Do startu letošního Vltava Runu zbývá necelých 14 dní a já už cítím tu nervozitu těch, kteří poběží poprvé. Stejně jako pokaždé padají dotazy na organizaci a hlavně na to, jestli to uběhnou. A tak jsem si pro vás připravila krátké shrnutí, kterým bych vás chtěla trošku uklidnit a možná i odpovědět na některé vaše dotazy.

Asi nejčastější otázkou, kterou od běžců dostávám je, jestli to zvládnou. A já odpovídám, že ano. Vltava Run není extrémní závod, jak by se mohlo zdát a pokud ho neběžíte v závodním týmu, jde víc o zážitek, než o to, jak rychle ho zaběhnete. Proto se na vás ani nikdo nebude zlobit, že doběhnete o pár minut později. Naopak každá vaše snaha bude týmem velmi ceněna. A jestli doběhnete dřív, než se předpokládalo a na vás na předávce nikdo ještě nečeká, je to spíš historka, na kterou budete později s úsměvem vzpomínat.

I tak je určitě dobré se připravit na to, že nestrávíte víkend ve 4* hotelu, ale že 100% vystoupíte z komfortní zóny. Ale slibuji, že tenhle zážitek se vám tak vryje pod kůži, že jakmile společně proběhnete cílovou bránou, budete se ujišťovat, jestli můžete běžet i za rok!

Trasy a značení
Další velkou obavou jsou trasy a jejich značení. Hlavně ženy mají strach, aby se neztratily. Tak tady, pokud do trasy nezasáhne místní naštvaný „dobrovolník“, si můžete být jisti, že značení je víc než dobré. Vltava Run má značení opravdu vychytané a těžko se ztratíte i díky tomu, že vždycky někdo běží před vámi nebo za vámi.

Noční úseky
Ani tady není nutné mít strach. Jak už jsem psala u předchozího bodu, pořád máte někoho na dohled. Spíš záleží na vás, jak moc bujnou fantazii máte. Já třeba mám do dneška v hlavě trasu z Hluboké. Jednu stranu zde lemuje Vltava a z druhé polorozpadlá obora. K tomu ta tma a já pořád čekala, odkud na mě vyleze ta příšerná dívka s dlouhýma vlasama z filmu Kruh.

Mít či nemít telefon
Najde se řada běžců, kterým se s telefonem nechce běžet. Ale tady vážně na všechny apeluji, vemte si ho. Nikdy nevíte, co se může stát. Opravdu náhodou se ztratíte a budete se potřebovat podívat do mapy, nebo se vám udělá špatně. Stále je to závod, který se běží většinou v lesích, tak je dobré na to myslet. Jo, a doporučuji mít nainstalovanou aplikaci Záchranka. Pro všechny případy.

Reflexní vesta a čelovka
Každoroční debaty na téma, proč mít u sebe čelovku (zde najdete můj tip na super čelovku za rozumné peníze) a vestu už od 18 hodin večer ve mně kolikrát probouzejí myšlenky zločince. Někdy není třeba se ptát proč a přesně to platí v tomto případě. Prostě když se jedná o bezpečnost, měli bychom být zodpovědní sami za sebe. Nikdy nevíte, jak rychle se sešeří, jaká tma se udělá, jak rychle úsek proběhnete, kde poběžíte po silnici a budete potřebovat být viděni. Takže myslete hlavně na sebe a prostě si tu vestu a čelovku pro všechny případy vemte. A pokud chcete být opravdu dobře vidět, tak doporučuju vestu Equiray. S kódem JMB na ní máte 10% slevu.

Další tipy, co si s sebou vzít, na co myslet, najdete v článku, který jsem psala už před pár lety a pravidelně jej aktualizuji.

Potřebujete k Vltava Runu ještě zodpovědět nějaký dotaz? Klidně se ptejte, ráda vám odpovím. Znám jej jak ze strany závodníka, tak i organizátora.


Foto: Romana Marie Jokelová

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.