Znám jen málo lidí, které by neštvalo, že běhají pořád stejně rychle a že nezrychlují. Sice nechtějí trhat asfalt, ale každé zlepšení svého průměrného tempa udělá vždycky každému běžci radost. Ale proč prostě nezrychlujete, když pravidelně trénujete?

Pořád závodíš
Běhat každý víkend nějaký závod sice může být skvělé pro sociální vazby, ale vaše tělo si to myslet nemusí a může mu to spíše uškodit. Je pravda, že po několika týdenním tréninku může váš být výsledný čas o pár sekund rychlejší, ale je to opravdu to, co chcete a proč trénujete? Prostě k tréninku a závodění patří i správná regenerace. Dávejte tedy tělu pravidelně čas na oddych a závody si pečlivě vybírejte a do nich pak dejte všechno! Jak se od tohoto týdne říká: #vytrhninohyzprdele!

Zranění
Neustálé přetěžování a nerespektování potřeb našeho těla může vést až ke zranění. Je jedno, jestli to budou „jen“ natažené/natržené svaly, které vás odstaví na pár dnů až týdnů, nebo dokonce dojde k únavové zlomenině, která už žádá delší léčbu. Prostě tělo má své limity a my ho musíme vnímat a dávat mu pravidelnou péči.
Určitě je mezi vámi spoustu těch, kteří jsou dlouhodobě v pořádku, ale věřte mi, že taková pravidelná údržba u dobrého fyzioterapeuta vám pomůže v mnoha směrech a dodá vašemu běhu zase nový impuls a pomůže při prevenci zranění, které neustálým opakováním špatných běžeckých a hlavně pohybových návyků může přijít.

Běháte příliš rychle
Toto je spíš doménou mužů, kteří jsou už tak nějak od přírody víc soutěživí a umí ze sebe i bez tréninku dostat mnohem víc. Pokud tedy často zahrnujete do svého tréninku rychlé běhy, zpomalte. Na to, abyste zrychlili potřebujete vybudovat obecnou vytrvalost a to se vám jen trénováním rychlosti nepodaří. Nebojte se tedy do svých tréninků zařazovat pomalé běhy.
Pro ty z vás, kteří s během teprve začínají a moc toho zatím neuběhnou radím, abyste k tréninkům zařadili i rychlou chůzi. Nejlépe s holemi, které pomohou upevnit správnou práci rukou. Zároveň zapojíte více svalů a tím pádem i více spálíte.

Běháte příliš pomalu 🙂
Někdy je těžké vystoupit ze své komfortní zóny. Ale ani bez tréninku rychlosti to nepůjde. Rychlé tréninky (intervaly, fartleky,…) bolí, ale já tvrdím, že to nebolí dlouho. Poslední dobou jsem si je dokonce velmi oblíbila. Zkuste jednou týdně zařadit rychlé rovinky a uvidíte, jak se začnete brzy zlepšovat.

Chceš se dozvědět víc a setkat se osobně i s dalšími běžeckými nadšenci? Přidej se k nám na víkendový běžecký kemp. Kemp je určený jak pro naprosté začátečníky, tak i pro mírně pokročilé běžce.


Foto: Romana Marie Jokelová

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.