Občas mi mi chodí dotazy na to, jak vybrat to či ono. Jednou jsou to boty, jednou podprsenky (ano, i mě se lidé na ně ptají), ale hodně z vás se ptá na hodinky. Poslední podobný dotaz se týkal mého rozhodování, jestli chci Apple Watch nebo Garmin Fénix 3 anebo dokonce Fénix 5. A tak jsem se rozhodla vám trochu pomoci s výběrem, kdybyste se také nemohli rozhodnout. Nečekejte, že po přečtení článku dostanete jasnou odpověď na konkrétní typ hodinek. Ale určitě vám pomůže se zamyslet nad tím, co by se zrovna vám mohlo hodit.

Já sama vlastním dva sporttestery – Garmin FR220 a TomTom Runner 3. Každé z nich mají něco do sebe, ale využívám je úplně jinak.

Garmin používám jako hodinky na běh. Mám je od svých běžeckých začátků a jsem na ně zvyklá. Vyhovuje mi jejich velikost a lehkost ovládání. Naopak TomTom mám na běžné nošení – líbí se mi, že mi počítají počet kroků a při splnění denního cíle mi to oznámí. To jsem pak na sebe pyšná, že jsem nestrávila celý den za počítačem a taky se trochu mezitím hýbala. Zároveň si s nima můžu hlídat i jiné aktivity než jen běh – posilování, jízdu na kole, atp. Mám ráda všechno změřené a zaznamenané, abych viděla, jak se ty grafy mění – jednou jdou nahoru, jednou dolů. A když je to ještě hezky zpracované a barevné, tak se moje dušička tetelí blahem. A to prostě oba typy hodinek naprosto splňují.

A možná to je i důvod, proč hledáte vhodné hodinky na sport i vy. Změřit si své výkony a někam se posunout.

Když jsem nedávno začala přemýšlet o výměně mých Garminů, rozhodovala jsem se právě mezi Garmin Fénix 3, Fénix 5 a Apple Watch. Proč tyhle volby vysvětlím hned.

Proč Garmin Fénix 3?

S nástupem nové generece Fénixů samozřejmě hrála svou roli cena. Zároveň Rosen Gold jsou prostě krásný a fakt jako jediný vyloženě holčičí sporttestery se spoustou funkcí, které opravdu (ne)potřebuji! Ale jak jsem psala výše, miluju takový ty kraviny jako je nahrávání vlastních displejů, měření a sledování VO2Max a prostě mám dost ráda technický věci. A taky si ráda porovnávám výsledky s ostatními, že? Hodně se mi líbí nahrávání mapek a běhání podle nich, snadné nahrávání a plánování vlastních tréninků, na což jsem zatím u TomTomů nepřišla. Živé sledování uběhnuté trati, převýšení… No, mohla bych tu psát asi ještě dlouho.

Proč Garmin Fénix 5?

Tak jasně, je to novinka a všechny novinky jsou lepší než starší vzorky, že jo? Ne, ale vážně, přeci jen při výběru si můžete vybrat menší průměr displeje, což jak jsem zjistila, je pro mě dost zásadní. Nejsem žádný drobek s uzoučkým zápěstím, ale také nemám zápěstí zápasníka sumo. Měla jsem možnost vyzkoušet Ambit Suunto 3, které jsou podobně velké jako právě Garmin Fénix 3 a opravdu mě vadilo, že jsem měla problémy s přetahováním mikin nebo běžecké bundy přes zápěstí. Proto jsou pro mě „5ky“ v tomto ohledu 100% lepší.

Proč Apple Watch? 

Tady není žádná… Tady velmi dobře funguje marketing a to všechno kolem. Sama vlastním od Apple telefon, iPad (dokonce 2x) a McBook. Takže hodinky jsou už jen taková třešinka, která umí i volat, což výše zmíněné hodinky nezvládnou. S nimi se podíváte jen na notifikace. Ale pak jsem si stejně uvědomila, že už i na telefonu mám spoustu notifikací vypnutých, protože mi akorát odvádí pozornost. Ale proč jsem je tedy chtěla? Protože mají naprosto krásnou grafiku. Protože všechny věci, které měří mají prostě dokonale zpracované a dotažené do konce. Všechno je barevné a přehledné. Prostě mě tohle moc baví.

Ale zamysleme se z pohledu běžného běžce, tedy člověka, který běhá a setkáme se s ním na startovní čáře, ve stejném koridoru. Pak je nutné si uvědomit, co vlastně chceme a co vůbec potřebujeme. Základní otázka je, jestli jsme začínající běžec nebo již pokročilý a jestli se nám investice do hodinek za několik tisíc vyplatí. Nebudeme si nic nalhávat, ale většinu funkcí ve finále ani nevyužijeme. Miluju sledovat grafy, jak jdou nahoru a dolů a hodnotit situaci. Ale jsme všichni takoví?

Takže jak si vybírat hodinky? 

Asi pro všechny z nás je důležitý design. A netvrďte mi, že ne. I pánové prostě chtějí mít na ruce něco, co se líbí a nevypadá jak digitálky ze střelnice a zároveň, když se už rozhodneme investovat do sporttesterů za několik tisíc, tak je určitě nechceme vytáhnout 2x týdně na hodinku do lesa.

Často opakovaným tématem je, jakou značku hodinek vybrat. Ano, je to jako se vším. Málokdo si všimne, že máte hodinky s funkcema raketoplánu a designem Porsche, když nemají tu správnou značku. Podle čeho ale tedy si zvolit tu správnou značku pro sebe? Já osobně mám opravdu ráda Garminy. Možná je to tím, že to byly moje první běžecké hodinky, ale možná taky proto, že mám pocit, že jsou nejspolehlivější a nejvíc mi vyhovují tím, jak se lehce ovládají. Chce to tedy obejít pár obchodů, vyzkoušet a zjistit, které z nich se nám dobře ovládají.

A teď se dostávám už k tomu, co většina sportovců řeší, ale nejsem si jistá, kolik jich je schopných se reálně dobře poprat. A to jsou funkce!!! Odpovězte si zcela upřímně: kolik funkcí na hodinkách pravidelně používáte? Kolik výstupů jste schopni vyhodnotit? Umíte si správně podle výsledků sestavit tréninkový plán? Z mého pohledu by hodinky pro běžného hobby běžce měly umět 3 základní věci: změřit vzdálenost, čas a je dobré mít přehled o své tepové frekvenci. Tyhle tři věci nám bohatě stačí k tomu, abychom mohli trénovat sami sebe. Ostatní funkce jako VO2Max, převýšení, mapky a všechny další věci, o kterých jsem výše psala, jsou sice hrozně cool, ale bez pravidelného sledování hodnot a vyhodnocování výsledků jsou prostě jen přidanou hodnotou, za kterou si zaplatíte.

Poslední postřeh na závěr a rovnou přiznám, že to není výmysl z mé hlavy. Výše jsem psala o tom, že se stále rozhoduji mezi Apple Watch a Garmin Fénix 5. Samozřejmě to pravidelně řeším ve svém okolí a už vážně padlo i to, že bych šla postupně do obou. Ale je vážně důležité, jestli chcete hodinky na běhání s velmi přesnými údaji, nebo přístroj, který vám bude něco měřit.

Podtrženo sečteno. Pokud tedy hledáte vhodné hodinky pro sebe, zvažte hlavně sumu, kterou do nich chcete a můžete investovat a porovnejte s tím, co potřebujete a jak je využijete. Pak už stačí mít jen dobré rozhodovací schopnosti a nebýt jako já – váha váhavá. 😀

blank

 

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.