Běžíte Vltava Run poprvé a nevíte na co se připravit a co si vzít s sebou? Mám pro vás takový malý manuál, na co nezapomenout, co si přibalit pro strýčka příhodu a zároveň, co si beru prostě jen jako ženská. Mám za sebou všechny ročníky a 2 z toho z pozice organizátora. Tak snad mohu i něco málo poradit .

Když jsem jela na VR poprvé, věděla jsem jenom, že jedu se skvělou partou lidí a ostatní jsem moc neřešila. Čekala jsem, že to bude bolet, ale věřte, že ono to tak hrozné nakonec nebylo. Na posledním třetím úseku už mě sice tuhly nohy, ale tehdy jsem na tom byla psychicky mnohem líp, než jsem dneska. Přikládám to tomu, že s přibývajícími naběhanými kilometry mám sama od sebe stále větší očekávání a tudíž víc řeším čas, než jsem ho řešila na prvním ročníku.

Nejpodstatnější jsou samozřejmě propozice, které se stahujou v kapitánské sekci a  běžecké vybavení. Přímo na webu Vltava Runu máte sepsanou povinnou výbavu. Základem jsou tedy dvoje běžecké boty a běžecké převlečení. Osobně jsem pro čistý obleček na každou trať. Jak už kdysi na svém Instagramu psala Iva Kopková, je nepříjemný běžet za někým, jehož triko pamatuje ještě silvestrovský výběh. Proto radím vemte si s sebou i nějaký deodorant. Nikdy s ním nic nezkazíte. Nezapomeňte i na variantu s dlouhým rukávem a to bez ohledu na noční běh. A pokud máte, vemte si i nějaké nepromokavé věci. První ročník byl na déšť velmi štědrý a je to důvod, proč mi dneska déšť u běhu nevadí.

Samozřejmostí jsou různé běžecké opasky, vestičky anebo pouzdra na telefony. Prostě něco, kam nacpete gely, magnéska a další nezbytnosti, co si berete s sebou na trasu. A super je si taky přibalit pantofle.

Hygiena

Na trase nečekejte žádné extra zázemí. Oficiálně se vysprchovat budete moci asi jen jednou. Z tohoto důvodu, kromě ručníku, si s sebou beru vlhčené kapesníky. Prostě se po každém běhu s nima otřu po celém těle. Ten lehký olejový povlak sice není úplně to pravé ořechové, ale pořád lepší než někomu smrdět. A doufám, že i pánové už dávno netvrdí, že správný chlap musí smrdět i z fotky.

Kromě zubního kartáčku s pastou si s sebou beru i malé balení ústní vody. Pro sichr, když není mezi přejezdama čas. Nic nezkazíte, pokud si s sebou vezmete i krém s UV faktorem. Holky, ještě raději připomínám: nezapomeňte gumičky, čelenky do vlasů a suchý šampón. A toaleťák! 😀

Jídlo

S jídlem to není tak složité, jak se může zdát. V autě je dobré mít alespoň jedno nebo dvě balení pitné vody. Co se jídla týče, tak většinou se dostaneme v průběhu cesty na jedno teplé jídlo a jednu snídani. Ostatní je tedy dobré mít s sebou. Já sama si připravuji jídlo, na které jsem zvyklá + samozřejmě nějaké ovoce a oříšky. Oříšky drží dlouho energii a zároveň velmi dobře zahánějí hlad. A na hlad, na ten já jsem pes! Letos se chystám udělat i zásobu domácích energetických kuliček a další mňamky, které snad potěší i mé parťáky. Pokud ale nemáte čas ani chuť něco takového ukuchtit, stačí, když si vezmete sušené datle. Doplňky stravy budu řešit v dalším odstavci.

Regenerace + doplňky stravy + zdravotní pomůcky

Co se týče regenerace, určitě neuděláte chybu, pokud si vemete masážní válce. Taková masáž válcem nebo masážní pistolí po doběhu se platí zlatem. Stejně tak si klidně přibalte regenerační masážní emulze. Před třetím úsekem bude jakákoliv pomoc dobrá. Pokud víte, že máte nějaké problémy, které vyžadují tejpy, určitě si je nechte aplikovat dopředu, případně si vemte rolku s sebou. Nezapomeňte si přibalit náplasti, náplasti na puchýře a třeba i obinadlo. Sice by mělo být součástí lekárničky, ale který řidič ví, co v ní má. Přidávám sem kód na věci od Kine-MAXu, na který získáte 20% slevu – JMB20.

I přes to, že většinu energetických gelů dovezu zpátky domů, pro jistotu si je beru. Na co ale nedám dopustit, jsou glykogenové tablety, které se velmi rychle vštřebávají do krve a tak v případě potřeby dodají tělu velmi rychle energii. Kromě toho obsahují i hořčík. Dalším výborným pomocníkem je nakopávač X-RIDE.  A i když jsem kolikrát lempl a BCAA po tréninku si dávám nepravidelně, tady si je dávám preventivně. Shrnutí toho, jak a co dávkovat na dlouhém běhu, najdete v tomto článku. Ale na druhou stranu říkám: Všeho s mírou. Nikdy totiž nezapomenu na první ročník, kdy jsem se bála, abych na nočním úseku neusnula. Kluci mi namixovali slušnou dávku gelu a nějakých dalších nakopávačů a já si ve finále spíš přišla jako na slušné party. Takže opatrně.

Pozn.: Pro ty z vás, kteří jste zvyklí po výkonu pít proteiňáky, tak nezapomeňte ani na něj a shaker.

Na spaní
Abyste se v noci mohli natáhnout, nezapomeňte si spacák a karimatku. Tu využijete k odpočinku i přes den. A ten spacák vlastně taky.

Nazařazené, ale hodí se
Pak jsou tu věci, které nespadají do žádné z mnou uvedených kategorií: externí nabíječka, sluchátka, kabely na telefon a na hodinky, foťák, náhradní baterka do foťáku, polštářek na krk (takový ten, co nosíme do letadla), pásek na startovní číslo nebo magnety, hliníková fólie, abyste neprochladli po běhu, pytlíky na odpad (ty jsou dnes již součástí startovního balíčku)  a na použité oblečení, stažené *.gpx trasy.

Pro dámy pod čarou
Holky, já vím, že malovat se na běh se může zdát jako zvrhlost. Ale já si tedy s sebou beru alespoň svůj oblíbený bb cream a řasenku. A samozřejmě nezapomenu dámské hygienické potřeby.

Sdílet na Facebooku

Dej o tomhle článku vědět i svým přátelům na Facebooku.