Dřív nebo později se běžec, nebo jakýkoliv jiný sportovec, dostane do stavu, kdy začne řešit, v čem běhá. Nevadí, jestli začnete první řešit, aby vám oblečení ladilo barevně, anebo na to půjdete vědecky a budete hledat podporu všude, kde to bude možné. Stejně tak já jsem si poslední dobou začala zcela reálně uvědomovat výhody kompresních elasťáků. Moje první zkušenosti s opravdu funkčním kompresním oblečením bylo na letošním Vltava Runu, kdy jsem dostala možnost vyzkoušet elasťáky od CW-X, který ke všemu mají všité tejpy a drží tedy i to, co ani netušíte, že máte. Tehdy jsem začala poprvé vnímat, že to, že jsem neměla zničené nohy po dvou dnech na tomhle štafetovém závodě, je právě díky těmto elasťákům. Dnes už jsem si tím ale jistá.

Každopádně cca 2 měsíce zpátky jsem se poprvé setkala se Simčou Koubovou, která se tady stará o značku Skins. Skins jsou svým kompresním oblečením proslulé, narozdíl právě od CW-X, které působí spíš na americkém trhu. Zároveň jsem věděla, že tyhle dvě značky jsou velkými konkurenty a mají podobné funkce, s velkou radostí jsem přijala zkusit i Skins. Tedy jejich elasťáky A400, což je označení komprese. A světe div se, po několika týdnech můžu říct, že na intervaly nebo na naše běžecké výlety, kdy polykáme jak kilometry, tak hlavně převýšení, bych už bez komprese nešla.

blank

Kompresní legíny, respektive jakékoliv kompresní oblečení i návleky, jsou navrženy tak, aby strategicky držely svaly a tím snížily chvění svalů. Dynamicky stupňovaná komprese u A400 zlepší činnost vašeho krevního oběhu a dodá více kyslíku do vašich svalů. Zároveň v jejich portfóliu najdete i legíny RECOVERY, které oceníte až po fyzické námaze nebo na dlouhých cestách. Zejména v letadle vám mohou pomoci od otravných oteklých nohou.

A co to všechno znamená v reálu? Naučila jsem se kompresní elasťáky brát na těžší tréninky – tedy právě na intervaly nebo naše běžecké výlety, kde nohy dostávají opravdu záhul a kdy takovou podporu oceníte. Zvlášť druhý den. Já sama jsem začala subjektivně pociťovat, že nohy nemám další dny tak těžké a unavené, jako s elasťáky bez komprese. Tenhle pocit není zaplacenej, ale opravdu vnímanej. 😀 Hrozně jsem si na kompresi zvykla a opravdu mohu s čistým srdcem říct, že když se náhodou stane, že jdu tyhle výlety s elasťáky bez komprese, druhý den jsou nohy subjektivě o něco víc unavenější. Nicméně tenhle pocit nepřišel hned, začala jsem si ho uvědomovat postupně.

Nutno podotknout, že patřím k těm běžcům, kteří po běhu protahují, takže určitě nemám problém s tím, že bych se  dostatečně nevěnovala regeneraci a tudíž mé nohy byly těžké z toho, že nejsou uvolněné. Chodím do sauny a i se snažím chodit plavat (teď tedy moc nestíhám, ale snad mezi svátky zase najedu na svůj režim), takže v tomto směru mám čisté svědomí.

blank

Co se materiálu týče, jsou strašně jemné a na těle příjemné. Zprvu mi dokonce přišla až tak jemné, že jsem měla strach, abych je při nasazování neroztrhla. Přeci jen je musíte opravdu natahovat tak, až to vypadá, že nevydrží. Naštěstí je materiál natolik pevný, že jsem tyhle obavy hodila brzy za hlavu a dneska je na sebe tahám jak bába s dědkem řepu.

Jestli jste tedy dálkovými běžci, či jste se stejně jako já nakonec zamilovali i do intervalů, a hledáte něco, co by vám pomohlo k rychlejší regeneraci, za mě jsou kompresní elasťaky Skins skvělou volbou. Běhá v nich spousta skvělých běžců, třeba i Štěpán Dvořák, který na ně také nedá dopustit, a to už je reference s velkým R.

 

 

 

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.