít? 
Kvalitní hydratace udržuje vodní a minerální rovnováhu, která je nezbytná pro udržení intenzity dlouhodobého výkonu, zpomaluje zvyšování tepové frekvence a vaší teploty v průběhu běhu a v neposlední řadě snižuje celkové využití svalového glykogenu. Velmi důležité je se napít po doběhu. Pokud takový člověk totiž po intenzivním tréninku nepije, trpí zde nejvíc ledviny. V dlouhodobém horizontu může dojít až k jejich poškození.

Kolik bychom toho tedy vypít?
Když vynechám individuální potřeby každého z nás, jsou zde základní pravidla, jak a kdy pít. Člověk během intenzivního běhu přijde až o 1,8 l vody za hodinu. V letních dnech to samozřejmě může být mnohem víc. Záleží na vaší tělesné struktuře a typu tréninku. Zároveň tělo přichází potem o různé minerály. Zejména o sodík a hořčík.
Častou otázkou začátečníků je, jestli potřebují na hodinový běh pití. Z hlediska výživy není, ale samozřejmě to neplatí ve všech případech. Záleží na počasí a i na vaší tělesné konstituci. Nicméně při sportovních aktivitách do 60 minut hydratace není třeba.

Základní rady, které si ale vyzkoušejte a praktikujte dle vlastních potřeb

  • 2 – 3 hodiny před výkonem – cca 500 – 600 ml tekutiny
  • 10 – 20 min. před výkonem 200 – 300 ml tekutin
  • pro udržení výkonu nad hodinu se doporučuje každých 20 min. 150 – 300 ml tekutin. Zde ale mám zkušenost, že kolikrát stačí jen usrknutí, lehké napití. Takhle bych se snažila pít až při výkonech delších než 2,5 hodiny. Ale i to je stále individuální. Upřímně si nedovedu představit některé atlety, kteří by takto pili v rychlosti, kterou závody běží.
  • Po výkonu bychom měli doplnit veškeré ztráty vody. Nejlépe 500 ml tekutin na každé půl kilo, které jsme na trati nechali. Ze zkušenosti ale stačí, když vypijeme cca 0,5 l tekutin a nezapomenout doplnit minerály.

Pivo dělá hezká těla
Dle vašich reakcí u mého fb příspěvku se tu najde dost těch, kteří si po běhu rádi dají pivo. Nikomu to neberu, ale pokud chcete správně regenerovat, měli byste na něj zapomenout nebo ho alespoň vyměnit za nealkoholické. Pivo má tlumivé účinky a je diuretické, což pro doplnění vody v těle moc nechceme. Hlavně pivo zpomaluje regeneraci – alkohol je totiž toxin a po vypití piva se tedy energie nepoužije na regeneraci, ale právě na odbourávání alkoholu.


TIP na udržení správné hydratace: Penco nyní prodává AC HYDRATION TABS, které pomáhají udržet dostatečnou hydrataci při výkonu i po něm. Se slevovým kódem „JMB“ můžete objednávat zde.

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.